Huśtawka ogrodowa z pergolą – DIY
Ogrodowe huśtawki to niezbędnik, bez którego trudno wyobrazić sobie letni odpoczynek. Huśtawka przenosi nas w świat beztroskich zabaw z dzieciństwa i błogiego relaksu z głową w chmurach. Nie ma powodu, żeby nie spróbować znów przenieść się myślami do tych cudownych chwil. Podpowiadamy, jak własnoręcznie wybudować drewnianą huśtawkę z efektowną pergolą.
Huśtawka ogrodowa z pergolą – DIY
Budowa drewnianej huśtawki ogrodowej z pergolą to szansa na wyrażenie kreatywności i radości z samodzielnego stworzenia praktycznego mebla ogrodowego. Wielką zaletą realizacji takiego projektu jest to, że możesz dostosować jej rozmiar do dostępnego miejsca w ogrodzie. Zapewnisz tym samym idealne dopasowanie do przestrzeni, którą masz do zagospodarowania.
Niedługo po wbiciu ostatniego gwoździa przekonasz się, że to doskonałe miejsce do czytania książki, słuchania muzyki czy delektowania się kawą. Dzieci również będą zachwycone – najmłodsi w każdym wieku uwielbiają kołysanie, a huśtawka stanowi dla nich atrakcyjne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Pięknie obrośnięta pergola, na której zawiśnie huśtawka, stworzy zaciszne i romantyczne miejsce, dodatkowo chroniące przed słońcem, dzięki czemu wypoczynek będzie jeszcze bardziej komfortowy. Czym możesz obsadzić konstrukcję? Jedną z najpopularniejszych kwitnących roślin wieloletnich jest powojnik wielkokwiatowy, który kwitnie od maja do września. Piękne kwiaty tworzące efektowne kiście wyda też wisteria. Jeśli chcesz cieszyć się zieloną pergolą przez cały rok, postaw na bluszcz zimozielony.
Aby huśtawka służyła przez kilka sezonów, pamiętaj o impregnacji, która przedłuży jej żywotność, zwiększy odporność na warunki atmosferyczne i mikroorganizmy. Pozwoli także na utrzymanie estetyki i funkcjonalności drewna przez długi czas.
Lista potrzebnych materiałów
- Wkręt dachowy 10 x 80 mm Standers – 20 szt.
- Nakrętka wieńcowa 10 mm Standers – 5 opak.
- Wkręt ciesielski 8 x 140 mm – 36 szt.
- Mocowanie huśtawki do konstrukcji drewnianej Rawlplug – 2 opak.
- Lina jutowa 60 kg 14 mm x 1 mb skręcana beżowa – 10 m
- Gotowy beton do słupków post mix 448 20 kg Kreisel – 2 opak.
- Podstawa słupa do betonu 91 x 120 x 4 mm metalowa Domax – 2 szt.
- Wspornik belki 90 x 145 mm Domax – 2 szt.
- Zakrętarka akumulatorowa 20 V 180 Nm 0AK Dexter – 1 szt.
- Kołek rozporowy 10 x 80 mm Wkręt-met – 2 opak.
- Poduszka na krzesło Silla Tropical zielona 40 x 40 x 2 cm – 4 szt.
- Hak oczkowy 6 x 50 mm Standers – 1 opak.
- Kausza do liny 13 mm Standers – 2 szt.
- Impregnat do drewna konstrukcyjnego bezbarwny 1 kg Dragon – 1 opak.
- Drewno konstrukcyjne heblowane sosnowe surowe 19 x 60 x 2000 mm – 12 szt.
- Kantówka strugana 70 x 70 x 2400 mm – 2 szt.
- Kantówka strugana 90 x 90 x 2400 mm – 5 szt.
- Kantówka heblowana sosnowa surowa 50 x 40 x 2500 mm – 1 szt.
Huśtawka ogrodowa z pergolą – instrukcja wykonania krok po kroku
Przygotuj podstawę pergoli
Dwie belki 9 x 9 cm, które będą stanowiły słupy Twojej huśtawki, skróć do długości 230 cm. Musisz również wyciąć na końcu fragment belki w postaci „schodka”. Taki sam w części stanowiącej słup pergoli, jak i w części poziomej, tak by po nałożeniu na siebie obu części belki się zazębiły.
Przykręć szczeble pergoli
Belki 7 x 7 cm dotnij do długości 80 cm. Będą one stanowiły poprzeczne szczeble Twojej pergoli. Przykręć je pomiędzy dwoma słupami 9 x 9 cm w odległości ok. 65 cm za pomocą wkrętów ciesielskich 14 cm. Potrzebujesz trzech poprzecznych belek do części pionowej pergoli i trzech do poziomej. Jeśli chcesz, możesz zamontować więcej szczebli. W części poziomej, czyli tej, do której będziesz montować huśtawkę, przykręć szczeble w odległości od siebie (patrząc od ściany) 60 cm : 60 cm : 80 cm : 40 cm.
Przykręć kotwy do słupów
Do słupów z przykręconymi szczeblami zamontuj z jednej strony podstawy słupów do betonu. Użyj do tego wkrętów i klucza nasadowego z grzechotką.
Zalej słupy betonem
Ten etap projektu powinny wykonywać dwie osoby. Wyznacz obok siebie w odległości ok. 90 cm dwa miejsca w ziemi, w których wykopiesz doły o wielkości min. 30 x 30 x 20 cm pod fundamenty pergoli. W dziurach umieść słupy, zasyp betonem i zalej wodą. Za pomocą poziomicy pionuj słupy. Czas schnięcia betonu to ok. 2 h, dlatego dobrze jest podeprzeć słupy tak, aby cały czas stały w pionie.
Zamontuj górną część pergoli
Ten etap projektu powinny wykonywać dwie osoby. Na stojące zabetonowane słupy nałóż „drabinkę”, do której będziesz montować huśtawkę, tak by wycięte wcześniej fragmenty zazębiły się. Po przeciwnej stronie na wspornikach za pomocą kołków rozporowych zamontuj do ściany domu poziomą drabinkę.
Przykręć poziomo belkę do pergoli
Na łączeniu, pomiędzy częścią pionową a poziomą, umieść belkę 9 x 9 cm dociętą do długości 80 cm i skręć razem wszystkie części za pomocą wkrętów ciesielskich.
Zbuduj siedzisko huśtawki
Czas na siedzisko huśtawki. Dotnij dwie kantówki, stanowiące stelaż siedziska, do długości 40 cm oraz dwie stanowiące stelaż oparcia do długości 60 cm. Następnie zetnij końce tak, aby po skręceniu oparcie było pochylone pod kątem 120 stopni. Po bokach dokręć dwie listewki, które usztywnią całą konstrukcję. Następnie przykręć kantówki o długości 80 cm, zachowując delikatną dylatację – my wykorzystaliśmy odcięte kantówki, które zostały nam po budowie wiaty. W narożnikach podstawy siedziska za pomocą frezu lub grubego wiertła przewierć dziury do przewleczenia sznura, na którym zawiesisz siedzisko. W oparciu zamontuj haki oczkowe – przez nie również przewleczesz sznur. Całe siedzisko pokryj impregnatem.
Zamontuj huśtawkę na pergoli
W dwóch poprzecznych belkach, które przykręciłeś w odległości 80 cm w części poziomej Twojej pergoli, przewierć dwie dziury tak, aby w każdej z nich zmieścił się hak z zestawu do mocowania huśtawki. Odmierz 2 x 4,5 m liny i każdą umieść w kauszy, co zapobiegnie jej przecieraniu. Pod kauszą zrób supeł. Jeden koniec liny przywiąż do podstawy siedziska huśtawki, a drugi do oparcia. Obie liny muszą być tej samej długości, ale ze sporym zapasem na frędzle.
Zadbaj o detale
Twoja huśtawka jest gotowa. Czas na błogi relaks w ogrodzie