DIY dywanik ze sznurka – jak go zrobić krok po kroku?

Plecione dywaniki z naturalnych materiałów już od dłuższego czasu cieszą się dużą popularnością w aranżacjach wnętrz. Zaczerpnięte zostały ze stylu skandynawskiego i najczęściej ozdabia się nimi kuchnie, korytarze, a nawet sypialnie. Tego typu dywaniki świetnie się sprawdzają zwłaszcza na balkonach i tarasach. Naturalne sploty podkreślają urodę mebli z drewna i technorattanu, ożywiają podłogę i stanowią ciekawy akcent dekoracyjny. Pasują zarówno do sielskiego, rustykalnego stylu, jak i bardzo modnych wyspiarskich klimatów.

Dywanik ze sznurka DIY

Aby zrobić dywanik ze sznurka, potrzebne są: gruby sznurek (a właściwie lina jutowa), pistolet do klejenia na gorąco oraz wolne popołudnie. To bardzo prosty projekt DIY, który wymaga odrobiny cierpliwości. Warto go wypróbować, bo gotowy dywanik praktycznie w niczym nie odbiega od kupionych w sklepie. Na podłodze prezentuje się bardzo stylowo.

Wykonując dywanik ze sznurka samodzielnie, warto eksperymentować z wielkością i bawić się kształtami. Można na przykład zrobić jeden większy dywan albo kilka mniejszych, które ułożone zostaną w tym samym pomieszczeniu. Wszystko zależy od wyobraźni.

Jeśli gotowy dywanik będzie leżał na panelach podłogowych, warto podkleić go kawałkiem antypoślizgowej maty, dzięki czemu można uniknąć ślizgania po gładkiej powierzchni.

Gruba jutowa lina to bardzo wdzięczny materiał. Daje nieskończone możliwości tworzenia dywaników, które urozmaicą wystrój wnętrz oraz tarasów.

Dywanik ze sznurka – instrukcja wykonania

Wykonaj bazę dywanika

Zacznij od ułożenia środkowej części dywanika, czyli koła o dowolnej średnicy.

Weź motek sznurka, zwiń końcówkę i przymocuj klejem na gorąco, aby dobrze się trzymała.

Następnie dalej zwijaj sznurek spiralnie, co kilka centymetrów sklejając niewielką ilością kleju.

Sznurek zwijaj dosyć ciasno, ale pilnuj, żeby powstające koło było płaskie, bez wybrzuszeń, które mogą się pojawić, jeśli sznurek będzie zwinięty zbyt ciasno.

Zdecyduj, jak duże ma być bazowe koło dywanika. Zaprezentowane koło ma ok. 30 cm średnicy. Kiedy uzyskasz odpowiednią wielkość, przytnij końcówkę sznurka na skos i zabezpiecz klejem, żeby się nie rozwarstwiała.

Dodaj matę antypoślizgową

Połóż podstawę dywanika na macie antypoślizgowej i wytnij okrągły kształt. Dzięki macie antypoślizgowej dywanik nie będzie przesuwał się na podłodze. Należy przymocować ją do samej bazy dywanika, żeby nie była widoczna w przestrzeniach między mniejszymi kółkami.

Przyklej matę w kilku miejscach klejem na gorąco. Uważaj, żeby się nie poparzyć!

Wykonaj mniejsze kółka

Aby wzór dywanika prezentował się ciekawiej, do bazowego koła przyklej mniejsze kółka ze zwiniętego sznurka. Ich liczba będzie zależała od wielkości podstawy dywanika.

Zwiń sznurek w taki sam sposób jak bazowe koło dywanika, a kiedy małe koło osiągnie ok. 12 cm średnicy, obetnij i przyklej końcówkę sznurka.

Przygotuj odpowiednią liczbę małych kółek (w prezentowanym projekcie użyto 11 sztuk).

Przyklej małe kółka

Za pomocą kleju na gorąco przyklej po kolei kółka jedno do drugiego, łącząc elementy z dużym kołem. Przytrzymaj chwilę, aż klej zwiąże.

Wykonaj brzeg dywanika

W ostatnim kroku dodaj do całości kilka okrążeń ze sznurka, tak jak poprzednio – przyklejając go klejem na gorąco.

Jeśli chcesz połączyć dwie końcówki sznurka, zetnij je na skos, posmaruj klejem i złącz. Dzięki temu miejsce połączenia nie będzie się odznaczało.

Gotowy dywanik ma ok. 60 cm średnicy.