Ciepło na tarasie – ogrzewacze gazowe

Przydomowy taras stanowi zaciszne, nastrojowe miejsce relaksu na świeżym powietrzu. Pełni najczęściej funkcję letniego salonu, w którym spożywamy posiłki, biesiadujemy, oddajemy się lekturze czy wypoczywamy wraz z rodziną lub przyjaciółmi. Aby sezon na tarasie nie skończył się wraz z odejściem lata, warto pomyśleć o ogrzewaniu, które umili nam przebywanie na świeżym powietrzu w chłodniejsze dni i wieczory.

Taras jesienią i zimą

Taras może stanowić miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu również wówczas, gdy promienie słońca nie zapewniają nam komfortowej temperatury. Jesienią dni bywają jeszcze bardzo ciepłe, wieczorami odczuwamy już znaczny spadek temperatury, któremu towarzyszy nierzadko przenikliwy chłód. W takiej sytuacji koc nie zawsze okazuje się pomocny. Ponadto krępuje ruchy, a gdy wilgotność powietrza jest znaczna może szybko ulec zawilgoceniu. Nie zawsze sprawdzi się również wówczas, gdy z tarasu będziemy chcieli korzystać zimą, wyłapując cenne promienie słoneczne czy napawając się widokiem ogrodu pokrytego białym puchem. Aby chwile spędzane na tarasie jesienią czy zimą stały się czystą przyjemnością, bez dokuczliwego odczuwania zimna, warto wyposażyć się w promiennik ciepła np. pod postacią popularnego parasola grzewczego.

Parasole grzewcze

To urządzenia przeznaczone do użytku zewnętrznego. Znajdują zastosowanie nie tylko na tarasach i większych balkonach ale również w kawiarniach z ogródkami zewnętrznymi, hotelowych patiach czy dziedzińcach. Urządzenia te nazywane też ogrzewaczami powietrza czy promiennikami ciepła zasilane są gazem płynnym z butli ukrytej w estetycznej obudowie. W wyniku spalania gazu emitują promieniowanie podczerwone, odczuwane przez nas jako przyjemne ciepło. Osoby przebywające w zasiągu parasola odczuwają temperaturę około 20°C, przy zdecydowanie niższej temperaturze wokół.

Parasole grzewcze emitują promieniowanie podczerwone niemal natychmiast po ich uruchomieniu. Większość z nich ma ruchomy reflektor (daszek), co pozwala skierować strumień promieniowania w żądanym kierunku i efektywniej wykorzystywać odczuwalne dzięki urządzeniu ciepło.

Ogrzewacze mają średnio 2,2-2,3 m wysokości. Wykonywane są z aluminium lub stali malowanej proszkowo, odpornej na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. W ich dolnej części znajduje się korpus, w który umieszcza się standardową butlę gazową, czyli taką, jaką wykorzystuje się przy kuchenkach zasilanych gazem płynnym. Palnik parasola grzewczego ma kształt zbliżony do grzybka – zakończony jest reflektorem odbijającym promieniowanie, i kierującym je w dół, w stronę przebywających pod urządzeniem osób. Parasol grzewczy uruchamia się podobnie jak piecyk gazowy, za pomocą zapalnika piezoelektrycznego. Regulację mocy promieniowania umożliwia z kolei regulator przepływu gazu (zwiększając jego przepływ, zwiększamy jednocześnie moc urządzenia). W zależności od modelu może ona wynosić od kilku do kilkunastu kW.

Bezpieczne użytkowanie

Aby korzystanie z gazowych parasoli grzewczych było bezpieczne wyposaża się je w automatyczne zabezpieczenie antywypływowe gazu. W razie ewentualnego przechylenia się czy przewrócenia urządzenia jest ono automatycznie wyłączane. Choć parasol grzewczy waży około kilkunastu kilogramów można go przestawiać w dowolne miejsca. Dla bezpieczeństwa nie powinien się on stykać z elementami konstrukcji tarasu (np. zadaszenia) czy elementami wyposażenia. Szczególnej ostrożności wymaga zmiana butli gazowej na nową. Każdorazowo zaleca się wykonywanie testu szczelności połączenia butli z instalacją parasola grzewczego. Zwróćmy też uwagę, czy podłączana do urządzenia butla gazowa nie ma żadnych wgnieceń czy innych uszkodzeń.