Dom inteligentny - przegląd urządzeń
Pełni służbę od rana do wieczora. Robi wszystko, żeby żyło nam się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Pracuje nawet wtedy, gdy nikogo w nim nie ma. Zobacz, jak działa zautomatyzowany dom sterowany elektroniką.
Instalacja przewodowa czy radiowa - jaką wybrać?
Instalacja przewodowa skusi tych, którzy lubią solidne inwestycje - będzie działać przez lata, w tym czasie możesz bez przeszkód podłączać do niej nowe urządzenia. Z kolei system radiowy łatwo zdemontujesz i w razie przeprowadzki przeniesiesz do nowego mieszkania. Oba rozwiązania mają sporo zalet. To, które z nich wybierzesz zależy od twoich indywidualnych preferencji.
Instalacje przewodowe
Wszystkie urządzenia sterownicze: przyciski, wyłączniki, czujniki, są przyłączone do przewodu magistralnego (niskiego napięcia). Polecenia zostają wysyłane przez włączniki i czujniki (np. dymu, ruchu) i odbierane przez tw. urządzenia wykonawcze (np. lampy, zraszacze lub zawory grzejnikowe). Niektóre systemy nie wymagają oddzielnej instalacji magistralnej, działają, wykorzystując istniejącą instalację elektryczną.
EIB (European Installation Bus)
Został opracowany przez czołowych producentów europejskich. Wszystkie elementy w instalacji połączone są specjalnym, czterożyłowym przewodem, nazywanym magistralą komunikacyjną. Urządzenia zasila prąd o niskim napięciu - 24 V, jedynie do lamp i gniazd elektrycznych doprowadzane jest napięcie 230 V. System EIB jest standardowy, to znaczy, że sprzedaje go wiele firm, a jego części (choć pochodzące od różnych producentów) pasują do siebie i mogą ze sobą współpracować. Nie ma więc problemu ze skompletowaniem systemu, jego rozbudową, naprawami i serwisem. EIB jest drogi, ale daje olbrzymie możliwości zarządzania budynkiem, w tym także łączenia kilku funkcji w jednym przycisku, np. opuszczania rolet, zamykania okien i włączania światła. Dzięki niemu można sterować oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, alarmem, sprzętem radiowo-telewizyjnym, oknami i roletami, również przebywając poza domem - za pośrednictwem internetu lub telefonu.
LCN (Local Control Network)
Powstał w połowie lat 90. Opiera się na standardowym okablowaniu stosowanym w instalacjach elektrycznych. Urządzenia LCN są zasilane prądem 230 V. System pozwala na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, markizami, wentylacją, a dodatkowo można go zsynchronizować z systemami alarmowymi i przeciwpożarowymi.
Luxor
W przeciwieństwie do dwóch pozostałych systemów, nie potrzebuje dodatkowego okablowania. Jest zbudowany z modułów, które można w miarę potrzeb rozbudowywać o nowe elementy. Luxor umożliwia zarządzanie oświetleniem, roletami, ma funkcję "panika". Sterowanie odbywa się poprzez włączniki, ściemniacze oraz przyciski. Niestety nie można obsługiwać go przez Internet i telefon.
Inteligentne urządzenia w systemach Smart Home
Instalacje radiowe
Urządzenia przyłączone są do działającej w domu instalacji elektrycznej i sterowane drogą radiową, dzięki czemu w domu nie trzeba kłaść dodatkowych przewodów. Wystarczy obok wybranych sprzętów zainstalować odpowiednie odbiorniki radiowe. Mogą być one umieszczone na lampach, w puszkach rozgałęźnych i pod gniazdkami wtyczkowymi. Systemy radiowe są proste w instalacji i łatwo je rozbudować.
Io-homecontrol
Pracuje na częstotliwościach z zakresu 868 - 870 MHz. W przypadku zakłóceń automatycznie przestraja się na jedną z nich. Pozwala sterować oknami dachowymi, zamkami w drzwiach, roletami, żaluzjami, oświetleniem, bramami wjazdowymi oraz garażowymi. Do komunikacji ze wszystkimi urządzeniami służy pilot.
Xcomfort
To system bardziej rozbudowany. Spełnia te same zadania co Io-homecontrol, ale wykorzystuje się go także do ustawiania ogrzewania podłogowego, wentylacji i klimatyzacji. Ma funkcje "panika" oraz "symulacja obecności" (kiedy nikogo nie ma w domu, światła zapalają się i gasną, co ma sugerować, że budynek nie stoi pusty). Można nim zarządzać za pośrednictwem internetu i telefonu komórkowego. Działa na częstotliwości 868,3 MHz. Jest to pasmo zastrzeżone tylko dla automatycznych urządzeń pracujących w budynkach.
ZID
Steruje urządzeniami, wykorzystując fale o częstotliwości 493 MHz. Używa się go do zarządzania oświetleniem wewnątrz i poza budynkiem, ogrzewaniem, wentylacją oraz klimatyzacją. Można go obsługiwać pilotem, a także na odległość - przez internet.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Od czego zacząć budowę inteligentnego domu?
Zanim zdecydujesz się na inteligentny dom, sprawdź, czy odpowiada Ci ten rodzaj pracy ze swoim sprzętem. Wypróbuj kilka inteligeitnych żarówek sterowanych aplikacją, może także inteligentnych gniazdek. Jeżeli już wiesz, że ta technologia jest dla Ciebie, skontaktuj się z fachowcem który przybliży Ci sposób montażu, koszty i opowie o możliwościach dla Twojego domu.