Alternatywa dla drzewka. Co zamiast tradycyjnej choinki?

W mieszkaniu brakuje miejsca na tradycyjną żywą choinkę, a sztuczna nie pasuje do wnętrza? A może sprzątanie sypiących się igieł jest problematyczne? Zobacz, w jaki sposób można stworzyć alternatywną choinkę, która będzie dopasowana do konkretnego wnętrza!

Choinka alternatywna, czyli jaka?

Zielone drzewko ze światełkami, bombkami i łańcuchami – do niedawna tak wyglądał choinka praktycznie w każdym domu. Od kilku lat coraz popularniejsze stają się choinki alternatywne, wykonane np. z materiałów:

  • z recyklingu (m.in. kartonów i butelek),
  • dostępnych w domu i ogrodzie (np. książek, gałęzi),
  • prostych materiałów budowlanych (np. listewek i kantówek),
  • plastycznych oraz tkanin (m.in. tektury i filcu).

Kto powinien się zainteresować oryginalnym pomysłem na choinkę? Alternatywne drzewko sprawdzi się doskonale w mieszkaniu ze zwierzakami – niektóre żywe iglaki mogą być bowiem dla nich trujące. To również dobre rozwiązanie dla alergików, którzy nie znoszą zbyt dobrze kontaktu m.in. ze świerkiem.

Ekologiczna choinka z surowców wtórnych

Oto kilka pomysłów, które pomogą udekorować mieszkanie przedmiotami dostępnymi pod ręką. To przy okazji świetny sposób na domowy i ogrodowy recykling. Wystarczy wykorzystać np. szklane butelki po soku lub korki po winie.

Taką ekochoinkę można zrobić samodzielnie lub potraktować jej tworzenie jako przedświąteczną zabawę i zaprosić do niej innych członków rodziny. W ten sposób można zacząć wyrabiać u dzieci ekonawyki, a w dorosłych wyzwolić kreatywność.

Choinka z korka

Ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie choinki z korków po winie. Jej wykonanie jest bardzo łatwe.

Z kawałka tektury wystarczy wyciąć kształt choinki i przykleić do niej krążki korka (jeden korek należy pociąć nożem na 3–4 części).

Do choinki za pomocą szpilki można przyczepić wybrane ozdoby świąteczne lub pomalować krążki na różne kolory, dostosowując ją do klimatu i stylu danego pomieszczenia. Przykładowo w pokoju dziecka można postawić lub zawiesić choinkę z korków w pastelowych barwach, a w salonie dopasować ją do innych dekoracji świątecznych, np. stroika i obrusu w kolorze zielonym i czerwonym.

Jak zrobić choinkę z gałązek?

Materiał na alternatywną choinkę można też znaleźć w ogrodzie lub parku. Są nim gałęzie drzew, np. brzozy. Trzeba je połamać lub pociąć na różne długości. Aby choinka wyglądała efektownie, najlepiej przygotować minimum cztery gałęzie. Rozmiary będą uzależnione od miejsca, w którym finalnie zawiśnie.Następnie gałęzie wystarczy ułożyć płasko na dywanie lub stole od najkrótszej (czubek choinki) do najdłuższej (podstawa) i związać ze sobą mocnym sznurkiem, np. sizalowym, zachowując kilkunastocentymetrowy odstęp pomiędzy gałązkami (10-15 cm)

Na takiej choince można zawiesić ulubione świąteczne ozdoby, np. dekoracyjne zawieszki i lampki choinkowe.

Choinka z plastikowych butelek

Do wykonania takiej choinki potrzeba przynajmniej sześć butelek – wtedy drzewko będzie miało trzy poziomy: u podstawy znajdą się trzy butelki, powyżej dwie, a na samej górze jedna.

Leżące baletki trzeba skleić ze sobą klejem do tworzyw sztucznych.

Z czego jeszcze można zrobić choinkę?

Do stworzenia choinki mogą posłużyć także inne przedmioty, które możemy znaleźć pod ręką w mieszkaniu czy w garażu.

Choinka z książek

To jeden z najłatwiejszych pomysłów na choinkę DIY. Do jej wykonania wystarczą jedynie książki, z których trzeba ułożyć stos. Można go ozdobić lampkami i poustawiać na nim świąteczne figurki, np. dziadka do orzechów i bałwanki. Alternatywnie, na regale wystarczy poukładać książki w kształt bożonarodzeniowego drzewka.

Choinka z kantówek lub desek

Aby zrobić taką choinkę, trzeba przygotować gładkie kantówki lub deski o różnej długości. Można je ze sobą połączyć, używając kleju do drewna lub gwoździ. Do drzewka można przybić pinezki, na których zawisną bombki i światełka.

Choinka z lampek

Pięknie prezentuje się także alternatywna choinka z lampek. Wystarczy wybrać wystarczająco duży fragment ściany. W miejscu, gdzie będzie się znajdował wierzchołek drzewka, trzeba wbić mały gwóźdź (po świętach może posłużyć do zawieszenia innej ozdoby). Podstawa choinki może być przymocowana np. do gałęzi.

Choinkę tworzy się, rozpinając lampki promieniście od szczytu do podstawy. Po owinięciu łańcucha światełek na gałęzi warto go w kilku miejscach przykleić taśmą. Dużą ilość kabli na czubku można przykryć np. ozdobną gwiazdą.

Jak zrobić choinkę z szyszek?

Z szyszek wystarczy ułożyć kształt choinki, a następnie skleić je ze sobą. Do dekoracji może posłużyć złoty lub srebrny spray.

Ciekawym rozwiązaniem jest też pokrycie drzewka klejem z brokatem lub farbą do szkła. Obie substancje rozprowadza się na szyszce bardzo szybko, jednak farba do szkła schnie kilka godzin, a klej – dobę. W roli choinki pięknie prezentuje się także pojedyncza duża szyszka ozdobiona lampkami.

Choinka z filcu

Na ścianie można też powiesić choinkę z filcu – wystarczy wyciąć zielony trójkąt o dowolnym rozmiarze.Za pomocą pinezek bez problemu przypnie się do niego wiele różnych ozdób, np. gotowe bombki, własnoręcznie przygotowane łańcuchy z kolorowego papieru albo wielobarwne gwiazdki także wycięte z filcu.

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Jak zrobić choinkę na ścianie?

Choinkę na ścianie można zrobić np. z lampek. Wystarczy je przykleić bezpośrednio do ściany za pomocą mocnej taśmy lub przygotować lekki stelaż z listewek z małymi gwoździami, na których zawisną lampki.

Jaką choinkę można wykonać z dziećmi?

Jednym z lepszych pomysłów jest zrobienie choinki z lekkich plastikowych bombek. Dziecko może zająć się układaniem bombek w kształt drzewka, a dorosły ich sklejaniem.

Gdzie postawić choinkę DIY?

Choinkę najlepiej ustawić w reprezentatywnym miejscu, np. na stole lub biurku. Płaskie choinki, np. ze światełek, można powiesić na ścianie lub meblach. Jeśli w mieszkaniu przebywają dzieci lub zwierzęta, choinkę warto ustawić w bezpiecznym, trudno dostępnym miejscu.