Kuchnia w stylu skandynawskim, czyli prostota i harmonia w Twoim domu

Kuchnia w stylu skandynawskim to wnętrze, które uspokaja starannie dobraną paletą kolorów i naturalnym klimatem. W efekcie powstaje jasne, ciepłe i przytulne pomieszczenie, w którym aż chce się przygotowywać posiłki. Zobacz, jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim zarówno w bloku, jak i w domu.

Kuchnia w stylu skandynawskim – cechy charakterystyczne

Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, narodził się na północy Europy. Ma wiele znaków rozpoznawczych, w tym duże okna, często pozbawione firanek czy zasłon.. Ze względu na niewielką ilość promieni słonecznych, Skandynawowie kładą duży nacisk na oświetlenie. We wnętrzach w stylu skandynawskim nie może zabraknąć lamp stołowych, żyrandoli, kinkietów oraz świeczników i lampionów.

Jeśli chodzi o wzory, w kuchni skandynawskiej pojawiają się przede wszystkim drobne desenie – na tapetach, płytkach ceramicznych i ewentualnych zasłonach. Estetyka z dalekiej północy lubi naturalne materiały. Należą do nich drewno, len, wełna, szkło, a także ceramika.

Jakie kolory królują w kuchni skandynawskiej?

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim zawiera zazwyczaj kilka głównych kolorów. Na inspiracji poniżej biele łączą się z jasnym drewnem. Tworzą razem doskonale wyważone wnętrze. W kuchni skandynawskiej nie może zabraknąć też szarości. Na przykładowej aranżacji jest ona obecna w postaci blatów i podłogi. Kuchnie inspirowane Skandynawią nierzadko wypełniają też pastelowe beże, żółcie, róże i błękity oraz zielenie.

Biała kuchnia w stylu skandynawskim – jasna i przejrzysta

Białej kuchni w stylu skandynawskim daleko do sterylności. Pomimo dużej dawki bieli pomieszczenie nie jest nudne i surowe. Wręcz przeciwnie, biała kuchenna zabudowa szafkowa to idealne tło dla kolorowych akcentów. Płytki do kuchni w stylu skandynawskim, umieszczone pomiędzy górnymi szafkami a blatem, przypominają biało-beżowo-szarą układankę z geometrycznymi deseniami. Z kolei drewniane półki, blat roboczy oraz zegar ocieplają wyraźnie całą kompozycję.

A może szara kuchnia skandynawska?

Czy szara kuchnia w stylu skandynawskim to dobry pomysł? Jak najbardziej! Pamiętaj, że kuchnie o północnej estetyce nie przepadają za kontrastami, lubią za to harmonijne przejścia pomiędzy poszczególnymi kolorami.

Doskonałym przykładem wykorzystania tej reguły jest poniższa kuchnia. Szarość została wyraźnie zaznaczona przy pomocy frontów górnych szafek kuchennych, płytek, a także sprzętu AGD – okapu, kuchenki, lodówki. Zwróć także uwagę na pozostałe elementy wyposażenia w kolorze beżowym, czyli fronty dolnych szafek i podłogę. Tak zaaranżowanie pomieszczenie jest rozświetlone, przejrzyste, przytulne i ciepłe.

Czarna kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją zaaranżować?

Czarna kuchnia w stylu skandynawskim zazwyczaj zostaje zrównoważona przy pomocy jasnego drewna. Duża dawka czerni jest charakterystyczna dla ciemniejszej odmiany stylu skandynawskiego nazywanej dark nordic. Zauważ jednak, że nawet w takiej odsłonie kuchnia nie wydaje się zbyt ciemna czy przytłaczająca. To zasługa białych geometrycznych płytek. Natomiast wrażenie spójności zapewniają czarne akcesoria kuchenne, które pasują do ciemniejszej połowy zabudowy. Akcenty w postaci zielonych roślin są tu zdecydowanie mile widziane.

Drewno w kuchni skandynawskiej

Skandynawskie meble kuchenne najczęściej są wykonywane z czterech gatunków drewna – świerku, sosny, jesionu oraz dębu. Jest ono wszechobecne – pojawia się w formie zabudowy szafkowej, jako przyjemny w dotyku blat, w roli przytulnych dodatków oraz stołu.

Stół skandynawski do kuchni – jak zaaranżować tę przestrzeń?

Kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą to częste rozwiązanie wnętrzarskie. Wyspa może posłużyć jako miejsce do spożywania posiłków – to alternatywa dla tradycyjnego stołu z drewna ustawionego w kąciku jadalnianym.

Na poniższej aranżacji drewno występuje nie tylko w formie blatu, ale także jako otwarte półki i hokery. We wnętrzu nie mogło zabraknąć szarych lamp wiszących o prostych kloszach.

Dodatki do kuchni w stylu skandynawskim

Wystrój kuchni w stylu skandynawskim uzupełniają ozdobne detale, które subtelnie wtapiają się w aranżację. Najczęściej wybierane są różnorodne ceramiczne dekoracje i dodatki – od wazonów, przez figurki, aż po kubki i talerzyki. W kuchni skandynawskiej możesz wyeksponować je na otwartych półkach i w przeszklonych kredensach. Ceramice towarzyszą zwykle dekoracje z drewna oraz tekstylia – ręczniki, fartuchy kuchenne – w zygzaki oraz pasy.

Zainspiruj się poniższą aranżacją! Na półkach wyeksponowano kubki, talerze i miski. Nie zabrakło w niej również drewnianych akcesoriów oraz kolorowych płytek. Regularne wzory we wnętrzach skandynawskich występują niezwykle często.

Firanki czy zazdrostki do kuchni skandynawskiej?

W kuchni skandynawskiej najlepiej pozostawić odsłonięte okno. Jeśli natomiast chcesz zabezpieczyć wnętrze przed słońcem lub wzrokiem przechodniów, zdecyduj się na zazdrostki do kuchni. Krótkie koronkowe firanki są proste, zwykle wykonywane z białej bawełny i można upinać je w fantazyjny sposób.

Kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą

Funkcjonalne rozwiązania to cecha charakterystyczna stylu skandynawskiego. Właśnie dlatego wyspa kuchenna często pojawia się w aranżacjach inspirowanych północą.

Sprawdź także: Wyspa kuchenna – zobacz 8 ciekawych inspiracji i stwórz własny projekt

Na zdjęciu poniżej widać doskonale wspomnianą użyteczność. Wyspa kuchenna, ze względu na obecność płyty grzewczej i dodatkowych pojemnych półek, stwarza warunki do komfortowego gotowania. Jest przy tym bardzo praktyczna.

Kuchnia z salonem w stylu skandynawskim

Styl skandynawski nie wyklucza także otwartych planów. Dlatego tak popularnym rozwiązaniem jest włączanie w obręb kuchni kącika jadalnianego lub rozszerzanie kuchennej przestrzeni o salon.

Z jakim innym stylem warto połączyć styl skandynawski w kuchni?

Kuchnię skandynawską można dość łatwo zestawić z innymi aranżacjami. Do najpopularniejszych należą z pewnością styl industrialny, vintage oraz japoński. Ten ostatni tak dobrze łączy się ze stylem skandynawskim, że na ich bazie powstał zupełnie odrębny sposób urządzania przestrzeni – styl japandi.

Na zdjęciu poniżej styl skandynawski został połączony z elementami zaczerpniętymi z industrialnej kuchni. Skandynawska prostota i użyteczność zostały zestawione z loftową surowością w postaci oświetlenia oraz chromowanych akcesoriów kuchennych. Również wzorzyste kafelki stanowią perfekcyjną mieszankę stylu industrialnego (czerń oraz biel) i skandynawskiego (geometryczny wzór).

Zobacz, o co pytają nasi Klienci

Czy kuchnia skandynawska w bloku to dobry pomysł?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko twierdząca. Prostota, funkcjonalność i przytulny minimalizm pasują jak ulał do małych przestrzeni. Co więcej, spokojna paleta kolorów, oparta na bieli i szarościach, optycznie powiększa niewielkie kuchnie.