Jaki okap kuchenny kominowy wybrać – przegląd polecanych urządzeń
Okap to niezbędne urządzenie w kuchni. Popularnym rozwiązaniem są okapy kominowe dostępne w kilku formach – m.in. w kształcie odwróconej litery T, modele cylindryczne czy wertykalne. To okapy z pochłaniaczem lub okapy z wyciągiem, czyli z kanałem odprowadzającym zapachy do wentylacji. Sprawą indywidualną pozostaje dobór okapu względem możliwości montażu oraz dopasowanie urządzenia do aranżacji wnętrza. Kluczowe znaczenie mają też parametry techniczne i dodatkowe funkcje.
Okap kuchenny kominowy – najważniejsze parametry techniczne przy wyborze
Okap kominowy kuchenny należy dobrać optymalnie względem potrzeb i wymagań. Oprócz typu i wymiarów urządzenia warto zwrócić uwagę na wydajność, klasę energetyczną, bezpieczeństwo użytkowania oraz dodatkowe funkcje podnoszące funkcjonalność okapu.
Tryb pracy – okap należy dobrać względem systemu wentylacji w pomieszczeniu – otwarty z odprowadzeniem do wentylacji lub zamknięty (pochłaniacz). Coraz więcej okapów to urządzenia 2w1 – mogą pracować w trybie otwartym i zamkniętym.
Kształt i design – największą popularnością cieszą się okapy kominowe w kształcie odwróconej litery T – płaskie lub z daszkiem. Możesz dopasować je zarówno do kuchni nowoczesnych, jak i rustykalnych oraz klasycznych. Alternatywą są okapy uchylne (wertykalne). Te mają panel wykonany ze szkła lub stali, który jest umieszczony równolegle do płyty w miejscu filtra. Ciekawym designem wyróżniają się natomiast okapy cylindryczne w kształcie walca, często przypominające lampy. Jeszcze inną opcją jest okap kuchenny do zabudowy. Dodatkowo urządzenia są dostępne w wielu różnych kolorach (m.in. okap kuchenny czarny, biały, srebrny czy miedziany).
Wymiary – urządzenie powinno być odrobinę szersze od kuchenki, najlepiej ok. 20 cm. Standardowe okapy mają głębokość 30-50 cm i szerokość 50-150 cm.
Wydajność – na średnim biegu okap powinien oczyścić powietrze w kuchni przynajmniej 6-krotnie w ciągu godziny. Parametr wydajności jest określany w metrach sześciennych na godzinę. Dlatego wymaga to obliczenia kubatury pomieszczenia (długość × szerokość × wysokość), a następnie pomnożenia wyniku przez 6 (np. wydajność 90 m3/h przy kuchni o kubaturze 15 m3).
Głośność – sprzęt powinien pracować stosunkowo cicho, najlepiej do poziomu 50 dB przy pracy na średnim biegu.
Klasa energetyczna – niższa klasa energetyczna to mniejsze zużycie prądu. Bardziej ekonomiczne są też okapy z oświetleniem LED kosztem urządzeń z halogenami czy jarzeniówkami.
Dodatkowe funkcje – nowoczesne urządzenia są bogate w dodatkowe opcje i funkcje podnoszące funkcjonalność okapów (np. sterowanie dotykowe lub zdalne pilotem, kontrolka zużycia filtra, minutnik, automatyczny czujnik zapachu).
Istotne znaczenie ma również montaż okapu kominowego. Podczas zawieszania urządzenia należy uwzględnić wzrost wszystkich domowników. Odpowiednia wysokość jest też ważna ze względu na bezpieczeństwo użytkowania (np. 70-50 cm dla okapu skośnego nad kuchenką gazową, odpowiednio 50-40 cm nad płytą indukcyjną). Okap nie powinien być również zawieszony zbyt wysoko, ponieważ będzie mniej efektywny. Maksymalna odległość dzieląca okap i płytę grzewczą to ok. 120 cm.
Wybór urządzenia powinien uwzględniać także markę. Okap kuchenny kominowy to urządzenie dostępne w ofercie wielu producentów sprzętów AGD. Poniżej znajduje się lista okapów kominowych często wybieranych przez użytkowników. To urządzenia charakteryzujące się doskonałymi parametrami technicznymi, wysoką funkcjonalnością oraz ciekawym designem.
Montaż kuchni i AGD
Kominowy okap kuchenny Akpo – WK-4 Balance Eco 60, czarny, 60 cm
Dane techniczne
wymiary: 60×73-108×37,3 cm (szer.×wys. min-maks×gł.),
moc: 106 W,
wydajność maksymalna w trybie standardowym: 399 m3/h,
oświetlenie: LED 2×2 W,
klasa energetyczna: D,
klasa efektywności pochłaniania zanieczyszczeń: F,
poziom hałasu: 70 dB,
średnica wylotu powietrza: 150 mm.
Czarny okap kominowy od Akpo – model WK-4 Balance Eco 60 – to produkt marki specjalizującej się w produkcji okapów oraz płyt grzewczych. To okap kominowy elegancki oraz wydajny – o parametrach, które zapewniają wyeliminowanie z kuchni zapachów przygotowywanych potraw.
Okap może zarówno pracować w trybie pochłaniacza, jak i zostać podłączony do wentylacji. Efektywność urządzenia poprawiają trzy poziomy prędkości oraz aluminiowe filtry oddzielające tłuszcz od pochłanianego powietrza. To elementy odporne na korozję i z zastosowaniem do wielokrotnego użytku.
Urządzenie zachwyca atrakcyjnym, nowoczesnym designem. Powierzchnia wykonana ze szkła i stali jest czarna i gładka. Dzięki temu czyszczenie okapu jest wyjątkowo łatwe. Zaletą urządzenia jest także prosta obsługa.
Plusy
wysoka wydajność do 399 m3/h,
praca w trybie pochłaniacza lub wyciągu (obieg zamknięty lub otwarty),
trzy poziomy regulowania prędkości,
aluminiowe filtry przeciwtłuszczowe wielokrotnego użytku,
oświetlenie LED (2x),
atrakcyjny design,
timer,
niska cena.
Minusy
sterowanie mechaniczne przyciskami,
klasa energetyczna D,
głośna praca 70 dB,
klasa efektywności pochłaniania zanieczyszczeń F,
brak filtra węglowego na wyposażeniu,
brak kontrolki zużycia filtra przeciwtłuszczowego i węglowego,
brak funkcji automatycznego uruchomienia.
Kominowy okap kuchenny Amica – OKP 6241IS, 60 cm
wymiary: 60×76,5-114,5×36,7 cm (szer.×wys. min-maks×gł.),
moc: 147 W,
wydajność maksymalna w trybie wyciągu 363 m3/h,
oświetlenie: LED 2×2 W,
klasa energetyczna: C,
poziom hałasu: do 67 dB,
średnica wylotu powietrza: 120 mm.
Okap kuchenny kominowy 60 cm marki Amica to model skośny, z rurą wylotową o średnicy 12 cm, który może pracować też w trybie pochłaniacza. Całkowita moc urządzenia to 128 W, a przy prędkości maksymalnej (trzy poziomy regulacji) wydajność w trybie wyciągu to aż 363 m3/h. Dużą efektywność gwarantują zastosowane filtry – 5-warstwowe filtry tłuszczowe oraz dwa filtry węglowe (brak filtrów węglowych w zestawie).
Okap kominowy Amica OKP 6241IS to model w kolorze inox. To urządzenie o ciekawym designie, które doskonale wpasowuje się zwłaszcza w nowoczesne wnętrza. To okap łatwy w utrzymaniu w czystości oraz prosty w sterowaniu z poziomu przycisków na obudowie. Funkcjonalność urządzenia podnoszą dwie lampy LED o łącznej mocy 4 W.
Plusy
wysoka wydajność do 363 m3/h,
praca w obiegu zamkniętym lub otwartym (pochłaniacz lub wyciąg),
prędkość regulowana w trzech poziomach,
wykonanie ze stali nierdzewnej,
5-warstwowy aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy i 2 filtry węglowe,
dwie lampy LED 2×2 W,
atrakcyjny wygląd,
łatwa obsługa,
niska cena.
Minusy
sterowanie przyciskami na obudowie (brak wyświetlacza),
klasa energetyczna C,
głośna praca do 65 dB,
brak filtra węglowego na wyposażeniu,
brak funkcji automatycznego uruchomienia,
brak timera,
brak kontrolki zużycia filtra przeciwtłuszczowego,
brak kontrolki zużycia filtrów węglowych,
rura odprowadzająca o średnicy 12 cm.
Kominowy okap kuchenny Beko – HCA62321B, 60 cm
wymiary: 59,6×65-88×34 cm (szer.×wys. min-maks×gł.),
moc: 121 W,
wydajność maksymalna: 310 m3/h,
oświetlenie LED 2×3 W,
klasa wydajności energetycznej: C,
poziom hałasu: do 61 dB,
średnica wylotu powietrza: 120 mm.
Okap kominowy Beko to urządzenie przyścienne, o wysokiej efektywności i eleganckim wyglądzie. To okap kuchenny kominowy pracujący w dwóch trybach – wyciągu (tryb otwarty) i pochłaniacza (tryb zamknięty). W trybie otwartym okap należy podłączyć do systemu wentylacji poprzez rurę o średnicy 12 cm. Duża efektywność i praca w dwóch trybach jest możliwa dzięki zastosowaniu filtrów węglowych oraz metalowego filtra przeciwtłuszczowego. Dodatkowo urządzenie ma trzy poziomy prędkości.
Obsługa urządzenia następuje z poziomu obudowy z przyciskami. Użytkowanie okapu jest komfortowe również za sprawą wbudowanego oświetlenia LED. Dodatkowo sprzęt jest łatwy w utrzymaniu w czystości, również dzięki możliwości mycia filtrów – także w zmywarkach.
Plusy
wysoka wydajność do 310 m3/h,
praca w trybie otwartym (wyciąg) i zamkniętym (pochłaniacz),
rura odprowadzająca o średnicy 12 cm (tryb otwarty),
trzy poziomy mocy (prędkości pracy),
wykonanie ze stali nierdzewnej,
zmywalny, metalowy filtr przeciwtłuszczowy,
filtry węglowe do pochłaniacza,
modernistyczny wygląd (okap w kolorze czarnym),
energooszczędne oświetlenie LED o mocy 6 W (2 × 3 W),
prosta obsługa i łatwość utrzymania w czystości,
niska cena.
Minusy
sterowanie mechaniczne,
klasa energetyczna C,
głośna praca do 61 dB,
klasa skuteczności filtra przeciwtłuszczowego D,
brak kontrolki zużycia filtra przeciwtłuszczowego,
brak kontrolki zużycia filtra węglowego,
brak funkcji automatycznego uruchomienia i timera.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak zamontować okap kominowy?
Okapy kuchenne kominowe montuje się w sposób odmienny w zależności od typu urządzenia i trybu pracy. Okapy pracujące w trybie otwartym należy podłączyć rurą do kanału wentylacyjnego. Urządzenie pracuje wówczas jako wyciąg i odprowadza powietrze z kuchni na zewnątrz budynku. Wymaga to prawidłowego poprowadzenia i scalenia rury z kanałem wentylacyjnym. Rurę trzeba poprowadzić najkrótszą możliwą drogą, bez zbędnych zakrętów.
Konieczny jest też stabilny montaż okapu do szafki, ściany lub sufitu (musi to być solidna konstrukcja – np. beton, cegła, pustak). Przy nieprawidłowym montażu okap nie będzie w pełni efektywny i może pracować głośniej. Alternatywą jest praca w obiegu zamkniętym jako pochłaniacz. Urządzenie oczyszcza wtedy powietrze poprzez filtr węglowy. Nie wymaga odprowadzania rury na zewnątrz, a tylko regularnej wymiany filtrów.
Na jakiej wysokości zamontować okap kominowy?
Zawsze należy kierować się zaleceniami producenta. Wysokość montażu jest różna w zależności od typu okapu kominowego i rodzaju kuchenki. Z zasady wyżej montuje się okapy kominowe nad płytami gazowymi niż elektrycznymi. Standardowe okapy w kształcie odwróconej litery T wymagają zachowania odległości 70-75 cm (płyta gazowa) lub 60-70 cm (elektryczna). Jeżeli są to modele skośne, odległość powinna wynosić 40-50 cm (kuchenka gazowa) lub 40-45 cm (elektryczna).