Świąteczny warsztat DIY - kalendarz adwentowy
Elegancki kalendarz adwentowy w neutralnej kolorystyce ozdobi wnętrza zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu. Dominują w nim odcienie szarości, beżu i bieli z dodatkiem zieleni, a odświętny charakter nadają mu połyskujące srebrne akcenty. Kalendarz zainspirowany stylem skandynawskim będzie wspaniałą ozdobą Twojego salonu, jadalni czy holu na świąteczny czas.Przygotuj ten stylowy kalendarz adwentowy z naszym kursem krok po kroku i rozpocznij odliczanie do świąt.
Kalendarz adwentowy DIY
Nasz kalendarz powstał na bazie gotowej tablicy kredowej, która przeszła metamorfozę dzięki przemalowaniu farbą tablicową. Przyjemny odcień szarości prezentuje się subtelniej niż czerń na tradycyjnej tablicy i stanowi piękne tło dla delikatnych świątecznych dekoracji.
Proste do wykonania wiszące ozdoby na każdy dzień Adwentu zrobisz z materiałów, które znajdziesz w swojej kuchni: lasek cynamonu, gwiazdek anyżu, orzechów włoskich, pudełek po zapałkach i drewnianych patyczków. Zaproś starsze dzieci do wspólnej pracy przy tworzeniu dekoracji do tego wyjątkowego kalendarza.
Materiały potrzebne do wykonania kalendarza adwentowego
Zobacz listę produktów, które są potrzebne do wykonania bazy kalendarza oraz poszczególnych świątecznych ozdób.
Baza kalendarza:
- tablica kredowa o wymiarach 50x80 cm
- farba tablicowa w kolorze szarym
- wałek do malowania
- taśma malarska
- sznurek jutowy o grubości ok. 3 mm w kolorze naturalnym
- zszywacz metalowy
- zszywki do zszywacza
Ozdoby:
- sztuczne gałązki świerkowe w 2 rozmiarach
- taśma jutowa o szerokości 5 cm
- wstążki ozdobne (różne szerokości) w odcieniach bieli, szarości i srebra
- biała koronka bawełniana
- sznureczek ozdobny
- biały sznureczek bawełniany na zawieszki
- cieniutki drucik
- 2 duże ozdobne dzwonki metalowe
- styropianowe kulki o średnicy ok. 5 cm
- gumki recepturki
- skrawki papieru do pakowania prezentów
- dekoracyjne sztuczne owoce ostrokrzewu i zielone listki
- kawałki tkaniny bawełnianej
- szpilki
- ozdobne metalowe dzwoneczki
- biała farba kredowa w sprayu
- patyczki drewniane do lodów (mniejsze o wym. 0,8 x 7,2 cm i większe o wym. 1,4 x 11,2 cm)
- pudełka po zapałkach
- szyszki
- orzechy włoskie w łupinach
- gwiazdki anyżu
- laski cynamonu
- biała kreda do tablic
- drewniane klamerki do bielizny
- pistolet do kleju na gorąco
- wkłady klejowe do pistoletu
- klej silikonowy z cienką końcówką
- taśma dwustronnie klejąca
- nożyczki i nożyce ząbkowane
- ołówek
- linijka
Instrukcja wykonania kalendarza adwentowego krok po kroku
Przygotuj tablicę kredową do przemalowania
Przed malowaniem nałóż na tablicę kredową warstwę podkładu gruntującego, który poprawi przyczepność farby tablicowej.
Przemaluj tablicę kredową
Starannie oklej ramę tablicy taśmą malarską, żeby nie zabrudzić jej farbą. Nanieś wałkiem trzy, a nawet cztery warstwy farby tablicowej w kolorze szarym. Na bieżąco rozprowadzaj ewentualne zacieki, aby farba stworzyła jednolitą warstwę.
Kolejne warstwy nakładaj w ok. 2-godzinnych odstępach, na przemian w pionie i w poziomie, dzięki czemu farba dobrze pokryje powierzchnię.
Pozostaw tablicę do wyschnięcia najlepiej na 24h i ostrożnie usuń taśmę malarską. Po 48h możesz pisać po tablicy kredą.
Przymocuj sznurki do zawieszenia ozdób
Przytnij cztery kawałki sznurka jutowego, każdy o długości ok. 77 cm.
Na tylnej stronie dłuższych boków tablicy zaznacz ołówkiem punkty, w których będą przymocowane sznurki. Pierwszy punkt zaznacz na wysokości 16 cm, mierząc od dolnej ramy. Kolejne trzy punkty powinny być oddalone od siebie o 18 cm.
Do pracy ze zszywaczem załóż okulary ochronne. Przy pomocy zszywacza metalowego przymocuj sznurek w zaznaczonym punkcie, zostawiając ok. 5 cm zapasu. Następnie przełóż sznurek wokół przedniej części tablicy, mocno go napinając i przymocuj zszywką do tylnej części przeciwległej ramy w zaznaczonym miejscu. W ten sam sposób przymocuj wszystkie cztery sznurki. Sznurki nie powinny być luźne, żeby ozdoby nie zachodziły na siebie po powieszeniu. Dla wzmocnienia możesz w każdym punkcie wbić po dwie zszywki blisko siebie.
Przymocuj kokardę i gałązki do ramy
Zaznacz ołówkiem środek górnej ramy tablicy. Połóż dwie sztuczne gałązki świerkowe na ramie i przymocuj kawałkami taśmy malarskiej, żeby się nie przesuwały. Przyklej końce gałązek do ramy sporą ilością kleju na gorąco.
Po wyschnięciu kleju usuń taśmę malarską. Przyklej kokardę (instrukcję, jak ją wykonać znajdziesz w dalszej części materiału) pomiędzy gałązkami, zakrywając przyklejone końce.
Zawieś ozdoby na sznurkach i dodaj cyferki
Przymocuj ozdoby (po 6 na każdym sznurku), zawiązując zawieszki z bawełnianego sznureczka, żeby się nie przesuwały. Zakryj miejsca wiązania drewnianymi klamrami.
Białą kredą do tablic napisz cyfry od 1 do 24 przy każdej klamerce.
Instrukcja wykonania ozdób świątecznych do kalendarza adwentowego krok po kroku
Przygotuj saneczki z drewnianych patyczków
Do wykonania jednej sztuki saneczek będziesz potrzebować sześć mniejszych patyczków na siedzisko i dwa większe na płozy.
Pomaluj siedzisko saneczek na biało farbą kredową w sprayu. Rozłóż mniejsze patyczki na ręczniku papierowym i spryskaj je farbą z odległości ok. 20 cm. Nakładaj farbę cienkimi warstwami, stosując krótkie i lekkie psiknięcia. Odłóż na pół godziny do wyschnięcia.
Ułóż kształt siedziska z pięciu mniejszych patyczków w taki sposób, aby dwa zewnętrzne znalazły się ok. 1 cm niżej w stosunku do trzech środkowych.
Posmaruj krawędź patyczka klejem silikonowym z precyzyjną końcówką i dociśnij do drugiego. Przytrzymaj chwilę, aż klej je zwiąże. W ten sposób sklej wszystkie patyczki siedziska.
Po wyschnięciu kleju przewróć siedzisko na drugą stronę. Posmaruj klejem silikonowym krawędź większego patyczka (płoza) i przyłóż prostopadle do zewnętrznego patyczka siedziska w taki sposób, żeby płoza wystawała mocniej z przodu sanek (będzie to miejsce na przyklejenie poprzecznego patyczka). W ten sam sposób przyklej drugą płozę sanek.
Po przyklejeniu płóz obróć sanki i przyklej z przodu poprzeczny patyczek, ostrożnie dociskając.
Teraz możesz ozdobić sanki, dodając metalowe dzwoneczki nawleczone na sznurek i sztuczną gałązkę świerkową. Przyklej te elementy klejem na gorąco.
Na koniec dodaj zawieszkę z bawełnianego sznurka.
Przygotuj prezenty z pudełek po zapałkach
Ze skrawka papieru do pakowania prezentów wytnij prostokąt o szerokości odpowiadającej dłuższemu bokowi pudełka po zapałkach i długości równej sumie czterech krótszych boków pudełka plus ok. 1 cm zapasu.
Przytnij kawałki taśmy dwustronnie klejącej i oklej nimi cztery boki pudełka.
Zerwij papier zabezpieczający i owiń pudełko dookoła przygotowanym kawałkiem papieru do pakowania prezentów, dociskając go do taśmy klejącej. Pozostały zapas papieru odetnij nożyczkami.
Zawiąż ozdobny sznureczek i przyklej gwiazdkę anyżu przy pomocy pistoletu do klejenia na gorąco. Na koniec dodaj zawieszkę z bawełnianego sznureczka.
Przygotuj wianuszki z orzechów
Ułóż pięć orzechów włoskich w skorupkach na kształt wianuszka. Przy pomocy pistoletu po kolei nanoś niewielką ilość kleju na końce orzechów i dociskaj do pozostałych, pilnując, żeby wianek zachował kształt.
Po zastygnięciu kleju owiń miejsca klejenia srebrnym sznureczkiem i przyklej końcówki z tyłu klejem na gorąco.
Zawiąż zawieszkę z bawełnianego sznureczka, a następnie dodaj ozdobną kokardkę.
Przygotuj szyszki z kokardką
Jeśli szyszka posiada ogonek, zawiąż na nim bawełniany sznureczek. Jeśli nie, przyklej sznureczek klejem na gorąco.
Kawałek ozdobnej tasiemki zawiąż w kokardkę i przyklej ją u nasady sznureczka.
Przygotuj styropianowe bombki owinięte tkaniną
Przytnij kawałek bawełnianego sznureczka na zawieszkę i przymocuj go do styropianowej kulki za pomocą szpilki.
Z tkaniny bawełnianej wytnij ząbkowanymi nożycami kwadrat o wymiarach ok. 17 x 17 cm.
Obróć tkaninę prawą stroną do dołu i umieść kulkę pośrodku. Zbierz wszystkie rogi materiału i ściągnij gumką recepturką. Popraw wystające rogi, żeby nadać im ładny kształt.
Dodaj sztuczny owoc ostrokrzewu na druciku i zielony listek, wsuwając je pod gumkę.
Na koniec zawiąż bawełnianą koronkę.
Przygotuj ozdobione laski cynamonu
Połóż obok siebie dwie laski cynamonu i owiń je ciasno bawełnianym sznureczkiem. Zostaw dłuższe końce sznureczka na zawieszkę.
Jeśli laski będą się przesuwać, możesz je najpierw skleić odrobiną kleju na gorąco w miejscu, w którym będzie zawiązana kokardka.
Dodaj sztuczne owoce ostrokrzewu na drucikach. Owiń druciki wokół lasek, żeby nie było ich widać.
Przykryj sznureczek i drucik ozdobną tasiemką i zawiąż kokardkę.
Przygotuj ozdobną kokardę
Ułóż taśmę jutową na stole, składając ją z przodu na krzyż. Zmarszcz środek i zwiąż ciasno cienkim drucikiem. Nie obcinaj końców drucika.
Na drucik, którym jest związana kokarda jutowa, nawlecz ozdobne metalowe dzwonki i przymocuj do kokardy.
W ten sam sposób jak kokardę jutową zrób kokardę ze wstążki satynowej. Kokarda satynowa powinna być trochę mniejsza od jutowej.
Połóż satynową kokardę na jutowej i przymocuj je do siebie pozostałym końcem drucika.
Ze wstążki satynowej odetnij kawałek o długości ok. 8 cm. Złóż go na pół, owiń środek kokardy, zakrywając miejsce wiązania i przyklej koniec z tyłu klejem na gorąco. Odetnij nadmiar wstążki satynowej.
Kalendarz adwentowy – element niespodzianki
Pamiętaj, że kalendarz adwentowy to tradycja połączona ze świetną zabawą. Przygotuj małe koperty i zawieś je za pomocą sznurka pod świąteczne ozdoby. W kopertach ukryj liściki z niespodziankami (np. wskazówkami, gdzie schowane są małe prezenty albo słodkości) oraz zadaniami dla najmłodszych. Dzięki temu wszystkie dni oczekiwania na święta będą ekscytujące i pełne uroku.