Kuchnia boho - etniczna i naturalna. Inspiracje oraz pomysły na wnętrza
Styl boho to naturalne materiały, lekkość, kontrolowany chaos i nieszablonowe rozwiązania Ta stylistyka sprawdzi się w salonach, sypialniach, łazienkach i kuchniach. Co warto wiedzieć w kontekście tych ostatnich? O czym należy pamiętać podczas projektowania kuchni boho? Poznaj nasze podpowiedzi i stwórz przytulne, a zarazem funkcjonalne wnętrze!
Kuchnia w stylu boho – czym się charakteryzuje?
Określenie „styl boho” wywodzi się od francuskiego słowa la boheme – tak nazywano XIX-wieczną artystyczną cyganerię, która żyła w niekonwencjonalny, sprzeczny z przyjętymi normami sposób. Bohema nie bała się odważnych rozwiązań ani w myśleniu, ani tym bardziej w tworzeniu własnego stylu.
Przez ostatnie dziesięciolecia styl boho wielokrotnie ewoluował. Obecnie charakterystyczne cechy boho to:
naturalne materiały – drewno to podstawa, do której dopasowuje się np. wiklinowe lub rattanowe dodatki. Dobrze sprawdza się także bambus, a wśród tkanin bawełna oraz len. Na ścianach oraz podłogach można wykorzystać również m.in. ceramikę lub kamień;
naturalne kolory – podstawowa paleta barw, jaką stosuje się w stylu boho, bazuje na kolorach ziemi. Są to brązy, beże, kremy, zielenie, czerwienie, bordo, żółcie, szarości itp. To one stanowią tło dla ewentualnych wzorzystych dodatków;
etniczne akcenty – w ostatnich latach styl boho chętnie czerpie inspiracje np. z kultur afrykańskich czy motywów azjatyckich. Tego typu elementy mogą być widoczne choćby na różnego rodzaju tekstyliach (obrusach, serwetkach, zasłonach itp.);
liczne dodatki – obrazy lub makramy na ścianach, słoje z przyprawami, kaszami czy makaronami, drewniane misy i talerze, plecione podkładki, solniczka i pieprzniczka w wiklinowej osłonce itd. Kuchnie boho zwykle są pełne tego typu akcesoriów i – co najważniejsze – nie zawsze muszą być one do siebie idealnie dopasowane;
niestandardowe połączenia – odwaga jest nieodłącznym elementem stylu boho. Warto zatem eksperymentować i zestawiać ze sobą wiele kolorów, odmienne tekstury czy meble pochodzące z różnych źródeł. Możesz pokusić się także o stworzenie samodzielnych projektów – jako dodatkowe półki świetnie sprawdzą się np. drewniane skrzynie. Ustawione jedna na drugiej mogą znakomicie uzupełniać standardowe serie mebli kuchennych;
rośliny – kwiaty i różnego rodzaju rośliny zielone są we wnętrzach boho wręcz obowiązkowe. W kuchniach znakomicie odnajdują się także świeże zioła, które umieszczone w ceramicznych donicach, idealnie podkreślają charakter wnętrza.
Jakie materiały pasują do kuchni boho?
Styl boho to przede wszystkim naturalność. Drewno zdecydowanie gra tu pierwsze skrzypce, a jego znakomite uzupełnienie stanowią ceramika, kamień i różnego rodzaju plecionki np. z wikliny czy rattanu. Najlepiej sprawdzą się naturalne kolory i faktury, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na oryginalne zabarwienia. Dotyczy to m.in. wzorzystych płytek ceramicznych, które wykańczają podłogi oraz ściany, jak i wszelkich tekstyliów (w ich przypadku najlepiej wybierać bawełnę lub len).
Dodatki boho do domu. Te dekoracje Cię zachwycą!
Ściany w kuchni boho – postaw na etniczne wzory
Boho i etno bardzo często czerpią od siebie nawzajem inspiracje, dotyczy to np. etnicznych wzorów. W obu stylach wykorzystywane są nierzadko wzorzyste płytki. Wzory inspirowane np. kulturą marokańską, meksykańską czy grecką. Ich cechą wspólną są kolory – intensywne, często kontrastujące.
Co ważne, intensywne barwy ożywiają wnętrze. Dzięki wzorzystym, etnicznym płytkom kuchnia zyska wyjątkowy charakter – radosny, energetyczny i ciepły.
Meble boho do kuchni – jak je wybrać?
Meble do kuchni w stylu boho mogą przybierać bardzo różne formy – od klasycznych, np. z frezowanymi frontami, po nowoczesne, minimalistyczne zabudowy. Do tych drugich zaliczyć można np. szafki bez widocznych uchwytów czy z przeszkleniami. Grunt to postawić na naturalne tworzywa lub ich imitacje.
W kuchniach boho odnajdą się również zupełnie szalone projekty np. czerwone meble! Odpowiednie połączenie materiałów oraz odważne posunięcia kolorystyczne mogą dać znakomity efekt!
Jaka podłoga do kuchni w stylu boho?
W kuchniach boho zwykle spotkać można drewniane parkiety, drewnopodobne panele, płytki ceramiczne lub kamień. Pierwsze dwie propozycje nadają wnętrzu najwięcej przytulności, choć trzeba pamiętać, by odpowiednio je zabezpieczyć. Parkiet należy regularnie impregnować, a jeśli chodzi o panele, warto postawić na laminowane modele wodoodporne. Panele są dostępne w wielu różnych barwach i wzorach. Dzięki temu możesz dopasować podłogę do konkretnej odsłony stylu boho, w tym także tej czerpiącej z form industrialnych.
Dodatki do kuchni boho – jak wybrać odpowiednie?
Dodatki boho także powinny być wykonane z naturalnych materiałów. W kuchni świetnie wyglądają drewniane deski, plecione podkładki, wzorzyste tkaniny, kwiaty czy różnego rodzaju słoje (zarówno szklane, jak i ceramiczne). Tego typu elementy mogą być utrzymywane w takiej samej kolorystyce jak główne części aranżacji lub stanowić zbiór zupełnie odmiennych wzorów i barw. W ten sposób stworzysz charakterystyczny dla stylu boho „kontrolowany chaos”.
Ceramika w stylu boho
Ceramika pojawiająca się w stylu boho to najczęściej płytki, którymi można wykończyć ściany i podłogi kuchni oraz liczne dodatki – zastawa, słoje na przyprawy, ceramiczne donice itp.
Dużą zaletą produktów ceramicznych jest fakt, że występują w nieograniczonej liczbie kolorów, form czy struktur. W kuchniach boho szczególnie dobrze sprawdzą się modele wzorzyste, jak chociażby wspomniane wcześniej płytki etno.
Firanki i zazdrostki do kuchni
Okna w kuchni boho możesz wykończyć zarówno żaluzjami, roletami, zasłonami, jak i firanami czy zazdrostkami. Najlepiej postawić na proste, minimalistyczne struktury tkanin oraz jasne barwy, np. biele czy beże, które optycznie powiększą wnętrze.
Lampy do kuchni w stylu boho
Lampy potrafią stanowić kluczowy element całej aranżacji. W kuchni boho postaw na plecione lampy wiszące z bambusa, ale bez problemu znajdziesz też modele z trawy morskiej, wikliny, rattanu czy papieru. Dużą lampę zawieś w centralnym punkcie pomieszczenia oraz nad stołem.
A może kuchnia w stylu scandi boho?
Styl scandi boho to połączenie skandynawskiej prostoty oraz naturalności i odrobiny eklektyzmu stylu boho. W stylu scandi boho kluczowe są naturalne materiały. Jeśli jednak chodzi o kolory – poza barwami ziemi często stosuje się różne odcienie bieli. To właśnie one są zwykle na pierwszym planie. W kuchni scandi boho świetnie sprawdzi się drewno, jasne kolory i zwiewne tekstylia.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jaką barwę światła wybrać do kuchni w stylu boho?
Kuchnia, ze względów nie tylko estetycznych, lecz także praktycznych, powinna być dobrze doświetlona. Styl boho preferuje przede wszystkim ciepłe barwy światła. Postaw na kilka różnych punktów świetlnych! Poza głównym żyrandolem, np. zrobionym z drewna czy wikliny, dodaj mniejsze lampki czy nawet świeczniki.
Jaką baterię zlewozmywakową wybrać do kuchni boho?
Wszystko zależy od pozostałych elementów kuchni. Do stylu boho można bowiem dobrać zarówno baterie zlewozmywakowe w kolorze czarnym, srebrnym, jak i miedzianym. Jeżeli jest to aranżacja mniej nowoczesna, dobrym pomysłem może być postawienie na model retro, który podkreśli oryginalny charakter wnętrza.