Drzwi bezprzylgowe – rodzaje i zastosowanie

Remont lub wykończenie domu albo mieszkania to wysiłek podejmowany, aby osiągnąć wymarzone efekty. Wśród licznych decyzji, które trzeba podjąć, jedna z nich dotyczy rodzaju i modelu drzwi. Po wybraniu odpowiedniej estetyki, przychodzi czas na montaż. Wśród różnych wariantów coraz większą popularnością cieszą się drzwi bezprzylgowe. Czym się charakteryzują i jakie są ich rodzaje? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czym są drzwi bezprzylgowe?

Drzwi dopełniają wydzieloną przestrzeń, dzięki nim pomieszczenie staje się odrębnym wnętrzem, do którego wstęp mają określone osoby. Dobrze zamontowane wyciszają pomieszczenie. W wielkim skrócie tyle można powiedzieć o ich funkcji. Do tej definicji dochodzi również kwestia wizualna. Dostępne na rynku drzwi mogą być np. szklane, drewniane, pełne, białe, czarne z lustrem lub bez. Jednak to nie wszystkie różnice, okazuje się, że również sposób ich montażu może być różny.

Drzwi bezprzylgowe, zwane też bezfelcowymi, charakteryzują się tym, że ich skrzydło chowa się w ościeżnicę, czyli ramę wokół otworu. W efekcie jakby wtapiają się w jej powierzchnię. Dzięki temu robią wrażenie masywniejszych, dając jednocześnie wiele możliwości aranżacyjnych. Co ciekawe, często montuje się w nich magnetyczny zamek, więc nie trzeba nawet naciskać klamki, aby je zamknąć.

Rodzaje drzwi bezprzylgowych

Co do zasady w drzwiach bezprzylgowych chodzi właśnie o sposób ich montowania - skrzydło chowa się w ramie, dzięki specjalnym zawiasom. Takie rozwiązanie sprawia wrażenie ich maskowania. Na rynku, poza modelami z ościeżnicą, można spotkać również bezprzylgowe drzwi z ukrytą ramą. Modele tego typu dają jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych, ze względu na to, że są zupełnie ukryte w ścianie. Świetnym pomysłem będzie więc nałożenie na ścianę i drzwi paneli 3D, tapety, a nawet luster. Ciekawym rozwiązaniem są również modele zagruntowane, które są białe, a po zamontowaniu można pomalować je na dowolny kolor. Na tak wykończonej przestrzeni będą odznaczać się jedynie delikatną szczeliną oraz klamką, powstanie efekt tzw. ukrytych drzwi.

Drzwi bezfelcowe czy przylgowe?

Drzwi przylgowe mają charakterystyczne wyżłobienie w skrzydle, które nazywa się właśnie przylgą. Podczas zamykania ich krawędź wychodzi na futrynę. Jest to klasyczny rodzaj drzwi, do niedawna najchętniej wybierany. Świetnie sprawdza się w każdym rodzaju aranżacji, a na rynku dostępne są ich przeróżne warianty. Decydując się na jedną z tych dwóch opcji, warto zastanowić się, jakie pomieszczenia będą oddzielać, a przede wszystkim też nad stylem wnętrza. Co ważne, jeszcze jakiś czas temu wariant bezprzylgowy był znacznie droższy od klasycznego rozwiązania. Obecnie ceny są bardzo konkurencyjne, więc tak naprawdę wyznacznikiem będzie kwestia upodobań.

Zalety i wady drzwi bezprzylgowych

Jak każdy produkt, drzwi bezprzylgowe również mają swoje wady i zalety. Decydując się na to rozwiązanie, warto je dokładnie poznać. Poniżej zebraliśmy najważniejsze z zalet i możliwości, jakie dają drzwi bezprzylgowe:

  • estetyczne rozwiązanie – drzwi sprawdzą się również w mniejszych pomieszczeniach. Ze względu na gładkie łączenie z powierzchnią ściany nie pomniejszają optycznie wnętrza, jak w przypadku ramy drzwi przylgowych;
  • różnorodność aranżacji dzięki specjalnym zawiasom ukrywają się w ościeżnicy, co pozwala wykończyć je tak, aby tworzyły ze ścianami spójną płaszczyznę;
  • niewidoczne zawiasy – ta cecha jest niewątpliwą zaletą, zawiasy widoczne są dopiero po otwarciu drzwi. Jest to istotna kwestia szczególnie w minimalistycznych aranżacjach.

Z kolei do wspomnianych wcześniej wad można zaliczyć:

  • trudny montaż – najlepiej jeśli montaż wykonuje specjalista lub osoba z doświadczeniem. W przypadku, gdy drzwi zostaną źle zamontowane, widoczna szczelina będzie się powiększać, w dodatku nierównomiernie.
  • skomplikowana regulacja – znacznie trudniej niż w klasycznych modelach z zewnętrznymi zawiasami wyregulować ich wysokość.

W kwestii montażu warto dodać, że niektórzy producenci zastrzegają konieczność instalowania drzwi przez autoryzowanych specjalistów. Jeżeli więc nie spełni się tego warunku, można utracić gwarancję. Podsumowując ten trudny wybór, nie da się jednoznacznie określić, jaki typ drzwi będzie najlepszy - wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wyobrażeń o idealnym wnętrzu.