Glebogryzarki i kultywatory ogrodowe na idealnie spulchnioną ziemię
Zarówno glebogryzarki, jak i kultywatory ogrodowe wykorzystywane są do przygotowania ziemi pod uprawę roślin. Nie istnieje również jednoznaczne rozgraniczenie pomiędzy glebogryzarką a kultywatorem, jednak warto zastanowić się, które narzędzie będzie bardziej odpowiednie do naszych prac ogrodniczych.
W czym pomogą nam glebogryzarki i kultywatory?
Wygląd naszego ogrodu zależy wyłącznie od czasu, który mu poświęcimy oraz od właściwej pielęgnacji, którą obejmiemy każdy jego zakamarek. Przy wykonywaniu niezbędnych prac, z pewnością przyda nam się glebogryzarka ogrodowa i kultywator. Do czego wykorzystamy te urządzenia?
Glebogryzarki ogrodowe – ich zastosowanie, działanie i podział
Glebogryzarki z napędem elektrycznym lub spalinowym bądź ręczne, służą do gruntownego spulchniania ziemi, jej odchwaszczania i napowietrzania, a także usuwania z niej zbędnych elementów, czyli obumarłych roślin i korzeni. Niektóre urządzenia mogą także rozprowadzać kompost i torf.
Ich działanie polega na wzruszaniu ziemi szybko obracającymi się nożami, tzw. zębami, bez pozostawiania przy tym szczelin powietrznych. Spulchniona ziemia nie ma grudek. Stopień spulchnienia gleby przez glebogryzarkę zależy od jej struktury i wilgotności. Urządzenia te mają zastosowanie w ogrodnictwie, np. przed położeniem trawnika.
Możemy wyróżnić glebogryzarki spalinowe, które sprawdzą się idealnie na dużych trawnikach i przy uprawie roślin w ogrodzie oraz glebogryzarki elektryczne, które z powodzeniem wykorzystamy w mniejszych ogródkach działkowych.
Kultywatory ogrodowe – ich rodzaje, działanie i zastosowanie
Kultywatory ogrodowe to urządzenia zębate stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie, wyposażone z reguły w silnik spalinowy o wyższej mocy niż w przypadku glebogryzarek.
Elementy robocze kultywatora spalinowego i elektrycznego nie obracają się. Jego zęby zagłębiają się w glebę, wzruszają ją i spulchniają, pozostawiając szczeliny powietrzne i grudki ziemi. Mogą również rozprowadzać kompost i torf. Mają zastosowanie np. przy szkółkach lub uprawach warzyw czy owoców.
W ofercie sklepów z wyposażeniem ogrodowym spotkamy również kultywatory ręczne, tzw. pazurki ogrodnicze, które posłużą nam do spulchniania niezbyt twardej gleby, zwłaszcza w małych, przydomowych ogródkach. Często ich mianem określa się najmniejsze glebogryzarki.
Czym kierować się przy wyborze tych narzędzi?
Wybierając glebogryzarkę czy kultywator, warto się kierować poniższymi kryteriami:
- Powierzchnia gruntu do wzruszania a moc urządzenia
- Specyfika gruntu – twarda czy miękka ziemia?
- Waga, wymiary i przemieszczanie się urządzenia
- Dodatkowe zastosowanie – urządzenia wielofunkcyjne i mikrociągniki
Powierzchnia gruntu do wzruszania a moc urządzenia
Im większa jest powierzchnia gruntu, tym glebogryzarka powinna być mocniejsza i mieć większą szerokość pracy. Większość glebogryzarek ma szerokość pracy od 16 do 90 cm.
Do ogrodów o powierzchni poniżej 500 m2 można stosować lekkie, bezsilnikowe glebogryzarki, o szerokości pracy poniżej 35 cm lub glebogryzarki elektryczne o mocy około 200-500 W.
Do większych ogrodów, o powierzchni od 500 do 1000 m2, dobrze jest stosować glebogryzarki o większej szerokości pracy – od 35 do 80 cm. Moc sugerowana, dla urządzeń z napędem elektrycznym, wynosi od 500 W wzwyż. Glebogryzarki spalinowe mają większą moc, dlatego nie potrzebują silników benzynowych o mocy powyżej 5 KM (3700 W).
W przypadku terenów większych niż 1000 m2 warto zaopatrzyć się w większe glebogryzarki, o szerszym zakresie pracy. Jednak nawet na takich terenach dobrze sprawdzają się urządzenia o mniejszych mocach, pod warunkiem, że częstotliwość prac jest większa, a gleba jest mniej twarda i scalona.
Specyfika gruntu – twarda czy miękka ziemia?
W przypadku dużego zachwaszczenia terenu oraz wyjątkowo twardej gleby, glebogryzarki powinny mieć większą moc, większy ciężar i solidniejsze zęby. Wygodnym rozwiązaniem są glebogryzarki i kultywatory, które mają regulowaną głębokość pracy.
Glebogryzarki spalinowe najlepiej nadają się do ciężkich, twardych terenów. Należy pamiętać, że nawet niezwykle trudna do kopania ziemia, przed wszelkimi uprawami powinna być spulchniona na odpowiednią głębokość, aby system korzeniowy roślin był silniejszy i miał miejsce do rozwoju.
Waga, wymiary i przemieszczanie się urządzenia
Lekkie glebogryzarki (poniżej 8 kg), napędzane ręcznie, mają zęby spulchniające w przedniej części i oprócz przekopywania ziemi napędzają urządzenie. Tego typu glebogryzarki są z reguły nieduże i mają szerokość około 50 cm.
Średnie i duże glebogryzarki mają zwykle zęby w tylnej części, za kołami. Ich obrotowe noże kątowe mogą się obracać do przodu lub do tyłu. Napędzane są silnikiem, zatem wymagają mniejszego wkładu pracy fizycznej do wprawienia ich w ruch.
Wymiary glebogryzarek mogą być dość duże i zróżnicowane. Dla użytkownika najważniejsza jest szerokość pracy, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni. Im większa szerokość, tym większy teren można spulchnić za jednym przejazdem urządzenia.
Waga średnich glebogryzarek waha się między 10 a 25 kg, natomiast duże mogą ważyć nawet powyżej 50 kg.
Dodatkowe zastosowanie – urządzenia wielofunkcyjne i mikrociągniki
Bardzo częstym i zarazem wygodnym rozwiązaniem są urządzenia wielofunkcyjne. Łączą zalety glebogryzarki, aeratora i wertykulatora w jednym.
Istnieją również takie maszyny, które mają funkcję koszenia, zbierania śniegu, siania, zamiatania czy walcowania. Mniejsze urządzenia, napędzane silnikiem bądź prowadzone ręcznie, mogą mieć niektóre bądź większość tych funkcji. Natomiast urządzeniami, które zaspokoją wszystkie powyższe potrzeby, są mikrociągniki.