Brama wjazdowa i garażowa zimą

Zima mocno daje się nam we znaki. Utrudnia poruszanie się nie tylko piesze, ale i kołowe. Wymaga też od właścicieli działek przeprowadzania regularnych prac porządkowych, polegających na usuwaniu śniegu i dbaniu o elementy wyposażenia posesji. W czasie zimy szczególnej uwagi wymagają bramy wjazdowe i garażowe. Aby nie utrudniały, lub wręcz uniemożliwiały nam wjazd na posesję lub wyjazd z niej, należy zadbać o ich odpowiednią konserwację i sprawną pracę.

Automatyka pod nadzorem

Ponieważ napędy bram garażowych montowane są wewnątrz pomieszczenia nie ma potrzeby ich dodatkowego zabezpieczania zimą. Pamiętajmy jednak o ich regularnej konserwacji. Nie należy jej jednak przeprowadzać samodzielnie, gdyż może to skutkować m.in. utratą gwarancji. W tej sprawie zwróćmy się do odpowiedniej firmy serwisowej. Napędy do bram wjazdowych przystosowane są do pracy w niskich temperaturach, nie powinno więc być problemu z ich prawidłowym funkcjonowaniem zimą. Warto jednak upewnić się czy fotokomórki działają bez zarzutu. Podczas opadów mogą one zostać przysłonięte śniegiem, co sprawi, że nie zablokują ruchu skrzydła, gdy w świetle bramy będzie znajdować się przeszkoda. Jeśli nasza brama wyposażona jest w lampę ostrzegawczą, której zadaniem jest informowanie i ostrzeganie osób poruszających się chodnikiem o ruchu bramy wjazdowej, zwracajmy uwagę czy i ona nie została pokryta śniegiem.

Jak dbać o bramy wjazdowe?

Aby uniknąć unieruchomienia bramy zimą należy po każdych większych opadach odśnieżać nawierzchnię wokół bramy, a w szczególności powierzchnię, po której poruszają się skrzydła. W żadnym wypadku nie należy traktować skrzydła bramy jak pługa i odgarniać nim zalegający śnieg w czasie otwierania bramy. Grozi to uszkodzeniem skrzydła, zawiasów, a jeśli brama wyposażona jest w automatykę, również i napędu. W przypadku bram przesuwnych, a więc wyposażonych w przeciwwagę należy pamiętać również o regularnym usuwaniu śniegu także w miejscu, na które nachodzi ona podczas otwierania skrzydła. W przypadku bram uchylnych warto zadbać o zawiasy, na których osadzone są skrzydła. Najlepiej pokryć je wodoodpornym, gęstym smarem. Prawidłowe funkcjonowanie bramy przesuwnej zimą może uniemożliwić śnieg lub lód zalegający w szynie, po której porusza się skrzydło. Z tego względu należy pamiętać o usuwaniu śniegu z tego elementu. Innym rozwiązaniem jest ułożenie w szynie lub przymocowanie do jej zewnętrznej powierzchni przewodu grzejnego stosowanego przy wykonywaniu instalacji przeciwoblodzeniowych. Taki przewód będzie samoczynnie podgrzewał powierzchnię szyny gdy zajdzie taka potrzeba, zapobiegając tym samym gromadzeniu się w niej śniegu i przymarzania skrzydła bramy do szyny. Aby uniknąć zamarzania zamków i kłódek bram, warto zabezpieczyć je smarem silikonowym, który będzie skutecznie wypierał wodę.

Brama garażowa zimą

Kluczem do prawidłowego funkcjonowania bramy garażowej, również zimą, jest regularna konserwacja jej elementów. Konstrukcja bram jest zabezpieczona przed działaniem wody, jednak jeśli zaniedbamy kontrolę jakości i sprawności funkcjonowania jej elementów może dojść do ich zamarzania i uszkodzeń mechanicznych. Kluczowymi elementami bram garażowych są m.in. występujące w większości modeli sprężyny odpowiedzialne za płynny, bezpieczny ruch skrzydeł. W zależności od bramy mogą być one montowane w prowadnicach, na ich zakończeniach lub przy nadprożu. Do ich konserwacji i sprawnego funkcjonowania zaleca się zwykle stosowanie smaru. Produkt w spray'u ułatwi aplikację i dotarcie do wszystkich zakamarków. Przed nadejściem zimy warto sprawdzić także stan wszystkich uszczelek. Niezależnie od tego, czy brama garażowa otwierana jest ręcznie czy też automatycznie - za pomocą pilota, należy zadbać o to, aby na drodze poruszającego się podczas otwierania i zamykania skrzydła nie znalazła się przeszkoda w postaci zalegającego śniegu. Aby nie doszło do uszkodzenia mechanizmów otwierających, jak i samego skrzydła bramy, należy regularnie usuwać śnieg z nawierzchni znajdującej się w jej otoczeniu. Zapewni to płynny ruch skrzydła i bezpieczny wjazd do garażu. Dzięki temu unikniemy też przymarzania skrzydła bramy oraz rygli posadzkowych. Aby nie doszło do zamarzania elementów bramy unikajmy sytuacji, w której zimą jest ona przez dłuższy czas otwarta.