Iglaki o zabarwieniu niebieskim
Drzewa i krzewy iglaste o srebrzysto-niebieskich albo niebiesko-zielonych łuskach i igłach wprowadzają do ogrodu ciekawe barwy i odcienie. Cyprysiki, jałowce, jodły, sosny i świerki mają też oryginalny pokrój: płożący, kolumnowy, stożkowaty czy kulisty.
Cyprysy
Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ – to bardzo zwarta, wąskostożkowa odmiana, która dorasta do około 7-8 m wysokości. Gęsto osadzone młode pędy rosną niemal pionowo, starsze pędy delikatnie odstają. Odmiana ta bardzo dekoracyjne łuski w kolorze stalowoniebieskim.
Cyprysik Lawsona ‘Ellwoodii’ – to zwarty, gęsty krzew, który dorasta do około 3-4 m wysokości. Ma eliptyczno stożkowaty pokrój i wzniesione pędy. Jego niebiesko-zielone łuski jesienią i zimą przybierają barwę stalowoniebieską. Jest to krzew, któremu nie służą silne, mroźne wiatry, więc powinien być sadzony na stanowiskach słonecznych i zacisznych.
Cyprysik Lawsona ‘Pelt’s Blue’ – na początku drzewko to ma pokrój kolumnowy i rośnie bardzo wolno, z czasem przybiera kształt stożkowaty i zaczyna rosnąć szybko. Może osiągać około 2 m wysokości. Odmiana ta jest bardzo odporna na mróz. Ma srebrzysto-niebieskie igły o intensywnej barwie. Nadaje się na żywopłoty.
Jałowce
Jałowiec chiński ‘Stricta’ – ten gęsty i zwarty krzew ma bardzo regularny, stożkowaty pokrój i spiczasty wierzchołek. Igły tej odmiany są miękkie w dotyku i mają kolor niebiesko-zielony, a zimą przybierają barwę niebiesko-szarą. Krzew ten dorasta do około 3 m wysokości i ma średnice około 1 m.
Jałowiec łuskowy ‘Blue Carpet’ – to szeroko rozłożysty, nisko i płasko rosnący krzew, który dorasta zaledwie do około 80-90 cm i rozrasta się na szerokość około 4 m. Igły tej odmiany mają barwę srebrzysto-niebieską. Krzew ten nadaje się do zadarniania powierzchni, umacniania zboczy i skarp oraz jako roślina okrywowa.
Jałowiec łuskowy ‘Blue Star’ – ta karłowa odmiana ma ciekawy pokrój przypominający spłaszczoną kulę, która może osiągać około 0,5 m średnicy. Krzew ten ma kłujące igły o niebieskawym zabarwieniu i nie ma dużych wymagań co do gleby.
Jałowiec pospolity ‘Hibernica’ – to jedna z najpiękniejszych odmian jałowców o pokroju kolumnowym. Ma kłujące, niebiesko-zielone igły o długości około 6-7 cm. Najlepiej wygląda w zestawieniach kompozycyjnych z roślinami o innym pokroju i zabarwieniu. Te zwarte i gęste krzewy mogą dorastać do około 4-5 m wysokości.
Jałowiec płożący ‘Blue Chip’ – to gęsty, szybko rosnący krzew, który dorasta do około 30-40 cm wysokości. Srebrzysto-niebieskie igły tej odmiany w czasie zimy przybierają delikatnie fioletowy odcień. Odmiana ta nadaje się do zadarniania powierzchni oraz jako okrywowa.
Jałowiec płożący ‘Douglasii’ – to najbardziej niebieska odmiana ze wszystkich odmian jałowca płożącego. Rosnie nieregularnie, tworząc rozległe dywany do 2 m średnicy. Długie i proste pędy wypiętrzają się do około 40 cm wysokości. Niebieskawe łuski krzewu w czasie zimą przybierają barwę fioletowo-purpurową.
Jałowiec płożący ‘Wiltonii’ – to bardzo niska i wolno rosnąca odmiana, która dorasta zaledwie do około 15 cm wysokości przy średnicy około 2,5 m. Krzew ten idealnie nadaje się jako roślina okrywowa i tworzy zwarte kobierce o srebrzysto-niebieskiej barwie. Roślina ta może rosnąć nawet na glebach suchych i piaszczystych.
Jałowiec rozesłany ‘Nana’ – ten gesty, zwarty i niski krzew dorasta do około 20 cm i rozrasta się na szerokość około 1,5 m. ma bardzo dekoracyjne, krótkie igły o intensywnym, niebieskawym zabarwieniu.
Jałowiec sabiński ‘Blue Danube’ – to gesty, zwarty, niski krzew, który dorasta do około 50 cm wysokości i osiąga około 1,5 m szerokości. Ma niebiesko-zielone igły i ukośnie wzniesione pędy o zwisających końcach.
Jałowiec sabiński ‘Mas’ – to niezbyt silnie rosnąca odmiana, która po dziesięciu latach ma około 1,5 m szerokości i niecały metr wysokości. Krzew ten ma ukośnie wniesione pędy i bardzo dekoracyjne igły, które od góry są niebieskawe, a u dołu – zielone. W czasie zimy igy tej odmiany przybierają barwę fioletowo-purpurową.
Jałowiec skalny ‘Blue Arrow’ – to zwarta, wolno rosnąca odmiana o pokroju kolumnowym, która dorastać może do około 3 m wysokości. Krzew ten nie ma dużych wymagań co do jakości i wilgotności podłoża, może rosnąc nawet na glebie piaszczystej i suchej. Odmiana ta ma łuski o intensywne niebieskim zabarwieniu.
Jałowiec skalny ‘Skyrocket’ – jest odmianą silnie rosnąca, która dorasta do około 3 m wysokości. Ma wąski, strzelisty pokrój oraz igły o wyraźnie niebieskim zabarwieniu. Jest to roślina, która preferuje średnio żyzne i dość wilgotne podłoże.
Jałowiec wirginijski ‘Blue Arrow’ – krzewy te mają bardzo zwartą budowę oraz grube, krótkie, wałeczkowate pędy. Jest to odmiana o intensywnej, niebieskiej barwie. Krzew ten ma pokrój kolumnowy i nadaje się na szpalery oraz nieformowane żywopłoty.
Jodły
Jodła kalifornijska ‘Compacta’ – to zwarty, gęsty, karłowy krzew o niezbyt regularnym pokroju. Długie na cztery cm igły mają piękną, niebieską barwę.
Jodła kalifornijska ‘Argentea’ – ma stożkowaty pokrój i może dorastać do około 10 m wysokości. Najlepiej rośnie na żyznych, zwięzłych glebach. Jest to roślina odporna na suszę i bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. Ma piękne szaro-niebieskie zabarwienie.
Sosny
Sosna karłowa ‘Glauca’ – odmiana ta ma zwarty, kulisty pokrój i dorasta do około 2 m wysokości. Krzew ten ma długie, szaro-niebieskie igły, które pokryte są białym nalotem. Sosna ta preferuje miejsca wilgotne.
Sosna zwyczajna ‘Fastigiata’ – odmiana ta ma kolumnowy pokrój i proste, zniesione pędy. Igły mają barwę szaro-zieloną lub szaro-niebieską. Krzewy te rosną dość wolno i po wielu latach osiągają około 10 m wysokości.
Świerki
Świerk biały ‘Sander’s Blue’ – to odmiana karłowa o intensywnie niebieskim zabarwieniu igieł. Ma zwarty, stożkowaty pokrój i może dorastać do około 1 m wysokości. Krzew ten dobrze prezentuje się posadzony w grupach oraz jako element kompozycyjny w zestawieniach z roślinami o innym pokroju i zabarwieniu.
Świerk kłujący ‘Argentea’ – odmiana ta ma bardzo dekoracyjne igły o barwie srebrzysto-niebieskiej oraz posiada regularny, piramidalny pokrój.
Świerk kłujący ‘Glauca Globosa’ – to wolno rosnący krzew, który nie przekracza około 1,5 m wysokości. Początkowo ma formę spłaszczonej, nieregularnej kuli, z czasem pokrój zmienia się na szerokostożkowaty. Igły tego krzewu są koloru srebrzysto-niebieskiego. Roślina ta najpiękniej wybarwia się na stanowiskach słonecznych.