Stojak na ręczniki papierowe – DIY

W kuchni dobrze mieć pod ręką sprytne i przemyślane dodatki, które usprawnią codzienną krzątaninę oraz pomogą utrzymać porządek. Doskonałym przykładem takiego pomocnika jest stojak na ręczniki papierowe. Ułatwi on korzystanie z kuchennego ręcznika i odrywanie jego listków. Oprócz tego zapewni dodatkową przestrzeń do przechowywania na małej półeczce. Jak samodzielnie wykonać taki stojak? Podpowiadamy!

Stojak na ręczniki papierowe

Ten nieduży stojak będzie przydatny podczas gotowania i przygotowywania posiłków, a także sprzątania kuchni. Warto go mieć na wyciągnięcie ręki. Nie zajmie wiele miejsca na kuchennym blacie. Na małej półeczce stojaka zmieszczą się kuchenne drobiazgi. Nasz stojak pozostawiliśmy w naturalnej, drewnianej wersji, ale można go przemalować na dowolny kolor, by idealnie pasował do wystroju kuchni.

Boki oraz półeczka stojaka na ręcznik papierowy powstaną z pociętej sosnowej kantówki. Elementy te połączysz ze sobą za pomocą bardzo mocnego kleju do drewna. Dla wzmocnienia konstrukcji warto dodać między bokami listewkę. Całość spina dodatkowo sosnowy wałek stanowiący uchwyt do powieszenia rolki papierowego ręcznika. Przełożysz go przez otwory wywiercone w ściankach stojaka za pomocą wiertła do drewna.

Stojak na ręczniki – instrukcja wykonania krok po kroku

Przytnij listwy

Użyj piły ręcznej i , z kantówki o wymiarach 19x140x2000 mm wytnij dwa kawałki o długości 30 cm na boki i jeden o długości 25 cm na półeczkę.

Z listwy o wymiarach 10x47x1000 mm wytnij kawałek o długości 25 cm na tylną listewkę.

Sosnowy wałek przytnij na długość 34 cm.

Wygładź listewki i wałek

Końce listewek i wałka przeszlifuj papierem ściernym.

Wywierć otwory na wałek

Pośrodku obydwu bocznych kantówek wywierć otwory na wysokości 13,5 cm od dolnego brzegu. Przez te otwory przełożysz wałek do powieszenia ręcznika.

By łatwiej wyznaczyć miejsca wiercenia, narysuj linie pomocnicze: pionową (biegnącą przez środek kantówki) oraz poziomą (biegnącą w odległości 13,5 cm od dolnego brzegu kantówki). Punkt wiercenia przypadnie w miejscu przecięcia tych dwóch linii.

Przy pomocy wkrętarki z założonym wiertłem do drewna o średnicy 16 mm wywierć dwa otwory w zaznaczonych punktach. Przetrzyj papierem ściernym.

Zaznacz miejsce półki

Na bocznych krawędziach obydwu boków stojaka zaznacz ołówkiem punkty na wysokości 22 cm od dolnego brzegu. Na tej wysokości będzie przymocowana półeczka o długości 25 cm.

Przyklej półkę

Połóż pierwszą boczną kantówkę na blacie i przyklej do niej półeczkę za pomocą ekspresowego kleju do drewna. Przytrzymaj przez chwilę, a następnie odczekaj kilkanaście minut, by klej chwycił.

Dodaj pozostałe elementy

Do tej samej bocznej kantówki przyklej tylną listewkę o długości 25 cm w taki sposób, by dolne krawędzie kantówki i listewki zrównały się ze sobą.

Następnie posmaruj klejem koniec półeczki oraz tylnej listewki i przyklej je do drugiej bocznej kantówki na odpowiedniej wysokości. Na sklejony stojak możesz założyć ścisk stolarski, by klej lepiej chwycił.

Przełóż sosnowy wałek

Przez otwory w bocznych kantówkach przełóż sosnowy wałek.

Odstaw stojak do całkowitego zaschnięcia kleju na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie Twój stojak będzie już gotowy do postawienia w kuchni!

Projekt i wykonanie: Beata Zagórska Home&Co.