Trend alert: łazienka monochromatyczna
Szukasz pomysłu na łazienkę w Twoim ulubionym kolorze? Chcesz stworzyć aranżację, która będzie różnić się od standardowych projektów? Sprawdź, czym charakteryzuje się łazienka monochromatyczna.
Monokolor we wnętrzu - jak zaaranżować
Trend na wnętrza nazywane monokolor lub monochromatyczne pojawił się z nami już jakiś czas temu, jednak coraz częściej projektanci dostrzegają w tym rozwiązaniu potencjał. Wnętrza bazujące na odcieniach jednego koloru koją zmysły, uspokajają i dają poczucie porządku i spójności. Są też w teorii łatwiejsze do zaaranżowania niż pomieszczenia, w których łączy się ze sobą różne kolory i style. W teorii, ponieważ rozwiązanie to także musi zostać dobrze przemyślane, tak, by proporcja i rodzaj odcieni wyglądały ze sobą spójnie.
Wnętrze monochromatyczne może składać się z odcieni wybranego przez nas koloru. Może być to różowy, szary, beżowy - w zależności o tego, z jakim kolorem czujemy się dobrze na co dzień. Choć tego rodzaju aranżacja z założenia powinna być monochromatyczna, często pojawiają się w niej przełamujące wiodący kolor dodatki: np. z czarnego metalu czy złota.
Jak ożywić wnętrze w jednym kolorze?
Wnętrza monochromatyczne często funkcjonują na zasadzie kontrastu. Jasne i ciemne odcienie połączone ze sobą tworzą stonowane, spokojne wnętrze które spodoba się wielu fanom spójnych aranżacji. Wnętrza monokolor ożywia jednak nie tylko kontrast. Dużą rolę odgrywa światło, dodatki, rośliny, a także przełamania kolorystyczne.
W łazience monochromatycznej mogą one występować np. w postaci czarnych baterii umywalkowych, złotych ram luster, białych listew ozdobnych i wielu innych. Wnętrza mono najlepiej jednak planować tak, by w dodatkach nie pojawiało się zbyt wiele kolorów odbiegających od palety wybranego przez nas koloru.
Niezbędne elementy łazienki glamour: na co zwrócić uwagę?
Płytki monochromatyczne - jakie wybrać?
Ściany w łazience monochromatycznej nie muszą składać się tylko z jednego rodzaju płytek lub farby. Projektując tę część łazienki, przy pomocy koloru ścian lub rodzaju płytek możesz wyróżnić poszczególne strefy pomieszczenia. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie tego samego rodzaju płytek na podłodze i na półce ściennej pod umywalką. Ściana przeciwległa lub ta, która znajduje się przy prysznicu może zostać zbudowana z innego rodzaju płytek - możesz np. zestawić ze sobą płytki z fakturą lub wzorem i bez.
Ciekawym pomysłem jest też odróżnienie ściany, na której znajduje się lustro od reszty łazienki. Możesz zrobić to przy pomocy zastosowania na niej kontrastowego koloru lub użycia specjalnej, wodoodpornej tapety-muralu.
Niewielka przestrzeń, sprytne rozwiązania
W łazience, zwłaszcza niedużej z pewnością przyda Ci się kilka sprytnych patentów. Jednym ze sposobów jest ustawienie w szafkach kilku koszyczków i kubków, które pomogą Ci uporządkować przestrzeń. Organizery zastosuj również w szufladach pod umywalką: w ten sposób posegregujesz drobne przedmioty tak, by rano z łatwością odnaleźć je na miejscu.
Aby zaoszczędzić miejsce, możesz również w odpowiedni sposób złożyć ręczniki. Sposobów na to jest wiele: mała kostka, niewielki rulon - wystarczy, że znajdziesz swój ulubiony patent. W łazience o niewielkim rozmiarze zastosuj również szafki, które znajdą się nad stelażem podtynkowym, zabudowując tym samym wnękę, która powstałaby nad stelażem WC.
Prysznic do różowej łazienki
W różowej łazience mono, dobrym sposobem na odróżnienie przestrzeni kąpielowej od reszty jest zastosowanie kontrastowego koloru, np. czarnego. W przypadku prysznica, możemy zastosować np. czarną baterię i profil prysznicowy lub odpływ, z kolei wanna może zawierać czarny korek, baterię lub inne elementy. Aby zachować lekkość wnętrza, w przypadku prysznica sprawdzi się kabina typu walk-in z gładką szybą, wanna może natomiast stać wolno, bez zabudowy.
Umywalka i lustro pełne szyku
Półka murowana zamiast szafki pod umywalkę wygląda pięknie i minimalistycznie, czasami brakuje nam jednak miejsca, by ukryć niezbędne przybory toaletowe. Aby połączyć te dwa rozwiązania, a jednocześnie zachować przestrzeń roboczą, szafkę pod umywalkę możesz ustawić na murowanej półce. To doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, w których szafka pod umywalkę znajduje się na ścianie wykonanej z mniej wytrzymałego materiału, takiego jak płyty z karton gipsu.
Oświetlenie: wydobądź urok z każdego metra
Jeśli szukasz idealnego oświetlenia do łazienki, postaw na przynajmniej kilka rodzajów świateł. Oświetlenie główne - sufitowe - przyda się do sprzątania lub do oświetlenia ogólnego całego pomieszczenia. Oświetlenie dekoracyjne, np. to znajdujące się obok lustra stanowi ozdobę dla wnętrza oraz sprzyja stworzeniu intymnego klimatu. Światła LED z kolei doświetlają wybrane strefy łazienkowe a także ułatwiają codzienne czynności, takie jak makijaż czy kąpiel.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jaki sufit do łazienki monokolor?
Sufit w łazience monokolor może zostać pomalowany farbą w kolorze ściany, lub zostać przygotowany w nieco bardziej oryginalny sposób. W łazience sprawdzają się zwłaszcza sufity podwieszane lub składające się z ozdobnych listew. Ważne, by wszystkie elementy sufitowe były odpowiednio przymocowane, tak, by nie zsunęły się z niego, stwarzając przy tym zagrożenie dla zdrowia i życia.