Jak dobrać dywanik łazienkowy?
Po wyjściu z kąpieli miło jest stanąć bosymi stopami na czymś ciepłym i przyjemnym. Same kafelki za mało, zwłaszcza w łazience bez ogrzewania podłogowego. Niezbędny będzie dywanik łazienkowy. Czasem wystarczy jedynie ręcznik ułożony przy wannie lub kabinie prysznicowej albo gumowa mata czy drewniany podest. Najwięcej możliwości dają dywaniki tekstylne – dostępne w wielu kolorach i wzorach, miłe w dotyku i łatwe w utrzymaniu w czystości.
Kształt i wymiary dywaników
Okrągłe, prostokątne i kwadratowe, w kształcie liścia, rombu albo kwiatu. Dywaniki łazienkowe mogą mieć przeróżne formy. W małej łazience najlepiej sprawdzi się kwadratowy dywanik, w długiej -prostokątny, a w kwadratowej okrągły, który dobrze wpłynie na proporcje wnętrza. Popularne wymiary dywaników to 60x40 cm, 60x90 cm lub 75x45 cm. Można też znaleźć firmy, które zrobią dywanik na wymiar.
Modne niegdyś zestawy – dywanik, mata z wycięciem na sedes i postument umywalki oraz osłona klapy deski nie są już dziś tak popularne i zdecydowanie nie pasują do nowoczesnych łazienek. Dywaniki w strefie sedesu to także nie najlepszy pomysł – gromadzą zbyt dużo bakterii. Kilka małych dywaników może wprowadzić wizualny bałagan, czasem więc lepiej wybrać jeden dłuższy dywanik, który przykryje wszystkie te strefy. Dobierając dywanik do łazienki, warto mieć na uwadze kolor i deseń kafelków, a także ręczników. Jeśli ręczniki są w dwóch kolorach, dywanik powinien pasować do jednego z nich.
Dywaniki łazienkowe tekstylne
To chyba najpopularniejsza osłona podłogi w łazience. I najprzyjemniejsza. Dywaniki łazienkowe mogą przypominać grubszy ręcznik albo włochaty dywan. Mogą być gładkie lub z fakturą albo tłoczone – np. w popularny wzór kamieni. Bywają jednokolorowe, ale często ich powierzchnię zdobią wzory. Dla bezpieczeństwa spód dywanika powinien być podgumowany. Jeśli nie ma takiej powłoki, dobrze podłożyć pod niego matę antypoślizgową.
Niektóre dywaniki wypełnione są dodatkowo pianką, co umila korzystanie z nich. Wsad z pianki memory sprawia, że pod wpływem ciężaru i ciepła stóp dywanik dopasowuje się do ciała. Na rynku dostępne są też podgrzewane dywaniki łazienkowe – w pokrowcu z tkaniny znajdują się specjalne moduły grzewcze zasilane akumulatorowo. Przed praniem wystarczy je wyjąć. Dużą zaletą tekstylnych dywaników jest możliwość prania ich w pralce. Warto robić to raz w miesiącu, a po każdej kąpieli suszyć dywanik, by nie zawilgł. Najpopularniejsze materiały na dywaniki to bawełna (prać w 60 st. C), akryl i poliester (prać w 30 st. C).
Drewniane maty łazienkowe
Najczęściej wykonane z egzotycznych gatunków drewna – bambusa czy teaku, które wyjątkowo dobrze znoszą kontakt z wodą, choć zdarzają się też maty z rodzimej akacji. Ich powierzchnia jest fabrycznie olejowana na gorąco, dlatego drewno jest trwałe i nie nasiąka wodą. Maty składają się z małych deszczułek połączonych na sztywno lub elastycznie.
Takie maty są bardzo uniwersalne i pasują do wielu aranżacji łazienek. Drewno w naturalnym odcieniu ociepli niejedną surową industrialną łazienkę, wykończoną płytkami z fakturą betonu albo sterylnie białe wnętrze. Drewniane maty niestety są twarde, więc komfort ich użytkowania nie jest tak duży, jak w przypadku tekstylnych odpowiedników.
Gumowe dywaniki łazienkowe
Bardzo popularne są maty z tworzywa PVC cięte z rolki na wymiar. Zazwyczaj mają szerokość około 65 cm, a długość produktu można dopasować idealnie do łazienki. Takie maty mają dużą przyczepność do podłoża, nie nasiąkają wodą, są przyjemne w dotyku. Łatwo też utrzymać je w czystości – wystarczy woda z mydłem. Są tanie – za 1 mb trzeba zapłacić ok. 30 zł.
Z tworzywa sztucznego wykonane są także maty antypoślizgowe do wanny lub pod prysznic. Zapewniają bezpieczeństwo, sprawiają też, że zimny brodzik lub wanna są przyjemniejsze w dotyku. Niektóre mają dodatkowo masujące wypustki, które dobrze wpływają na ukrwienie stóp. Przed przemieszczaniem się maty chronią ją przyssawki umieszczone na spodzie produktu. Gumowe maty do wanny mają zazwyczaj formę prostokąta, te pod prysznic bywają wycięte w kwadrat, koło albo trójkąt o zaokrąglonych bokach.
Dywaniki z kamieni
Taka osłona podłogi będzie efektowna, wymasuje stopy, a przy okazji wprowadzi do wnętrza naturalny element. Wykonana jest z ciętych otoczaków klejonych do gumowego panelu i impregnowanych płynem do kamienia. Każdy kamień ma inny kształt, rozmiar i wybarwienie, przez co powierzchnia maty jest nieregularna. Można spróbować wykonać taką matę samemu – z zebranych na plaży czy w ogrodzie kamieni.