Elegancka łazienka, czyli strefa relaksu pełna szyku. Jak ją zaaranżować?
Elegancka łazienka to pomieszczenie, w którym dbanie o higienę i urodę nabiera nowego znaczenia. Tego typu łazienki są urządzane m.in. w stylu minimalistycznym, glamour czy klasycznym. W otoczeniu opływowego wyposażenia, kamiennych umywalek, odrobiny złota lub srebra codzienna kąpiel staje się wyjątkowym rytuałem. Jak urządzić elegancką łazienkę? Sprawdź!
Jak urządzić elegancką łazienkę?
Elegancka łazienka z prysznicem lub wanną powinna być dokładnie przemyślana już na etapie projektowania. Planując jej układ oraz zakup poszczególnych elementów, kieruj się własnymi preferencjami. Jesteś miłośnikiem długich kąpieli w wannie, a może wolisz szybkie prysznice? Jeśli tylko metraż pomieszczenia na to pozwala, możesz wybrać oba rozwiązania – osobno lub w duecie (np. w formie wanny z parawanem nawannowym).
Decydującą rolę odgrywa tutaj rodzaj wykończenia – prawdziwe marmury lub ich imitacja, szlachetne drewno czy armatura w kolorze złota. Nie bez znaczenia pozostają także dodatki, których w eleganckiej łazience nie może zabraknąć!
Najczęściej wykorzystywane style w eleganckiej łazience
Warto zacząć od stylu klasycznego. Wielu osobom elegancja kojarzy się z meblami z frezowanymi frontami, wanną wolnostojącą, umywalką wpuszczaną w blat, armaturą retro, lampami z materiałowymi abażurami oraz sztukaterią na ścianach. I słusznie, ponieważ tak wystylizowana przestrzeń, przypominająca wnętrze pałacu, to kwintesencja elegancji.
Równie luksusową opcją będzie wybór stylu glamour – buduarowego, pełnego cukierkowych kolorów i żłobionych mebli z giętymi nogami. Poniższe projekty są tego przykładem. Uwagę zwracają nie tylko brzoskwiniowa umywalka nablatowa, ale też liczne złocenia. Całość dopełnia efektowna armatura, również w kolorze drogocennego kruszcu.
Elegancka łazienka w bloku czy domu może być zaaranżowana też w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym. Po czym można go rozpoznać? Otóż do charakterystycznych cech tej estetyki należą m.in.: proste białe meble łazienkowe na wysoki połysk, minimalistyczne oprawy oświetleniowe i oświetlenie LED po obu stronach dużej lustrzanej tafli oraz wielkoformatowe płytki ceramiczne.
Najpopularniejsze kolory i wzory do eleganckich łazienek
Efekt eleganckiej łazienki można także osiągnąć dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów i wzorów (heksagonów, trójkątów, cegiełek). Styl klasyczny polubi się zarówno z bielą, jak i brązem. Z kolei w przypadku łazienki w stylu minimalistycznym sprawdzą się przedmioty w różnych odcieniach szarości. Za niezwykle eleganckie, ponadczasowe połączenie uchodzi też duet bieli i czerni, który często pojawia się w nowoczesnych wnętrzach.
Najwięcej możliwości kolorystycznych daje styl glamour, w którym przeważają: beż, róż, szmaragdowy, granat, biel czy złoto. Łazienki glamour są otwarte na wnętrzarskie eksperymenty, co widać na poniższym przykładzie. Umywalka została fantazyjnie przesunięta względem wiszącej szafki, a ścianę wyłożono ciemnoróżowymi płytkami tylko do połowy jej wysokości.
Eleganckie meble do łazienki – czym się charakteryzują?
Eleganckie szafki do łazienki mają zazwyczaj prostą budowę, wzbogaconą ewentualnie delikatnymi rzeźbieniami i dekoracyjnymi uchwytami. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup zabudowy łazienkowej, która wypełni całą ścianę. Szeroka szafka będzie solidną podstawą dla umywalki i blatu. Nadstawka pozwoli ustawić kosmetyki oraz wyeksponować tekstylia. Połączenie matowej czerni ze złotymi uchwytami nada łazience eleganckiego sznytu.
Dodatki do eleganckiej łazienki
Duże znaczenie mają eleganckie akcesoria do łazienki: wyeksponowane na półkach kosmetyki, niewielkie rośliny doniczkowe, ozdobne lustra łazienkowe, a nawet obrazy. Warto pokusić się także o zaakcentowanie jednej ze ścian – najczęściej tej z umywalką – za pomocą wzorzystej tapety lub barwnych, eleganckich płytek. To sprawdzony przepis na wyjątkowe wnętrze!
Lustrzane tafle bez ram (w stylu nowoczesnym) lub w ozdobnej ramie (w stylu glamour)) stanowią niewątpliwie wyjątkowy dodatek do eleganckiej łazienki. Ramy bywają utrzymane w kolorze złota, mają rzeźbione brzegi lub są wzbogacane motywem roślinnym. Ich dekoracyjność sprawia, że mogą być głównym akcentem w pomieszczeniu.
Ciekawym zabiegiem jest wyróżnienie lustra na tle ściany. W tym celu warto wykorzystać tapetę w neutralnych kolorach. W przypadku poniższej aranżacji postawiono na scenki rodzajowe w odcieniach sepii. Dzięki temu to właśnie ozdobna rama lustra przykuwa wzrok domowników i gości.
Sprawdź także: Niezbędne akcesoria do łazienki
Elegancka łazienka w bloku – jak zagospodarować małą przestrzeń?
Elegancka mała łazienka w bloku – czy to możliwe? Oczywiście! W takich wnętrzach liczy się funkcjonalność. Prysznic, zamiast wanny pomoże zaoszczędzić cenne miejsce. Z kolei te same płytki łazienkowe na podłodze i ścianie optycznie powiększą niewielką przestrzeń. Podobnie zadziałają też duże lustra – najlepiej umieszczone naprzeciwko siebie. Możesz pomyśleć także o zaakcentowaniu jednej ściany np. malując ją na odważniejszy kolor. Pamiętaj jedynie, by zachować resztę pomieszczenia w stonowanych odcieniach. Nie zapominaj też o odpowiednio dobranych szafkach, łazienkowym słupku i koszyczkach na drobiazgi.
Elegancka łazienka z prysznicem – idealna dla małego metrażu
Prysznic – zabudowany lub walk–in – to sprawdzona opcja dla właścicieli małych łazienek. W nowoczesnej aranżacji przezroczyste ścianki prysznica i srebrna armatura nie przytłaczają wnętrza. Pozwalają za to wybrzmieć pozostałym elementom: drewnopodobnym płytkom i fragmentowi ściany wyłożonej czarnym kamieniem z białym żyłkowaniem. Roślina doniczkowa i geometryczny plakat dodatkowo uatrakcyjniają eleganckie wnętrze.
Elegancka łazienka z wanną
Długie kąpiele w wolnostojącej wannie powszechnie kojarzą się z elegancją. Jeśli masz wystarczającą ilość miejsca, przemyśl wyraźne strefowanie pomieszczenia. Co to znaczy? Wydziel fragment wnętrza, malując ścianę za wanną. Wykorzystaj w tym celu wyrazisty, a przy tym elegancki kolor np. szmaragdową zielenią. Część z umywalką i lustrem możesz z kolei wyróżnić klasycznym wzorem marmuru. Wspólnym mianownikiem obu stref stanie się wówczas oświetlenie – złote żyrandole.
Elegancka łazienka na poddaszu
Czy elegancka łazienka na poddaszu to dobry pomysł? Tak! Nie potrzebujesz w tym celu mebli na wymiar. Wykorzystaj przestrzeń o standardowej wysokości do wstawienia szafki pod umywalkę i słupka łazienkowego. Na podłodze pod skosem natomiast umieść wannę a na ścianie półki. Pamiętaj, że wannę możesz obudować! Wykorzystaj w tym celu płytki, które nawiązują kolorystycznie do reszty pomieszczenia. Sprawdź poniższą aranżację i zainspiruj się pastelową różowo-żółtą łazienką!
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy można samemu zaprojektować elegancką łazienkę?
Chcesz zająć się samodzielną aranżacją wymarzonej łazienki? Leroy Merlin Planer 3D to proste narzędzie do projektowania efektownych wnętrz. W planerze online możesz swobodnie wymieniać elementy wyposażenia, testować różne ustawienia mebli i sprzętu oraz obserwować postępy w trójwymiarowym widoku. Na koniec wystarczy przenieść wybrane produkty na listę zakupów i wysłać zamówienie do sklepu internetowego.
Czy elegancka łazienka musi być droga?
Niekoniecznie. Oryginalne, ale i kosztowne marmurowe blaty możesz zastąpić niemal identycznie wyglądającymi konglomeratami. Zamiast parkietu z prawdziwych desek wybierz praktyczne panele laminowane lub drewnopodobny gres, które naśladują dekoracyjną strukturę drewna. Świetnym sposobem na elegancki wystrój łazienki będzie też uzupełnienie go o wysmakowane akcesoria. Świetnie sprawdzą się: złota armatura, designerska umywalka o nietypowym kształcie (np. ze ściętymi krawędziami) oraz nieszablonowe oświetlenie. I gotowe!