Grzałki elektryczne do grzejnika – zadbaj o wydajne ogrzewanie
Ogrzewanie w łazience jest niezbędne nie tylko w sezonie grzewczym. Ciepły grzejnik w łazience przydaje się o każdej porze roku, np. do suszenia ręczników czy ubrań, a gdy temperatura na zewnątrz nagle spada – również do dogrzania pomieszczenia. Gdy potrzebne jest ogrzewanie tylko w łazience, nie ma potrzeby włączać całego centralnego ogrzewania – wystarczy do grzejnika łazienkowego zamontować grzałkę elektryczną.
W łazience powinna być wyższa temperatura niż w innych pomieszczeniach, i to niezależnie od pory roku. Grzałki elektryczne przeznaczone do montażu w grzejnikach łazienkowych sprawiają, że ogrzewanie łazienkowe jest niezależne od całego systemu grzewczego domu.
Grzałka elektryczna do grzejnika łazienkowego – zastosowanie
Grzałki elektryczne grzejnikowe to urządzenia montowane nie tylko w grzejnikach elektrycznych, lecz także takich, które są podłączone do sieci centralnego ogrzewania. Grzejnik z zamontowaną w nim grzałką elektryczną może wówczas grzać niezależnie od instalacji grzewczej.
To bardzo ekonomiczne rozwiązanie – włączenie pojedynczej grzałki uruchamia tylko jeden grzejnik niezbędny do dogrzania łazienki albo wysuszenia ręczników, co jest znacznie tańsze niż uruchomienie całej instalacji c.o. Dodatkowo grzałka stwarza m.in. możliwość dowolnej regulacji i programowania temperatury.
Praktyczna porada
Producenci grzejników oferują grzałki do danego modelu grzejnika, ale nie trzeba od razu decydować się na cały zestaw. Grzałkę można dokupić i podłączyć w dowolnym momencie, pamiętając jednak, aby już na etapie podłączania grzejnika do instalacji planowany otwór na grzałkę zaślepić korkiem ½".
Grzałka elektryczna do grzejnika łazienkowego – schemat działania
Grzałkę montuje się zwykle do kolektora grzejnika. Aby mogła ona uruchomić grzejnik, musi być zanurzona w czynniku grzewczym – cieczy wypełniającej.
Dzięki zjawisku konwencji ogrzana ciecz unosi się ku górze i przemieszcza się wewnątrz rurek, zaś po schłodzeniu powraca przeciwległym kolektorem, aby po podgrzaniu ponownie unieść się w górę.
Praktyczna porada
Grzejnik z zamontowaną grzałką elektryczną nie zawsze grzeje równomiernie na całej powierzchni. Jeśli grzałkę wkręca się bezpośrednio w kolektor, dwie dolne rurki pozostaną chłodniejsze, podobnie jak w przypadku grzejnika elektrycznego pracującego poza instalacją c.o. Gdy grzałka będzie podłączona poprzez trójnik lub zawór, również najniższe rurki grzejnika będą ciepłe (choć nie tak gorące jak w górnej części grzejnika).
Jaki model grzałki elektrycznej wybrać?
Standardowa grzałka elektryczna grzejnikowa składa się z rurkowego elementu grzejnego, czujnika temperatury, czynnika grzewczego, głowicy z systemem wkręcania grzałki do grzejnika, obudowy z układem sterowania temperatury, bezpiecznikiem termicznym odcinającym dopływ prądu w przypadku przegrzania oraz kabla zasilającego. Taka grzałka z powodzeniem spełni podstawowe oczekiwania. Grzejnik będzie grzał, kiedy grzałka zostanie podłączona do prądu. Temperaturą można sterować ręcznie, a w razie przegrzania bezpiecznie odetnie prąd od grzejnika.
Bardziej zaawansowane technologicznie modele grzałek mają wbudowany system sterowaniadotykowego i są wyposażone w technologię LED służącą sygnalizowaniu stanu pracy. Inteligentny system pracy grzałki pozwala pracować grzejnikowi tylko wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Timer można włączyć na 2, 4, 6 lub 8 godzin, można też go ustawić na tryb ciągły. Nowoczesne grzałki są dodatkowo wyposażone w zaawansowane systemy zwiększające ich funkcjonalność np. system przeciwdziałający zamarzaniu, system niskiego poboru energii w trybie czuwania, system inteligentnej kontroli pracy potrafiący zasygnalizować awarię i otwarty obieg wody.
Jak przygotować się do instalacji grzejnika łazienkowego?
Grzałkę elektryczną można zastosować we wszystkich grzejnikach łazienkowych o konstrukcji drabinkowej , których króćce przyłączeniowe są wyposażone w gwint wewnętrzny ½". Taka konstrukcja grzejnika jest obecnie standardem na polskim rynku.
Grzejnik musi być stale napełniony wodą.
- Grzałkę można uruchomić po zamknięciu zaworu odcinającego na wejściu wody do grzejnika, by woda podgrzewana za pomocą grzałki nie krążyła w instalacji. Może to być też zawór regulacyjny z głowicą termostatyczną lub bez. Zawór wyjścia powinien być otwarty, by woda miała ujście w przypadku, gdy zbytnio zwiększy ona swoją objętość pod wpływem temperatury.
- Grzałka elektryczna powinna mieć moc dostosowaną do wielkości grzejnika (równą lub nieco mniejszą od jego mocy nominalnej). Najczęściej moc grzałki stanowi 50%-80% mocy grzejnika łazienkowego.
- Dopuszczalne jest zamontowanie grzałki o większej mocy pod warunkiem, że ma ona podwójne zabezpieczenie przed wzrostem temperatury (np. termostat i ogranicznik temperatury do ok. 80°C).
- Wymiary grzałki są związane z mocą i należy je wziąć pod uwagę w celu dopasowania do wielkości grzejnika.
- Grzałka powinna być wyposażona w termostat regulujący temperaturę pracy i umożliwiający działanie z mocą potrzebną w danym momencie. Regulatory temperatury w grzałkach do grzejników łazienkowych średnio mają zakres od 20°C do 70°C oraz opcję zapobiegającą zamarzaniu wody w grzejniku (5°C).
- Pod względem wizualnym warto dopasować grzałkę do wykończenia grzejnika. Widoczny z reguły jest tylko element z termostatem – może on być biały, satynowy, chromowany. Najpopularniejsze są grzałki z białym zakończeniem.