Forsycje
Żółte kwiaty forsycji to znak, że naprawdę przyszła już wiosna. Forsycje to jedne z najpopularniejszych krzewów, które swą intensywną barwą ożywiają pozimowy krajobraz. Warto wiedzieć, jak je pielęgnować, by każdego roku stanowiły ozdobę naszych ogrodów.
Pochodzenie, wygląd, zastosowanie
Forsycja pochodzi z Azji wschodniej i w warunkach naturalnych występuje np. w Chinach. Kwitnie wczesną wiosną (w marcu i w kwietniu), jeszcze przed pojawieniem się liści. Złocistożółte, dzwonkowate kwiaty są główną ozdobą tego krzewu. Liście pojawiają się dopiero po kwitnieniu, wtedy forsycja może stanowić ładne, zielone tło dla innych roślin.
Forsycje najpiękniej wyglądają posadzone w grupach. Można z nich tworzyć szpalery oraz żywopłoty. Dobrze prezentują się także posadzone pojedynczo, a odmiany karłowe idealnie nadają się do ogródków skalnych. Forsycje nadają się także na kwiat cięty: gałązki wstawione do wazonu z wodą zakwitają już po kilkunastu dniach. W ten prosty sposób wiosna może zagościć w naszych domach już w styczniu bądź w lutym.
Stanowisko
Krzew jest stosunkowo łatwy w uprawie. Forsycja może z powodzeniem rosnąć w cieniu, ale najpiękniej kwitnie na stanowisku pełnym słońca. Miejsce, w którym zamierzamy posadzić forsycje, powinno być zaciszne, ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów. Forsycja jest krzewem dość rozłożystym i posadzona pojedynczo zajmuje dość dużo miejsca. Dlatego nie należy w jej pobliżu sadzić innych roślin, które mogłyby przyćmić wczesnowiosenną urodę forsycji.
Podłoże i podlewanie
Jeśli chodzi o podłoże, to forsycje preferują gleby żyzne, przepuszczalne i stosunkowo wilgotne. Na glebach zbyt ciężkich, gliniastych roślina ta może przemarzać. Źle rośnie także na glebach podmokłych. Natomiast zbyt suche i piaszczyste podłoże może spowodować zwiędnięcie i obumarcie krzewu. Dlatego w czasie upalnego i suchego lata forsycję należy regularnie i obficie podlewać.
Warto pamiętać, że forsycje mają bardzo płytki system korzeniowy i nie powinno się wokół nich sadzić roślin okrywowych ani wysiewać trawy. Rośliny musiałyby wtedy „walczyć” o wodę i składniki pokarmowe. Najlepiej teren wokół forsycji wyściółkować, a zimą dodatkowo okryć je np. gałęziami roślin iglastych. Mimo że forsycje są dość odporne na mróz, płytko osadzone korzenie oraz pąki kwiatowe mogą przemarzać.
Przycinanie po kwitnieniu
Forsycje kwitną przez około trzy tygodnie. Po kwitnieniu należy je przyciąć. Pąki kwiatowe u forsycji związują się latem, dlatego krzewów nie przycinamy powtórnie ani jesienią, ani wczesną wiosną, ponieważ wtedy forsycje nie zakwitną albo kwitnienie będzie bardzo słabe. Forsycje to krzewy, które dorastają do około 3 m wysokości. Można je formować, nadając roślinom np. formy kuliste. Można z nich tworzyć także niewielkie żywopłoty.
Rozmnażanie
Te ozdobne krzewy bardzo łatwo jest również rozmnożyć. Gałązki forsycji wstawione do wody bardzo szybko puszczają korzenie (powinny się pojawić po około miesiącu). Sadzonki możemy zrobić już wczesną wiosną (w lutym lub w marcu) albo latem (najlepiej w lipcu). Tak powstałe rośliny powinny zakwitnąć w trzecim roku po posadzeniu.
Drugi sposób rozmnażania forsycji to ukorzenianie zwisających gałęzi. Gałązkę wystarczy przysypać ziemią, a kiedy pojawią się korzenie (po około roku), należy odciąć nową roślinę od rośliny macierzystej. Forsycje o naturalnie przewieszających się gałęziach (forsycje zwisające) bardzo często rozmnażają się w ten sposób samoistnie, tworząc bardzo zwarte i gęste grupy krzewów.
Forsycja pośrednia i jej odmiany
Najczęściej spotykamy w naszych ogrodach forsycję pośrednią (Forsythia x intermedia), która powstała ze skrzyżowania forsycji zwisłej z forsycją ciemnozieloną. Forsycja pośrednia tworzy liczne odmiany, z których najpopularniejsze są:
‘Goldzauber’ – to najpiękniejsza odmiana forsycji pośredniej, ponieważ jej ciemnożółte kwiaty mogą osiągać wielkość nawet 5cm. Poza tym jest to odmiana odporna na późnowiosenne przymrozki.
‘Densiflora’ – kwiaty tej ciekawej odmiany są jasnożółte, a czasem mogą przybierać barwę jasnozieloną.
‘Vitellina’ – odmiana ta ma przewieszające się na końcach pędy oraz liczne, niewielkie kwiaty o poskręcanych płatkach.
‘Spectabilis’ – ciemnożółte, duże (nawet 3cm) kwiaty tej odmiany pojawiają się nieco później, dlatego nie są narażone na występowanie przymrozków. Krzew ten jest silnie rozgałęziony i może dorastać do 2,5m wysokości.
Odmiana 'maluch'
Polecam także forsycję ‘Maluch’. Jest to polska odmiana, która powstała ze skrzyżowania forsycji pośredniej z forsycją koreańską. Została wyhodowana w Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku. ‘Maluch’ to gęsty, zwarty, niski krzew (około 1m wysokości), który idealnie nadaje się na nieformowane żywopłoty.
Odmiana ta nadaje się także do posadzenia w małych ogrodach. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, a jasnożółte, drobne kwiaty gęsto pokrywają cienkie gałązki krzewu. Jest to roślina odporna na mróz.