Drzwi między domem, a garażem. Jakie powinny być drzwi techniczne?
Drzwi łączące wnętrza domu z garażem muszą spełniać wysokie wymagania. Nie mogą to być zwykłe drzwi, jakie stosuje się w pozostały pomieszczeniach budynku, gdyż stanowiłyby niewystarczającą barierę chociażby dla złodzieja, czy uciekającego z wnętrz ciepła.
Drzwi techniczne, czyli jakie?
Do połączenia domu z garażem najczęściej wybiera się drzwi techniczne o konstrukcji stalowej. Są to zazwyczaj drzwi pełne wykończone ocynkowaną blachą stalową (cynkowanie stali uodparnia ją na korozję) grubości najczęściej od 0,5 do 1 mm. Grubsze wykończenie stosuje się przeważnie w drzwiach technicznych, pełniących dodatkową funkcję, np. ognioodporną. Drzwi techniczne, które mogą służyć do połączenia domu z garażem dostępne są w kilku szerokościach – 80, 90 lub 100 cm i dwóch wersjach – jaki drzwi prawe lub lewe - bez problemu można więc dobrać odpowiedni model.
Ochrona przed ucieczką ciepła
Garaż, choć zintegrowany z bryłą budynku, często bywa nieogrzewany, dlatego drzwi stanowiące połączenie tych dwóch stref powinny być ocieplone. Dzięki temu chłodniejsze powietrze z garażu nie będzie przenikało do wnętrz mieszkalnych i odwrotnie – ciepło z wnętrza domu nie będzie uciekało do nieogrzewanego garażu, powodując wzrost kosztów ogrzewania domu. Warto więc zwrócić uwagę na wypełnienie drzwi technicznych. Dobrze jeśli będzie ono wykonane ze styropianu lub wełny mineralnej. Przed wyborem odpowiedniego modelu upewnij się także, jaka jest grubość termoizolacji. Dobrze jeśli współczynnik przenikania ciepła U takich drzwi nie będzie przekraczał 2,0 W/(m⊃2;·K).
Szczelne drzwi
Drzwi techniczne łączące dom z garażem powinny być również szczelne, tak aby np. spaliny z silnika samochodowego nie przedostawały się do wnętrz mieszkalnych. Wybierając takie drzwi warto więc zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj zastosowanych w nich uszczelek. Również w tym przypadku dobrym rozwiązaniem są drzwi ocieplone wełną mineralną, która zapewni im dodatkowo lepszą izolacyjność akustyczną. Takie drzwi wytłumią hałas powodowany np. przez pracujący silnik.
Odporne na ogień
Dobrze, jeśli drzwi między domem a garażem będą również odporne na działanie ognia, tak aby w razie ewentualnego pożaru w garażu stanowiły barierę dla płomieni i umożliwiły domownikom przedostanie się w bezpieczne miejsce oraz przedsięwzięcie odpowiednich środków. Wybierając takie drzwi zwróć uwagę na ich klasę odporności ogniowej, oznaczoną literami EI oraz wartością liczbową. Drzwi ognioodporne powinny się wyróżniać co najmniej klasą EI30. Będą one stawiały opór płomieniom przez co najmniej 30 minut.
Odporne na złodzieja
Połączenie domu z garażem wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, również antywłamaniowego. Złodzieje chętnie upatrują sobie właśnie drzwi łączące garaż z częścią mieszkalną, jako miejsce, przez które mogą z łatwością przedostać się do domu. Dlatego dobrze, jeśli takie drzwi będą pełniły również funkcję przeciwwłamaniową. Powinny być wówczas wyposażone w szereg dodatkowych zabezpieczeń, jak np. bolce antywyważeniowe czy atestowany zamek, zabezpieczony przed rozwierceniem.