Cement – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania [część 2]
Dowiedz się wszystkiego o materiale, który jest niezbędny podczas remontu czy poważniejszych prac budowlanych. Sprawdź, jaki cement będzie najlepszy na fundament, posadzki, do murowania czy ogrodzenia i poznaj odpowiedzi na inne pytania, jakie mogą pojawić się już na etapie budowy.
Jaki cement na fundament sprawdzi się najlepiej?
Do budowy fundamentów w domu jednorodzinnym zwykle stosuje się cement portlandzki CEM I 32,5 (bez dodatków). Fundamenty budynków wielorodzinnych wylewa się zwykle z cementu niższej klasy.
Jaki cement na posadzki wybrać?
Na wylewkę betonową w budownictwie jednorodzinnym również najlepiej wybrać cement bez odpadów. Oznaczenie klasy to CEM I o wytrzymałości 32,5 lub 42,5.
Jaki cement do murowania?
Do samodzielnego mieszania zaprawy murarskiej wystarczy cement z odpadami, czyli CEM II 32,5.
Jaki cement do granitu będzie najlepszy?
Do klejenia płytek granitowych lepiej wykorzystać specjalistyczny klej do granitu, ponieważ zaprawa na bazie cementu mogłaby obniżyć jego walory estetyczne. W przypadku przygotowywania suchego betonu do kostki granitowej warto wybrać cement portlandzki CEM I 32,5.
Jaki zastosować cement do ogrodzenia?
Podmurówkę płotu, aby była odpowiednio wytrzymała, warto wykonać z cementu portlandzkiego CEM I 42,5.
Jaki cement do kostki brukowej?
Suchy beton do układania kostki brukowej robi się zwykle z cementu CEM I, CEM II lub CEM III o wytrzymałości 32,5 lub 42,5.
Jakie proporcje cementu i piasku pod kostkę będą najlepsze?
Proporcje suchego betonu pod kostkę brukową powinny wynosić około:
12,7% wagowych cementu,
51% żwiru,
34,8% piasku,
6,2% wody.
Aby więc wyprodukować 1m3 suchego betonu, należy zmieszać składniki w proporcji:
190 kg cementu,
1230 kg żwiru,
840 kg piasku,
150 l wody.
Jak obliczyć, ile potrzeba cementu na wylewkę?
Podstawą jest ustalenie ilość potrzebnego betonu. Można ją obliczyć poprzez przemnożenie powierzchni wylewki przez jej planowaną grubość. Później należy obliczyć wymaganą ilość cementu na daną objętość – należy to zrobić na podstawie receptury podanej przez producenta. Przykładowa kompozycja na wylewkę podłogową (na 1m3) to:
250 kg cementu,
1700 kg kruszywa (0-4 mm),
120 l wody zarobowej.
Biorąc pod uwagę wskazane tu wytyczne, jeśli zaplanowano np. uzyskanie wylewki betonowej o grubości 5 cm na powierzchni 100 metrów, będzie potrzeba 5 m3 betonu, czyli 1250 kg cementu (jest to 50 worków, co daje niemal 1 całą paletę).
Ile schnie cement?
Zwykle podaje się, że beton konstrukcyjny schnie 28 dni w letnie miesiące. W takich samych warunkach zaprawa betonowa schnie około 5 dni. Na wylany beton nie można przez pierwsze dwie doby wchodzić ani też stawiać na nim ciężkich ładunków.
Jakiej wielkości opakowania cementu i wapna są dostępne na rynku?
Zarówno cement, jak i wapno, są dostępne w opakowaniach o różnej wielkości – od 1 kg do 25 kg. W praktyce budowanej zwykle korzysta się z największych, możliwych do przeniesienia przez jedną osobę worków, czyli 25 kg.
Paleta cementu – ile to worków?
Paleta cementu to ok. 55 sztuk worków o wadze 25 kg.
Worek cementu – ile to łopat?
25-kilogramowy worek cementu to objętość ok. 10 łopat piaskówek.
Czym pomalować cement?
Do malowania powierzchni betonowych polecane są farby epoksydowe, dyspersyjne akrylowe i alkidowe. Farby do malowania betonu są często specjalnie oznaczone przez producentów.
Czym zmyć cement z kostki?
Póki cement jest mokry, można go usunąć ręcznie lub zmyć wodą pod dużym ciśnieniem. Suche zabrudzenia budowlane również najlepiej usuwać ręcznie – rozkruszyć je np. za pomocą kielni lub młotka, a następnie zmyć wodą pod dużym ciśnieniem. W ostateczności należy rozważyć profesjonalną usługę piaskowania.
Czym usunąć cement z pomnika?
Polecanym środkiem do usuwania osadów cementowych jest płyn z zawartością rozcieńczonego kwasu solnego.
Czym rozpuścić cement?
Na rynku istnieje wiele środków chemicznych, które mogą być przydatne do czyszczenia zabrudzeń betonowych. Należy wziąć jednak pod uwagę, że mogą być niebezpieczne dla czyszczonych powierzchni lub narzędzi. Warto przy tym pamiętać, że łatwo i bezpiecznie można usuwać cement ręcznie, wskazanymi wyżej sposobami.
Czy cement jest szkodliwy?
Praca z cementem wymaga zachowania określonych środków bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że mokry cement jest drażniący dla skóry (ze względu na jego alkaliczność), więc należy korzystać wtedy z rękawiczek. Wdychanie suchego cementu również może być niebezpieczne – trzeba unikać przesypywania dużych ilości cementu w pomieszczeniach zamkniętych.