Domowy ogródek z ziołami. Zobacz, jak go stworzyć!
Świeże zioła to coś więcej niż aromatyczny dodatek do dań. Mogą służyć do przygotowania orzeźwiających, chłodnych napojów lub herbatek o właściwościach leczniczych. Poza tym uprawa własnych ziół daje mnóstwo radości i satysfakcji. Nie mówiąc już o tym, że posadzone w estetycznym warzywniku, stanowią piękną dekorację.
Gdzie zorganizować domowy ogródek z ziołami?
Idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza do uprawy wielu gatunków, ziół jest zakup gotowego warzywnika. Jest on nie tylko wygodną formą do uprawy, ale też może być efektowną dekoracją. Do wyboru masz warzywnik pionowy lub poziomy. Ten pierwszy jest bardziej uniwersalny – postawisz go zarówno w ogródku, jak i na tarasie czy balkonie. Warzywnik poziomy zajmuje więcej miejsca, zatem sprawdzi się na dużej przestrzeni. Oba typy zapewnią dobrą ekspozycję roślin na światło słoneczne.
Jeśli masz mało miejsca, równie dobrze możesz zorganizować swój ogródek w klasycznych doniczkach. Możesz wykorzystać do tego celu skrzynki balkonowe lub pojemniki z drewna. Warto także postawić na recykling i zaaranżować miniogródek ziołowy w starych blaszanych baliach czy nieużywanych naczyniach – to rozwiązanie w stylu retro, które dodatkowo będzie elementem dekoracyjnym.
Ważną sprawą jest wybór miejsca, w którym stanie warzywnik. Największe znaczenie ma nasłonecznienie stanowiska uprawy. Zasadniczo najlepsze do uprawy są stanowiska skierowane na południe lub zachód. Orientacja północna może być miejscem tylko dla cieniolubnych gatunków. Kierunek wschodni jest odpowiedni raczej w miesiącach wiosennych i jesiennych. Latem, poranne słońce może parzyć delikatne liście ziół. Istotne jest również osłonięcie uprawy od wiatru.
Ta sama zasada co do wyboru kierunku będzie cię obowiązywać, jeśli zdecydujesz się na domową uprawę ziół w doniczkach.
Zanim posadzisz zioła, czyli jak przygotować skrzynki
Zanim wsypiesz podłoże do warzywnika, musisz odpowiednio go przygotować. Skrzynki warzywnika, w którym będziesz sadzić zioła, powinny zostać wyłożone folią ogrodniczą. Folia zabezpieczy drewno przed wilgocią. Jej brzegi najwygodniej będzie ci zamocować przy pomocy zszywacza tapicerskiego lub niewielkich gwoździ. W folii na dnie skrzynki powinno wykonać się kilka dziurek dla odprowadzenia wilgoci.
Jak przygotować drenaż dla ziół?
Następny krok to przygotowanie drenażu. Jest to często pomijany etap, co niestety skutkuje problemami w uprawie. Drenaż pozwala bowiem podłożu oddychać i sprawia, że na dnie skrzynki nie zbiera się woda. Nadmiar wody jest bardzo szkodliwy dla ziół – może powodować gnicie korzeni. Jak zatem prawidłowo przygotować drenaż? To bardzo łatwe. Na dno wyłożonej folią skrzynki wysyp warstwę keramzytu.
Wybieramy podłoże do uprawy ziół
Kluczowym elementem uprawy wszystkich roślin, w tym ziół, jest dobór odpowiedniego podłoża. Warto wiedzieć, że zwykła ziemia do roślin domowych raczej się tu nie sprawdzi. W przypadku ziół ideałem jest podłoże na bazie torfu z dużą ilością kwasów humusowych. Podłoże takie powinno być bogate w składniki mineralne i posiadać lekko kwaśny odczyn. Najwygodniej będzie ci kupić gotową ziemię przeznaczoną do uprawy ziół.
Jakie zioła do uprawy domowej?
Gdy masz już przygotowane miejsce oraz odpowiednie podłoże, czas dokonać wyboru ziół. Najprościej będzie ci kupić gotowe sadzonki. Kupisz je w prostych doniczkach, które jednak służą tylko jako pojemnik do transportu i są rozwiązaniem przejściowym. Po przyniesieniu do domu koniecznie wyjmij z nich swoje rośliny i przesadź je do przygotowanego warzywnika. Zioła rozsadź w taki sposób, aby każde z nich miało minimum dziesięć centymetrów przestrzeni.
Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę najpopularniejszych domowych ziół. Planując twój ogródek, posadź zioła tak, aby obok siebie znalazły się rośliny o podobnych potrzebach.
Mięta – mięta jest wdzięcznym ziołem do upraw, przede wszystkim dlatego, że bardzo łatwo się rozrasta. Nawet gałązka z zakupionego pęczka mięty może ukorzenić się w wodzie i zmienić w sadzonkę. W naturze mięta rośnie w miejscach cienistych i wilgotnych. Dobrze zatem posadzić ją nieco z tyłu i częściej niż inne zioła spryskiwać wodą.
Mięta jest niezastąpiona jako dodatek do napojów. Nadaje im odświeżający smak. Pomaga też w przypadku problemów z trawieniem.
Bazylia – w odróżnieniu od mięty bardzo lubi słońce. Może być zatem zasadzona w najbardziej nasłonecznionym miejscu twojego ogródka ziołowego. Ta roślina lubi wilgoć, ale nie może rosnąć w przemoczonym podłożu – jest na to bardzo wrażliwa.
Bazylię stosujemy do dań kuchni włoskiej, jak makarony czy pizze. Wyśmienicie uzupełni smak sałatek.
Tymianek – ta roślina ma potrzeby podobne jak bazylia. Lubi słońce i jest bardzo wrażliwa na przemoczenie podłoża. Zioło to nie przepada za silnym wiatrem, dlatego powinno być zasadzone w osłoniętym miejscu.
Tymianek to przyprawa o intensywnym smaku. Miłośnicy tego zioła chętnie dodają go do zup i potraw mięsnych. Napar z tymianku jest też tradycyjnie stosowany w problemach z gardłem.
Oregano – to zioło jest najbardziej odporne na przesuszenie. Nic mu się nie stanie, jeśli przez dzień lub dwa go nie podlejesz, natomiast może zmarnieć, jeśli zbyt długo będzie przebywać w zbyt mokrej glebie.
Oregano jest idealną przyprawą do kuchni śródziemnomorskiej. Jest to jedna z najpopularniejszych przypraw do pizzy.
Melisa – ta roślina spośród wszystkich ziół potrzebuje najwięcej przestrzeni. Możesz zatem posadzić ją nieco dalej od innych. Podobnie jak mięta lubi cień i bardzo dużą wilgotność. Oprócz podlewania, warto ją spryskiwać.
Zioło to jest bardzo popularnym dodatkiem do napojów. Herbata z melisy jest tradycyjnie stosowana jako środek uspokajający i ułatwiający zasypianie.
Majeranek – jest to zioło niezwykle łatwe w uprawie. Lubi światło i ciepło. Problemem dla niego może być zbyt niska temperatura. Potrzebuje stale wilgotnego podłoża.
Majeranek ma najbardziej uniwersalne zastosowanie. Sprawdzi się jako dodatek do zup, flaków, żuru czy pieczeni. Majeranek można suszyć lub nawet mrozić. Nie traci on wówczas aromatu.
Jak pielęgnować zioła w domowym ogródku?
Zioła powinno podlewać się rano lub wieczorem. W tych porach dnia jest chłodniej, zatem korzenie zdążą wchłonąć wodę, zanim wyparuje. Krople wody na liściach nie spowodują też ich poparzeń pod wpływem słońca.
Zioła należy nawozić tylko naturalnymi lub dedykowanymi nawozami. Nawożenie powinno być bardzo oszczędne. Aby robić to właściwie, należy zapoznać się z zaleceniami producenta na odwrocie produktu.
Jeśli chcesz, aby twoje zioła pięknie się rozgałęziły, regularnie zrywaj listki z ich czubków. Młode listki będą też doskonałym dodatkiem do dań i napojów.