Biuro w domu – jak je urządzić?

Praca zdalna sprawia, że coraz więcej osób musi stworzyć domowe biuro. Niewielki metraż mieszkania lub domu nie pozwala Ci na wygospodarowanie osobnej przestrzeni do pracy? Rozumiemy to i przychodzimy z pomocą! Jak urządzić domowe biuro? Zobacz nasze wskazówki, porady i inspiracje!

Jak wydzielić miejsce do pracy w domu?

Jeśli domowe biuro ma być miejscem codziennej pracy, trzeba je jak najbardziej oddzielić od reszty domu. Jeśli masz taką możliwość umieść domowy gabinet z dala od kuchni i wejścia – tam zawsze sporo się dzieje, a harmider będzie Cię rozpraszał. W domu lub piętrowym mieszkaniu najlepiej umieść biuro na piętrze.

Trochę inaczej trzeba podejść do planowania, jeśli Twoja praca wymaga spotkań z klientami. Wtedy wyjątkowo na biuro warto przeznaczyć pokój w pobliżu wejścia. W ten sposób zachowasz prywatność. Możesz nawet „schować” część prywatną domu za przesuwnymi bądź łamanymi drzwiczkami, by nikt tam nie zaglądał.

W małym mieszkaniu urządzenie domowego biura jest bardziej kłopotliwe. Metraż nie pozwala Ci wydzielić osobnego pokoju? Miejsce do pracy zazwyczaj trzeba wygospodarować w salonie, sypialni lub w przedpokoju. Jeśli masz w pomieszczeniu wnękę, zaaranżuj w niej biurko. Dzięki temu gabinet stanie się integralną częścią pomieszczenia.

Jak oddzielić miejsce do pracy od reszty pomieszczenia? Możesz zrobić to za pomocą mebli, ścianki działowej lub zasłony. Wydzielenie stref pozwoli Ci się skoncentrować, a ażurowe ścianki działowe czy zwiewne zasłony nie pomniejszą optycznie wnętrza.

Jak urządzić biuro w domu? Wybieramy meble!

Urządzając gabinet w domu, musisz wykazać się niekonwencjonalnym podejściem. W pokoju dziennym masz wnękę, z którą nie wiesz, co zrobić? A może przestrzeń pod oknem lub w rogu pokoju czeka na zaaranżowanie? Te miejsca doskonale sprawdzą się jako domowe biuro. Pamiętaj, że dobre biurko oraz prawidłowo dobrane krzesło to nie tylko gwarancja wygody, ale i zdrowia. Jakie meble do gabinetu wybrać? Podpowiadamy!

Biurko – podstawa domowego biura

Biurko i jego wysokość powinno być dopasowane do indywidualnej budowy Twojego ciała. Innego potrzebuje osoba bardzo wysoka, innego niska. Warto rozważyć biurko z regulowaną wysokością blatu – precyzyjnie ustawisz jego położenie, a czasem popracujesz też na stojąco. Rodzaj biurka trzeba również dobrać do rodzaju pracy – na laptop wystarczy nawet niewielki blat z miejscem na przybory. Jeśli zaś potrzebujesz wielu sprzętów elektronicznych, pomyśl o narożnym modelu, dzięki któremu wszystko się zmieści i będzie pod ręką.

Krzesło do biurka – wygoda i funkcjonalność

Krzesło do biurka pomoże Ci w zachowaniu odpowiedniej postawy. Wybierz krzesło z miękkim siedziskiem i oparciem. Dobrym rozwiązaniem będzie krzesło obrotowe z możliwością regulacji wysokości. Unikaj zwykłych krzeseł – są dobre do siedzenia przy stole w jadalni, ale już nie na długie godziny spędzone przy biurku. Fotel biurowy powinien mieć regulowaną wysokość siedziska, regulowane podłokietniki oraz zagłówek. Najlepszy jest mebel obity naturalnymi materiałami – bawełną, lnem, skórą albo drewniany. Dobrze sprawdzą się też wstawki z ażurowej tkaniny, które zapewnią odpowiednią wentylację.

Lampka biurkowa – zadbaj o swój wzrok

Lampka na biurko to nieodłączny element gabinetu. Poza głównym oświetleniem, niewielka lampa odpowiednio oświetli przestrzeń przy komputerze, dzięki czemu unikniesz zmęczenia oczu. Dobrym rozwiązaniem jest lampka z ruchomym ramieniem. Do mniejszych wnętrz świetnie sprawdzi się lampka na klips. W domowym biurze zainstaluj żarówki o zimnej barwie światła (4000-5000K). Taka wiązka światła poprawi Twoją koncentrację.

Kolory do biura – jak dobrać odpowiedni?

Nie od dziś wiadomo, że barwy mają na nas duży wpływ. Kolor jest równie ważny jak wyposażenie wnętrza. W domowym biurze najlepiej sprawdzą się barwy neutralne: beże, szarości, złamana biel w pastelowym odcieniu oraz jasne błękity, które są dość chłodne, a przez to orzeźwiające.

Zgodnie z psychologią koloru, dobry wpływ na koncentrację ma zieleń – działa też terapeutycznie na zmęczone oczy. Wystarczy przez chwilę popatrzeć na przedmiot w tym kolorze, by poczuć ulgę. Nie musisz od razu malować całego wnętrza na zielono. Kilka detali albo roślin doniczkowych powinno pomóc.

Czerwień, oranż czy neonowa żółć z kolei mogą wywoływać pobudzenie, a nawet rozdrażnienie. Te oraz inne intensywne kolory, jeżeli pojawią się w aranżacji, niech znajdą się na ścianie za plecami. Będą mocnym punktem wystroju wnętrza, ale nie zmęczą oczu. Podobnie z wzorzystymi tapetami – lepiej siedzieć do nich tyłem, by nie rozpraszały podczas pracy.

Porządek na biurku, czyli zorganizuj się!

Myślisz, że porządek na biurku nie ma znaczenia? Wprost przeciwnie. Dobrze zorganizowane miejsce do pracy gwarantuje lepszą koncentrację i oszczędność czasu. Zacznij od tego, co masz pod ręką.

Przybory biurowe, notesy, płyty czy pendrive’y umieść w specjalnych pojemnikach albo organizerach – stawianych na biurku lub przeznaczonych do szuflad. Dokumenty posegreguj – np. według daty, rodzaju faktury czy przeznaczenia. Możesz powkładać je do tekturowych pudełek, segregatorów, a te bardziej potrzebne ułożyć na piętrowej półeczce stawianej na blacie.

Jeśli wszystko nie zmieści się na biurku, pomyśl o nadstawce z półeczkami i szufladkami albo wysuwanym kontenerku pod biurko. Uprzątnij też kable – możesz ukryć je w specjalnym pojemniku, poręczne są też gniazdka nablatowe, dzięki którym łatwiej naładujesz telefon czy laptopa.

Chcesz zorganizować pracę jeszcze lepiej? Pomyśl o miejscu na notatki albo plan działania. To może być na przykład ściana pokryta farbą magnetyczno-tablicową albo wyłożona korkiem (ten powinien być nieco grubszy od długości pinezek). Nad biurkiem możesz też powiesić płytę perforowaną, w którą można wtykać kartki z notatkami albo zawiesić przydatne drobiazgi.

Domowe biuro – inspiracje

Eleganckie biuro w salonie

Ciemna wnęka kontrastuje z jasnym salonem. Dzięki temu strefa do pracy wizualnie odznacza się od reszty pomieszczenia. We wnęce zaaranżowano długie biurko oraz półki na książki i dekoracje. Drewniany fotel z miękkim oparciem podniesie komfort pracy.

Domowe biuro w naturalnym stylu

Jasne wnętrze sprzyja koncentracji. Niebieskie biurko, pleciony dywan oraz wiklinowy fotel tworzą spójną całość i doskonale wpisują się w styl wnętrza. W biurze nie mogło zabraknąć lampki, regału oraz organizera na biurko. Marzysz o kąciku do pracy pełnym kwiatów? Jeśli ogranicza Cię przestrzeń możesz ustawić doniczki na półce, regale lub zawiesić je w makramach!

Stylowe biuro w domu

Różowy i zielony to oryginalne połączenie. Cukierkowy duet przełamują czarne dodatki – industrialne lampy wiszące, lampka biurkowa, ramki na zdjęcia i półki. Na uwagę zasługuje długie biurko z praktycznymi szufladami.

Domowe biuro w pokoju ze skosem

Domowe biuro na poddaszu? Czemu nie! Biurko najlepiej ustawić przy prostej ścianie, dzięki temu przestrzeń pod skosem, możesz wykorzystać do przechowywania dokumentów oraz akcesoriów. Wnętrze w loftowym stylu ocieplają miękkie poduszki oraz rośliny.

Miejsce do pracy w sypialni

Zabudowa przy łóżku płynnie przechodzi w małe biurko. Takie rozwiązanie, sprawia, że kącik do pracy tworzy spójną całość z resztą pomieszczenia. Zwróć uwagę na szufladę pod blatem, w której zmieszczą się wszystkie niezbędne akcesoria. Ciekawym akcentem jest tapeta z motywem lasu.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaką farbę wybrać do małego pokoju?

Żeby optycznie nie pomniejszyć pokoju, zdecyduj się na jasne odcienie np. beżowy, biały lub jasnoszary. W niewielkich wnętrzach dobrze będą wyglądać pastelowe odcienie.

Jak zorganizować biuro w domu?

W zachowaniu porządku w domowym biurze pomogą Ci organizery, segregatory i regały. Pamiętaj, że im mniej rzeczy dookoła, tym łatwiej się skoncentrować. Dlatego w domowym biurze ogranicz dekoracje do minimum. Zamiast kilku mniejszych elementów postaw np. na jedną dużą grafikę.

Zobacz powiązane artykuły