Najlepsze aranżacje z panelami ściennymi! Zobacz nasze inspiracje
Panele akustyczne to pochłaniające dźwięki, drewniane bądź materiałowe elementy z filcową podstawą. Są doskonałym sposobem nie tylko na wyciszenie domu, ale też dopełnienie wnętrza. Poznaj korzyści z zastosowania paneli na ścianę oraz dowiedz się, jak dopasować je do konkretnych pomieszczeń.
Panele akustyczne – zalety
Odgłosy samochodów, tramwajów czy pociągów, koszenia trawy, miejskiego gwaru – współcześnie wygłuszanie mieszkania to konieczność. Panele na ścianę sprawdzą się nie tylko po to, aby pochłaniać dźwięki wewnątrz pomieszczenia, ale także ograniczać ich napływ z reszty mieszkania.
Panele wygłuszające na ścianę pozwalają wyeliminować niechciane odgłosy i ciągły hałas. W połączeniu z tekstyliami (zasłonami, dywanami), tapicerowanymi meblami oraz roślinami), panele akustyczne stanowią skuteczną barierę dla dźwięku. Nie do przecenienia jest też ich dekoracyjny wygląd.
Panele akustyczne w salonie
Szukasz pomysłów na urządzenie salonu? Panelami akustycznymi możesz wyłożyć ścianę za telewizorem. Dzięki temu urozmaicisz wystrój wnętrza. Panele akustyczne warto dobrać pod kolor np. dywanu czy podłogi. Taki zabieg sprawi, że przestrzeń będzie stanowić spójną całość.
Skośne linie na kwadratowych panelach ściennych drewnianych dodają poniższej aranżacji dynamizmu i w efektowny sposób uzupełniają przestrzeń. Ścianka pokryta panelami akustycznymi kreuje wyraźną wizualną przeciwwagę dla zestawu wypoczynkowego. To doskonały pomysł nie tylko ze względu na jego walory estetyczne. Relaks przed telewizorem będzie bardziej efektywny w wyciszonej przestrzeni.
Jeśli nie chcesz pokrywać panelami akustycznymi całej ściany, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przybrały one formę subtelnej ozdoby ściennej. Na poniższej aranżacji jasne drewno o geometrycznym kształcie nie tylko wybitnie współgra z zielonym wnętrzem. Również doskonale je rozjaśnia. Pamiętaj jedynie, że takie panele są bardzo charakterystyczne. Co za tym idzie, nie powinny mieć konkurencji w postaci obrazów czy zdjęć.
Jeśli nie chcesz pokrywać panelami akustycznymi całej ściany, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przybrały one formę subtelnej ozdoby ściennej. Na aranżacji obok jasne drewno o geometrycznym kształcie nie tylko wybitnie współgra z zielonym wnętrzem. Również doskonale je rozjaśnia. Pamiętaj jedynie, że takie panele są bardzo charakterystyczne. Co za tym idzie, nie powinny mieć konkurencji w postaci obrazów czy zdjęć.
Panele akustyczne w sypialni
Zasypianie w ciszy wpływa na lepszy sen i relaks, a także na Twoje samopoczucie w ciągu dnia. W sypialni panele dźwiękochłonne warto umieścić za łóżkiem. Będą w ten sposób pełnić funkcję niebanalnego zagłówka. Panele wygłuszające są produkowane w wielu kolorach i kształtach. Dzięki temu mogą stanowić ciekawy element wnętrz w różnym stylu. Panele tapicerowane, np. szmaragdowo zielone, pasują wyśmienicie do sypialni urządzonej w stylu naturalnym. Po wejściu do pomieszczenia, na pierwszy plan wybijają się panele–zagłówek i pościel w podobnej tonacji. Zieleń tę dopełniają elementy „prosto z natury”, jak drewniany stolik czy koszyk z trawy morskiej.
Kolejną propozycją, która dobrze sprawdzi się w sypialni są poziome lamele. Jeśli wybierzesz drewniany model, z pewnością wyróżni się on na tle ciemnej ściany oraz granatowej pościeli. Dekoracyjne listewki wygłuszą także ścianę za łóżkiem. Okaże się to szczególnie przydatne w momencie, gdy tuż przy naszej głowie mieści się głośne pomieszczenie, np. łazienka z pralko–suszarką.
Akustyczne lamele w przedpokoju
Przedpokój uznawany jest za wizytówkę domu. Warto więc przyozdobić go dekoracyjnymi elementami ściennymi. Ciekawa propozycja została przedstawiona na poniższej aranżacji. Lamele akustyczne wraz z otwartymi półkami i niską długą szafką stanowią tutaj element większej całości. Panele wizualnie ocieplają i podwyższają przestrzeń. To doskonały zabieg, który sprawdzi się szczególnie w niewielkich przedpokojach.
Panele akustyczne w pokoju dziecięcym
Panele dekoracyjne do pokoju dziecięcego to całkiem popularne rozwiązanie. W dziecięcej sypialni doskonale sprawdzą się dwukolorowe pianki akustyczne, np. szaro–różowe. W przypadku łóżek o otwartej budowie mogą również pełnić rolę wygodnego zagłówka – idealnego podczas czytania książeczek. Dodatkowo tapicerowane panele ze względu na swój różnorodny kształt, mogą kojarzyć się np. z puzzlami, co idealnie wpasowuje się w styl dziecięcego pokoju.
Korek ścienny – alternatywa dla paneli ściennych
Alternatywą dla paneli przedstawionych wyżej jest korek ścienny. To materiał naturalny pochodzenia roślinnego. Oprócz swoich właściwości wyciszających – jego porowata struktura doskonale pochłania dźwięki – działa też prozdrowotnie. Korek został pozbawiony szkodliwych lotnych związków. Jest lekki, elastyczny i przyjazny alergikom.
Aby ściana zyskała odrobinę trójwymiarowy charakter, wybierz korek ścienny 3D w jednym z najmodniejszych kształtów ostatnich lat – heksagonów. Korek w naturalnym odcieniu będzie wyglądał dobrze w zestawieniu z elementami np. w granatowym kolorze. Takie połączenie sprawdzi się wyjątkowo dobrze w pomieszczeniach w stylu naturalnym, gdzie dominują spokojne beże.
Panele akustyczne w sześciokąty – modne i stylowe
Panele heksagonalne, przypominające plastry miodu, to świetna propozycja dla nowoczesnych wnętrz. Sześciokąty, wykonane najczęściej z przyjemnego w dotyku filcu, są niezwykle dekoracyjne. Wśród głównych zalet heksagonów znajduje się jednak ich uniwersalność – z łatwością ułożysz z nich dowolną kompozycję. Sprawdzą się na ścianie za łóżkiem w sypialni, nad kanapą czy biurkiem w salonie lub gabinecie. Parami i w grupach – w każdej wersji będą wyglądać doskonale.
Jednym z ciekawszych rozwiązań jest ułożenie przy pomocy paneli dwukolorowego, nieregularnego pasa. Na poniższej aranżacji wspaniale sprawdził się do wypełnienia przestrzeni między industrialnym regałem a szarą sofą.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jaką wełnę do paneli akustycznych wybrać?Panele akustyczne zwykle składają się z dwóch warstw: drewnianego lub wykonanego ze sklejki wierzchu oraz pianki akustycznej bądź wełny pod spodem. Najlepszym wyborem będzie zakup wełny mineralnej. Izoluje ona hałas i sprawia, że dobiegające z zewnątrz lub z wnętrza domu niepożądane dźwięki (zwłaszcza te powyżej 500 Hz) stają się w dużej mierze wytłumione. Wełnę mineralną wyróżniają też dwie dodatkowe właściwości: termoizolacyjność, czyli zapobieganie utraty ciepła, oraz niepalność.
Panele akustyczne materiałowe czy drewniane? Które wybrać?Choć panele akustyczne służą głównie wyciszeniu mieszkania, przy ich wyborze wiele zależy od stylu, w jakim urządziłeś wnętrze. Tkaniny i drewno charakteryzują się podobnym stopniem wygłuszania, dlatego w tej kwestii oba typy paneli są równoważne. Panele akustyczne drewniane prezentują całą gamę barw i ozdobnych układów słojów, zaskakują finezją kształtów i wyrafinowaniem. Z kolei modele wytworzone z miękkiego materiału wyróżnia bogactwo kolorów i wzorów, które budują atmosferę przytulności. Wybór należy do Ciebie!
Jak czyścić panele ścienne?Drewniane panele akustyczne wyczyścisz za pomocą miotełki do kurzu i wilgotnej ściereczki. Modele materiałowe warto zaś potraktować odkurzaczem do tapicerek. Za jego pomocą najpierw należy pozbyć się kurzu i innego sypkiego brudu. Następnie ewentualne plamy wystarczy potraktować odpowiednio dobranym środkiem czyszczącym. Nanieś jego niewielką ilość na miękką ściereczkę i przetrzyj powierzchnię paneli. Następnie pozostaw je do wyschnięcia.