Renowacja starej komody –DIY
Stare wysłużone meble nie muszą kończyć na śmietniku. Użyj wyobraźni, sięgnij po pokłady kreatywności i daj im drugie życie. Podpowiadamy, jak odnowić starą komodę, która lata świetności ma już za sobą. Jak to zrobić? Sprawdź naszą propozycję.
Renowacja starej komody – DIY
Renowacja starych mebli to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu przedmiotów, lecz także forma wyrażenia kreatywności, dbałości o środowisko i zachowania rodzinnych pamiątek, które mają wartość sentymentalną. Pozwala przywrócić im oryginalną estetykę, odzyskać pierwotny urok lub wręcz przeciwnie – nadać im nowy, indywidualny charakter, który sprawi, że będą unikalne. Pamiętajmy, że wiele starszych mebli wykonanych jest z solidnych materiałów i konstrukcji. Renowacja pozwala przedłużyć ich żywotność i korzystać z ich jakości przez długi czas.
Modernizacja może też być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż zakup nowych mebli. W ten sposób eliminujemy potrzebę produkcji nowych przedmiotów i redukujemy ilość odpadów, jednym słowem – dbamy o środowisko.Nie bójmy się więc dawać drugie życie naszym meblom. Wystarczy kilka chwil, by zamienić nadgryzioną zębem czasu komodę w oryginalną zielono-złotą konstrukcję z nietuzinkowym wzorem w stylu art déco. A użyliśmy do tego kilku narzędzi, farb i tapety. Osiągnięty efekt jest co najmniej zadowalający. W ten sposób możesz stworzyć w swoim wnętrzu niepowtarzalne meble, których z pewnością nie ma nikt inny. Dobierz swoje ulubione farby i wzory. Możesz skorzystać także z naszej propozycji.
Nie zapomnij o wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu mebla do renowacji – oszlifowaniu i odtłuszczeniu, które pozwolą drewnu lepiej przyjąć farbę. Gwarantujemy, że proces modernizacji będzie źródłem radości i satysfakcji z samodzielnie odnowionego mebla.
Lista potrzebnych materiałów
- Szpachla naprawcza do drewna 1 kg Toupret
- Tapeta Art Deco zielona winylowa na flizelinie
- Emalia akrylowa jednowarstowa 0,5 l Cream 5 Matowa Luxens
- Emalia akrylowa jednowarstowa 0.5 l Sage 3 Matowa Luxens – 2 opak.
- Farba Luxens Lateksowa Sage 3 2,5 l
- Uchwyt meblowy Moon 64 mm złoty – 4 szt.
- Rozpuszczalnik Denatural izopropanol 0,5 l bezbarwny Dragon
- Zestaw nóg 2 szt. Tall 38 cm Sensea – 2 opak.
- Spray kolor złoty 0,4 l metaliczny Jeger
- Klej do tapet flizelinowych 2 kg Axton
- Wałek do oleju i lakieru 120 mm Dexter – 2 szt.
- Wałek do oleju i lakieru 180 mm Dexter
- Pędzel płaski uniwersalny 100 mm Dexter
- Kuweta malarska z 3 wkładami 180 mm Dexter
Renowacja starej komody PRL – instrukcja wykonania krok po kroku
Rozbierz komodę na części
Tak nasza komoda prezentuje się przed renowacją. Pierwszym krokiem jest rozebranie mebla na części: zdjęcie drzwiczek, wyjęcie szuflad, odkręcenie nóżek.
Przygotuj mebel do malowania
Aby drewno dobrze przyjęło farbę, musisz odpowiednio je przygotować. Zeszlifuj papierem ściernym lub szlifierką warstwy lakieru lub farby oraz wszelkich zabrudzeń, którymi była pokryta komoda. Dokładnie usuń powstały po szlifowaniu pył. Niezbędne może być kilkukrotne odpylenie mebla. Odtłuść drewno izopropanolem.
Wypełnij ubytki
Wypełnij ubytki oraz dziury po starych uchwytach szybkoschnącą szpachlą. Po ok. 3 godzinach, gdy szpachla wyschnie, zeszlifuj jej resztki.
Pomaluj wybrane elementy komody
Pomaluj skrzynię komody farbą Luxens Sage 3 z każdej strony, pomiń plecy. Do większych elementów użyj wałka, do mniej dostępnych miejsc – pędzla. Nałóż farbę w środku na część z drzwiczkami oraz wewnętrzną część tam, gdzie są szuflady, ale tylko przy brzegu. Tą samą farbą pomaluj środkową szufladę. Farby w kolorze Cream 5 użyj do malowania górnej szuflady. Każdy element pomaluj dwa lub w razie potrzeby trzy razy.
Przyklej tapetę
Klejem przyklej tapetę do frontu dolnej szuflady i do drzwiczek. Jeśli drzwiczki Twojej komody mają luz podczas otwierania i zamykania, możesz zawinąć tapetę na brzegach. Nasze drzwiczki ciężko się otwierają, dlatego docięliśmy tapetę bez zawijania do środka. Tapetą oklej również środki szuflad.
Pomaluj nóżki
Nóżki pomaluj farbą w kolorze Sage 3, którym pokryta jest cała komoda. Po wyschnięciu farby oklej nóżki taśmą malarską do wysokości 15 cm od dołu. Pomaluj je na złoto sprayem.
Zamontuj uchwyty
Starannie odmierz miejsca, w których chcesz zamontować uchwyty. Najlepiej zrób to na taśmie malarskiej, która po odklejeniu nie uszkodzi farby. Wywierć dziury pod uchwyty.
Zamontuj nóżki
Twoja komoda jest prawie gotowa. Wystarczy zamontować nóżki przy użyciu wkrętarko-wiertarki.
Udekoruj ją, jak chcesz. Świetnie prezentują się na niej złote dodatki: lampa, świecznik czy dekoracyjne figurki.