Farby dodające wnętrzu światła – jakie farby zastosować, by uzyskać efekt większej przestrzeni

Duże płaszczyzny ścian mają niebagatelny wpływ na odbiór wnętrza. Pomieszczenie można powiększyć stosując odpowiedni kolor farby. Obecnie mamy też możliwość zastosowania szczególnych rodzajów farb, które powstały z myślą o optycznym powiększaniu i rozświetleniu wnętrz.

Ponadczasowe tła

Jeśli chcemy dodać wnętrzu światła, przestrzeni i poszerzyć jego perspektywę, zastosujmy do malowania ścian farbę w jasnym kolorze. Jasny kolor porządkuje wnętrze i buduje w nim wrażenie czystości. Poza tym jasne barwy odbijają światło, co optycznie powiększa pomieszczenie. Aby rozświetlić wnętrze warto sięgnąć po jasne kolory neutralne np. ciepłe odcienie bieli. Czysta biel jest zimna i nie buduje dobrego klimatu, sprawdza się jedynie w nowoczesnych wnętrzach, gdy jest tłem dla jaskrawych elementów wyposażenia. Oprócz złamanej bieli sprawdzają się także odcienie beżu, szarości oraz pastele. Kolorem dodającym wnętrzu przestrzeni i światła jest także żółty - w skali barw jest najbardziej świetlisty. Należy do kolorów ciepłych, które nadają wnętrzu przytulny charakter. Wyjątkowo ciepłe i świetliste są ugry, żółcień bursztynu, rozbielone odcienie piaskowe czy bambusa. Żółty z domieszką czerwieni jest jeszcze bardziej żywy i cieplejszy – to grupa odcieni przyciągających wzrok. Żółty to także barwy złota i miedzi – te kolory należy stosować z umiarem np. tylko na jednej ścianie lub na jej fragmentach. Żółty kolor nie zawsze jest ciepły – niektóre odcienie w tonacji cytrynowej mogą być zimne, ale nawet one optycznie powiększają przestrzeń.

Więcej światła

Efekt świetlistej ściany uzyskamy pokrywając ją błyszczącą farbą. Farby z połyskiem to transparentne farby emulsyjne, do których przed malowaniem ściany dodaje się drobinki złota, srebra czy pereł. Do pokoju dziecięcego warto wybrać farbę z dodatkiem brokatu oraz hologramami w kształcie niebieskiej gwiazdki (dla chłopca) lub czerwonego serduszka (dla dziewczynki). Farby błyszczące można stosować nie tylko do krycia ścian otynkowanych, ale także do wykańczania tapet z włókna szklanego. Są one bardzo trwałe. Najczęściej stosuje się ją na jedną lub dwie ściany we wnętrzu, które chcemy szczególnie wyeksponować. Ścian wykończonych błyszczącą farbą nie należy zastawiać dużą liczbą mebli czy elementów wyposażenia – wystarczy jeden mebel lub duże lustro w złotych lub srebrnych ramach czy efektowna lampa. Błyszczące farby bardzo łatwo dobrać do stylu wnętrza i jego wyposażenia. Mogą mieć one drobinki złote lub miedziane doskonale współgrające z ciepłymi barwami, srebrzyste czy perłowe będą bardziej odpowiednie do stylizacji chłodniejszych kolorystycznie. Tego typu rozwiązania, poza nadaniem charakteru, mają jeszcze jedna zaletę – budują wrażenie wielowymiarowości, a przez to sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne i jaśniejsze. Migoczące drobinki odbijają bowiem świetlne refleksy. Błyszczącą powłokę można również nadać ścianom pomalowanym farbami strukturalnymi – podkreślą one bogatą fakturę, na której światło załamuje się wielokrotnie.

Efektywne malowanie

Pamiętajmy, że przed aplikacją farby dekoracyjnej należy odpowiednio przygotować ścianę. Powinna być ona gładka, sucha, oczyszczona ze starych powłok malarskich, bez spękań, kurzu i tłustych plam. Gdy podłoże silnie chłonie wilgoć, zaleca się również gruntowanie. Przed nałożeniem błyszczącej farby ścianę malujemy farbą w wybranym przez nas kolorze – będzie ona tłem dla połyskującego efektu dekoracyjnego. Gdy ściana wyschnie po malowaniu można nakładać farbę z połyskiem. W zależności od producenta farba może składać się z jednego opakowania z wymieszanymi drobinkami – wówczas jest gotowa do malowania lub też składać się z transparentnej bazy, do której należy dodać błyszczące drobinki z dołączonego do niej opakowania. Farby z drobinkami należy nanosić według zaleceń producenta. Malowanie takimi farbami wymaga precyzji, wszelkie niedociągnięcia na tego typu powłokach są bowiem bardziej widoczne.