Drewutnia w ogrodzie. Wykonać samodzielnie czy kupić gotowy projekt?

Drewutnia jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przechowywania drewna opałowego. Zapewnia nie tylko ochronę, lecz także pozwala na utrzymanie porządku. Podpowiadamy, jak samodzielnie zbudować wiatę na opał lub jak wybrać gotową konstrukcję.

Czym jest drewutnia ogrodowa?

Drewutnia jest rodzajem wiaty, w której przechowuje się drewno opałowe. Pełni przede wszystkim dwie funkcje: dzięki zadaszeniu chroni drewno przed opadami deszczu i śniegu oraz pozwala na bezpiecznie i kompaktowe składowanie opału. Konstrukcja drewutni musi składać się z:

  • dachu – jest niezbędny, by drewno nie zawilgotniało. Mokre nie nadaje się do ogrzewania;
  • bocznych ścian – pozwalają układać polana drewna w wysokie stosy, które zajmują mniej miejsca. Są również bezpieczne, np. dla bawiących się dzieci. Pełnią też funkcję estetyczną.

Drewutnia to bezpieczniejsza alternatywa niż przechowywanie drewna pod okapem dachu – nie jest to zalecane ze względu na możliwość pożaru. Tego typu konstrukcja wymaga też dodatkowego stelaża, który pozwoliłby odsunąć polana od ściany budynku oraz podłoża. Zabezpiecza to opał przed zawilgotnieniem.

Jakie są rodzaje drewutni?

Projekty wiat na drewno opałowe można podzielić przede wszystkim na dwa rodzaje:

  • dobudówki do budynku;
  • drewutnie wolnostojące.

Decyzja, który projekt będzie w danym przypadku lepszy, zależy przede wszystkim od powierzchni i topografii działki: dostawka do ściany będzie dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, jeśli będzie przylegać do południowej strony domu. W innym przypadku warunki nie będą korzystne do sezonowania drewna. Ważna jest również wygoda – jeśli jedyne drzwi wejściowe są usytuowane od północy, chodzenie z opałem kilka razy dziennie dookoła domu może nie być komfortowe. Warto również pamiętać, w jaki sposób dostarczane jest drewno do drewutni – czy np. samochód dostawczy będzie miał możliwość podjechania pod wiatę. Drewutnia wolnostojąca daje większe możliwości, ponieważ można ją umieścić w dowolnej części działki.

Ogrodowa drewutnia: jak zrobić miejsce przechowywania drewna?

Zbudowanie drewutni własnoręcznie nie jest trudne. By jednak dobrze spełniała swoją funkcję, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • drewno nie powinno leżeć bezpośrednio na ziemi. Jeśli pod drewutnią nie ma np. wylewki betonowej lub kostki brukowej, należy zbudować odpowiedni stelaż. Kilka listew lub łat umieszczonych prostopadle do polan drewna znacznie ułatwi przewiew powietrza, co w efekcie obniży wilgotność opału;
  • niezbędne będą też słupy pod konstrukcję dachu, zamocowane we wbitych w ziemię stalowych kotwach. Należy pamiętać, że składowane drewno jest ciężkie, więc potrzebne będą szerokie słupy – w gotowych projektach zwykle stosuje się te o przekroju 7x7 cm;
  • cała konstrukcja wiaty do przechowywania opału wymaga dobrej cyrkulacji powietrza, dlatego stosuje się ażurowe ściany z kilku lub nawet kilkunastocentymetrowymi przerwami pomiędzy listwami. Jeśli drewutnia nie jest budowana pod okapem, niezbędny będzie dach. Zwykle stosuje się szkieletową konstrukcję dachu jednospadowego, która jest kryta papą, gontem lub blachodachówką.

Jakie gotowe drewutnie ogrodowe można kupić?

W ofercie są dostępne gotowe drewutnie ogrodowe w różnych rozmiarach i konstrukcjach – od 1,5 m2 aż do powyżej 6 m2. Rozmiar jest podstawowym kryterium wyboru. Zależy nie tylko od powierzchni przeznaczonej na wiatę, ale też ilości drewna, jaka ma być przechowywana. Można kupić zarówno wiatę wolnostojącą, jak i dostawkę, a także samą konstrukcję zadaszenia lub stelaż na drewno. Dostępne są również praktyczne drewutnie połączone z domkiem na narzędzia lub szopą.

Drewutnia ogrodowa – kupić czy zbudować na własną rękę?

Decyzja zależy od doświadczenia w kwestii planowania, wymiarowania oraz budowy tego typu konstrukcji. Samodzielne zaprojektowanie drewutni wymaga nie tylko skompletowania wszystkich niezbędnych materiałów (od drewna po konstrukcję dachu, śruby, kantówki i inne akcesoria), ale też docięcia ich na wymiar i złożenia w całość. Można ewentualnie posiłkować się gotowymi elementami i wykorzystać płoty kratkowe. Plusem takiego rozwiązania jest dowolność dopasowania wymiarów i wyglądu drewutni do działki, zabudowań i wybranego miejsca.

Natomiast za kupnem gotowej drewutni przemawia przede wszystkim łatwość budowy – producent zmierzył i zebrał wszystkie elementy konstrukcyjne.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak układać drewno w drewutni?

Opał w drewutni układa się zwykle w dwóch rzędach na stosach o wysokości do ok. 1,8 m. Polana do palenia w kominku mają ok. 40 cm szerokości, można więc założyć, że drewutnia będzie miała ok. 80 cm głębokości.

Czy na drewutnię trzeba mieć pozwolenie?

Drewutnia nie wymaga pozwolenia na budowę, poza dwoma szczególnymi wyjątkami: jeśli ma powierzchnię przekraczającą 25 m2 lub liczba parterowych budynków gospodarczych o powierzchni do 25 m2 przekracza dwa na każde 500 m2 powierzchni działki. W każdym innym przypadku wymagane jest jedynie zgłoszenie budowy do starostwa powiatowego.

Gdzie postawić drewutnię?

Budując wiatę do przechowywania drewna, bardzo ważna jest jej lokalizacja. Przede wszystkim musi być w przewiewnym i słonecznym miejscu, czyli nie może być usytuowana na północ od wysokiego budynku. Często wybieraną lokalizacją jest południowa ściana domu lub budynku gospodarczego. Ważna jest również wygoda jej użytkowania: drewutnia powinna stać blisko drzwi wejściowych do domu, by droga, jaką trzeba przejść z drewnem, nie była zbyt długa. Warto również pamiętać o łatwym dostępie do niej, co dotyczy transportu drewna na działkę. Ze względu na przepisy przeciwpożarowe, warto umieścić wiatę w pewnym oddaleniu od zabudowań na naszej lub sąsiadującej działce. Jak każdy budynek gospodarczy, drewutnia musi być oddalona 3 m od granicy działki.