Planujesz remont kuchni? Koniecznie podejrzyj te funkcjonalne rozwiązania!

Chcesz zupełnie odmienić wnętrze kuchni, ale brakuje Ci pomysłów? A może szukasz funkcjonalnych patentów do swojej aranżacji? Sprawdź, który z tych pięciu pomysłów możesz wykorzystać u siebie!

Twoja wymarzona kuchnia

Stworzenie wymarzonej aranżacji kuchennej nie jest proste. Jest wiele aspektów, które warto wziąć pod uwagę, takich jak budżet czy funkcjonalność mebli. Przede wszystkim powinny jednak sprawiać, że w kuchni czujesz się jak u siebie. Jak stworzyć doskonałą przestrzeń? Zainspiruj się naszymi pomysłami. Tak kuchnia wyglądała przed metamorfozą…

Funkcjonalna wyspa

Jeżeli w kuchni brakuje Ci przestrzeni do pracy, wyspa może okazać się bardzo pomocnym dodatkiem w nowej aranżacji. Świetnie strukturyzuje niezagospodarowaną przestrzeń na środku pomieszczenia, a w jej wnętrzu możesz zaaranżować dodatkową przestrzeń do przechowywania. Wyspa może służyć jako dodatkowy blat podczas gotowania, ale też miejsce, przy którym w biegu zjesz śniadanie czy odrobisz lekcje z dziećmi.

Blat wyspy może, ale nie musi być tego samego koloru, co blat znajdujący się przy ścianach. Popularnym rozwiązaniem w domach jest wybór innej faktury pionowej powierzchni wyspy, niż szafek znajdujących się przy ścianach. Jeśli Twoje szafki kuchenne są gładkie, zdecyduj się na ryflowane boki wyspy, a jeżeli szafki posiadają widoczną fakturę, skontrastuj je z gładką przestrzenią boczną wyspy.

Piekarnik i mikrofalówka do zabudowy

Ponieważ szczęśliwie możemy dziś wybierać wśród mebli o wielu różnych rozmiarach i ustawieniach, popularnym rozwiązaniem w domach są piekarniki i mikrofalówki pod zabudowę. Dzięki wbudowaniu tych sprzętów w szafki kuchenne unikamy schylania się do piekarnika, który w standardowych ustawieniach zwykle znajdował się niewiele nad podłogą. Podobnie w przypadku mikrofalówki, która dodatkowo nie zabiera już miejsca na kuchennym blacie.

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Zastanawiając się nad wyborem piekarnika czy mikrofalówki, weź pod uwagę zwłaszcza produkty flagowych producentów. Oferują oni wysoką jakość i klasę produktu adekwatną do ceny. Zwróć uwagę między innymi na takie parametry jak moc kupowanych sprzętów, ale także zużycie energii, klasę energetyczną oraz oczywiście rozmiar i niezbędne funkcje. Warto, by nowy piekarnik posłużył Ci jak najdłużej.

Oświetlenie

Ponieważ gotowanie przy świetle dziennym nie zawsze jest możliwe, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie w kuchni. Światło kuchenne powinno być zbliżone do naturalnego lub odrobinę cieplejsze. Ważne też, by nie pochodziło tylko z jednego punktu, lecz oświetlało każdą z najważniejszych przestrzeni osobno.

Poza światłem głównym, które zadba o generalne oświetlenie całego pomieszczenia, pomyśl też o oświetleniu LED pod górnymi półkami czy szafkami. Dobrze rozmieszczone oświetlenie z pewnością ułatwi wieczorne gotowanie. Do oświetlenia przestrzeni roboczej kuchni dobrze sprawdzą się także kinkiety. Światła z kinkietów możesz użyć razem z oświetleniem ledowym, lub zamiennie w zależności od wykonywanej czynności.

Bateria kuchenna

Jeśli planujesz całkowity remont kuchni, kolejnym krokiem jest wybór zlewu i baterii kuchennej. Te elementy wyposażenia powinny być przede wszystkim praktyczne i wykonane z dobrej jakości materiałów, by mogły posłużyć Ci jak najdłużej. Popularne ostatnio materiały wykonania zlewów to między innymi granit, kompozyt czy stal nierdzewna. Wśród baterii króluje z kolei ceramika, a także mosiądz, chrom oraz również stal nierdzewna.

Baterie w jednolitym kolorze świetnie sprawdzą się w połączeniu z blatem wykonanym z drewna. Popularnym w ostatnim czasie wyborem w kuchni są białe baterie. Są estetyczne, rozjaśniają wnętrze i nie widać na nich osadów z wody tak bardzo, jak na ich czarnych odpowiednikach. Ostatecznie wybór zależy jednak od Ciebie, a więc i tego, jaki klimat chcesz zbudować w swojej kuchni.

Lampa wisząca

Wybór oświetlenia głównego do kuchni jest naprawdę duży. Częstym wyborem są plafony, halogeny, oczka podtynkowe, a także lampy wiszące. Te ostatnie mają szczególnie dużo wzorów, kształtów i punktów oświetleniowych. Jak więc zdecydować się na odpowiedni model?

Przede wszystkim rozważając wybór lampy o kilku punktach oświetleniowych weź pod uwagę, że w pomieszczeniu wystarczy ok. 1000-2000 lumenów na metr kwadratowy. Zsumuj więc moc oświetlenia świateł w kuchni i sprawdź, ile punktów oświetleniowych byłoby dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Materiały wykonania lamp wiszących różnią się od siebie w zależności od stylu. Jeżeli celujesz we wnętrze loftowe, postaw na klosz wykonany z ciemnego metalu lub stali. Wnętrza boho lub naturalne polubią się z jasnym drewnem, bambusem oraz wikliną, z kolei bardziej ozdobne aranżacje w stylu glamour potrzebują lampy ze złotymi dodatkami.

Po metamorfozie kuchnia jest zupełnie odmieniona, pełna praktycznych i estetycznych rozwiązań. Jest wygodna i łatwo dostępna dla każdego, ale jednocześnie wpisuje się w gust właścicieli.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaki kolor ścian do kuchni?

Kolor ścian jest zależny od preferencji kolorystycznych. Warto jednak pamiętać, że jasne kolory powiększają, a ciemne zmniejszają optycznie pomieszczenie. Obszar bezpośrednio nad blatem najlepiej jest pokryć płytkami w wybranym kolorze, aby łatwo zetrzeć z nich ewentualne zabrudzenia. Niezależnie od koloru, dobrze, by ściana znajdująca się obok blatu była pokryta farbą odporną na mycie jej na mokro.

Jaka podłoga w kuchni?

Jak w każdym innym pomieszczeniu, podłoga w kuchni ma duże znaczenie. Do kuchni często wybierane są panele lub płytki imitujące drewno, co optycznie ociepla wnętrze. Modnym sposobem układania płytek i paneli jest wzór zwany jodełką.