Choinki na Święta
Święta bez choinki? To niemożliwe. To drzewko musi pojawić się w naszych domach, chociażby w symbolicznej formie, np. małej choinki w doniczce. Dowiedz się, gdzie najlepiej postawić choinkę, by jak najdłużej wytrzymała w dobrej formie, co zrobić, by traciła jak najmniej igieł. Sprawdź też, jaka choinka jest najbardziej wytrzymała: świerk pospolity, kłujący, serbski, a może jodła kaukaska?
Gdzie postawić choinkę?
Przechowywanie choinki, zwłaszcza tej ciętej, na pniu, zaraz po zakupie to nie jest taka prosta sprawa. Drzewko świąteczne trzymane na mrozie powinno na dwie doby trafić do pomieszczenia o temperaturze ok. 5-10 °C (np. w piwnicy lub w garażu). W przeciwnym razie igły zaczną przedwcześnie opadać. Żywa choinka musi stać daleko od źródeł ciepła (grzejniki, kominek, piecyk). Pień powinno zanurzyć się w pojemniku z wodą, można go też zadołować w doniczce z wilgotnym piaskiem. W mieszkaniach ciepłych, w których jest dość suche powietrze, najszybciej będą opadać igły świerka pospolitego i świerka kłującego. Najbardziej odporna na zbyt wysoką temperaturę i zbyt suche powietrze jest jodła kaukaska.
Jak przedłużyć żywotność choinki w domu?
Zastanawiasz się, jak przedłużyć żywotność bożonarodzeniowego drzewka? Za opadanie igieł odpowiedzialny jest etylen. Aby zneutralizować jego działanie, stosuje się środki chemiczne w postaci gazu (1-MCP czyli 1-metylocyk-lopropen) oraz roztworu (AVG, czyli aminoetoksywinyloglicyna). Gaz może być stosowany w trakcie transportu choinek. Jeśli jednak chcesz przedłużyć żywotność choinki w domu, dodaj AVG do wody, którą podlewasz świąteczne drzewko.
Opadanie igieł z choinki może również zahamować zawieszony na kaloryferze pojemnik z wodą (lub nawilżacze powietrza), dzięki któremu zwiększy się wilgotność powietrza i obniży się temperatura. Żywotność choinki przedłuży również… regularne wietrzenie mieszkania – przynajmniej przez 15 minut dziennie.
Żywe choinki
Coraz więcej osób decyduje się na kupno żywej choinki na pniu. Można je zwykle kupić w wyznaczonych do tego miejscach (np. punktach ogrodniczych) lub w marketach wielobranżowych czy budowlanych. Żywe choinki, np. świerk czy jodła, przeznaczone do sprzedaży w okolicach Bożego Narodzenia, hodowane są w specjalnych szkółkach i na plantacjach. Kupując żywe choinki na pniu w punktach ogrodniczych mamy pewność, że nie zostały one wycięte z lasu.
Świerk pospolity na święta
Najpopularniejszy świerk, wybierany na święta Bożego Narodzenia, to świerk pospolity (Picea abies). Ma on ciemnozielone, sztywne, krótkie i kłujące igły. Świerk pospolity tworzy szerokie korony o regularnym, stożkowatym kształcie i dlatego idealnie nadaje się na bożonarodzeniowe drzewko świąteczne. Drzewo to może osiągać nawet 60 m wysokości, jednak przeważnie nie przekracza 40 m. Jego igły opadają dosyć szybko, więc najlepiej kupować go tuż przed świętami. Świerk pospolity pięknie pachnie i tworzy prawdziwe świąteczną atmosferę, dlatego warto go mieć jako bożonarodzeniowe drzewko.
Świerk kłujący
Popularny jest także świerk kłujący (Picea pungens) inaczej zwany świerkiem srebrnym. Drzewko to ma sztywne i silnie kłujące igły, które pokryte są woskiem. W zależności od odmiany igły świerka kłującego mogą mieć odcień srebrzysto niebieski (np. ‘Argentea’) lub niebieskozielony (np. ‘Glauca’).
Świerk serbski na święta
Wąski, strzelisty pokrój ma świerk serbski (Picea omorica ). Jest to najwęższy ze wszystkich świerków. Za to jego igły są najmniej kłujące. Drzewko to ma ciekawy kształt: gałęzie boczne są łukowato wygięte i mają podniesione wierzchołki. Gałęzie przewieszone są charakterystyczne dla starszych egzemplarzy.
Jodła kaukaska na święta
Czy jodła kaukaska sprawdzi się jako choinka? Czy lepiej kupić jodłę kaukaską w doniczce czy na pniu?
Równie popularna co świerk jest jodła kaukaska (Abies nordmandiana), inaczej zwana jodłą normandzką. Jej środowiskiem naturalnym są góry Kaukazu oraz północno-zachodnia Turcja. Plantacje hodowlane tego gatunku znajdują się głównie w Kanadzie oraz w krajach skandynawskich, ponieważ panują tam odpowiednie warunki klimatyczne. Jodły kaukaskie preferują dużą wilgotność powietrza, nie tolerują za to mrozów i wysokich temperatur w okresie letnim. Nasz klimat nie sprzyja uprawie jodeł kaukaskich na dużą skalę.
Cięte drzewka sprowadzane są do Polski głównie z Danii i sprzedawane jako bożonarodzeniowa choinka. Jodła kaukaska ma długie, szerokie, ciemnozielone igły oraz gęsty i regularny pokrój. Drzewko to jest najbardziej wytrzymałe ze wszystkich bożonarodzeniowych drzewek. Jej igły zasychają i nie opadają, w związku z tym może stanowić ozdobę przez wiele tygodni. Jednak w porównaniu ze świerkami, jest to roślina dość droga: za egzemplarze wysokie na ok. 150 cm zapłacimy ok. 100 zł. Warto również rozważyć kupno jodły kaukaskiej w donicy, trzeba jednak sprawdzić, w jakiej jest ona formie. Zdarza się, że do donicy wsadzane są jodły na pniu, bez korzeni.
Choinka w doniczce
Jeśli mamy ogródek lub działkę, możemy zdecydować się na kupno choinki w doniczce. Jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ na wiosnę nasze bożonarodzeniowe drzewko możemy przesadzić do gruntu. Ważne jest to, aby roślinę w doniczce kupować w sprawdzonym punkcie ogrodniczym albo bezpośrednio od szkółkarza.
Drzewka takie nie mogą być zbyt wysokie (ok. 1-1,5 m) i powinny rosnąć w stosunkowo dużych donicach. Iglaki wykopuje się z gruntu we wrześniu, tak aby miały czas dobrze się ukorzenić. W ogrodzie można je posadzić dopiero wtedy, gdy będziemy mieć pewność, że nie wystąpią już wiosenne przymrozki (np. w maju).
Drzewko w doniczce trzeba po Świętach umieścić w dość chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Nie można zapominać o podlewaniu. Najpopularniejsze doniczkowe choinki to świerki. W sprzedaży dostępne są także jodły kaukaskie, ale roślina ta może nie przyjąć się w gruncie. Jodły mają korzeń palowy, który często jest uszkadzany w momencie wykopywania z gruntu. Im mniejszy egzemplarz jodły kaukaskiej, tym większa pewność, że roślina ta stanie się ozdobą naszego ogrodu..
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Sztuczna czy żywa choinka na święta?
Oba wybory mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Żywe choinki osypują się i z biegiem czasu tracą swój urok. Sztuczne z kolei, mimo swojej długowieczności nie pachną tak ładnie, jak żywe.