Jak dobrać uchwyty do szafek? Podpowiadamy!
Uchwyty do szafek to jeden z tych elementów, które odgrywają bardzo ważną rolę podczas projektowania wystroju pomieszczenia. Te niepozorne akcesoria mają nie tylko świetnie wyglądać w połączeniu z meblami, ale jednocześnie zapewniać ich wygodną i intuicyjną obsługę. Jak zatem dobrać uchwyty do szafek w odpowiedni sposób – by były praktyczne, a jednocześnie stylowe? Podpowiadamy!
Rodzaje uchwytów do szafek
Uchwyty do szafek należy dobierać w taki sposób, by odpowiednio współgrały ze stylem, w jakim jest utrzymany wystrój danego pomieszczenia. Jeden typ uchwytów będzie sprawdzał się doskonale w przypadku nowocześnie urządzonej kuchni lub łazienki, a zupełnie inny w przestrzeni o bardziej wysublimowanym stylu. Źle dobrane mogą całkowicie zaburzyć koncepcję, jaką obierzesz podczas projektowania. Co więcej, równie ważna jest funkcjonalność uchwytów. Dlatego ich wybór powinien być dokładnie przemyślany. W praktyce jest stosowany kilka najpopularniejszych uchwytów.
Uchwyty krawędziowe do szafek
Uchwyty krawędziowe to bardzo praktyczne rozwiązanie, które zapewnia wygodę obsługi i jednocześnie świetnie wygląda. Jak wskazuje sama nazwa – są montowane nie na samym froncie mebli, ale na krawędziach drzwi szafek lub szuflad. Zazwyczaj przy montażu stosuje się następującą zasadę: w przypadku szafek i szuflad uchwyty krawędziowe mocuje się do górnych krawędzi frontów, a w szafkach wiszących – do dolnych krawędzi. Uchwyty krawędziowe prezentują się nowocześnie, dzięki czemu świetnie sprawdzają się m.in. we wnętrzach w stylu industrialnym lub skandynawskim.
Niewidoczne uchwyty do szafek
W ostatnich latach niezwykłą popularnością cieszą się tzw. niewidoczne uchwyty do szafek. Są doskonałym wyborem w przypadku nowoczesnych aranżacji, w których wiodącą rolę mają odgrywać jednolite, gładkie fronty. Montaż tego typu uchwytów sprawia, że na pierwszy rzut oka szafki wydają się ich zupełnie pozbawione.
Niewidoczne uchwyty do szafek z reguły montuje się w specjalnie przygotowanej wnęce na krawędzi szuflady lub drzwi szafki. Będą świetnym wyborem w przypadku szafek kuchennych i łazienkowych.
Relingowe uchwyty do szafek
Co warto wiedzieć o uchwytach relingowych? Zdecydowanie są to najczęściej spotykane w naszych domach uchwyty do szafek. Charakteryzuje je prosta konstrukcja oraz uniwersalne wzornictwo. Ono sprawia, że doskonale sprawdzą się w przypadku pomieszczeń zaprojektowanych w praktycznie każdym stylu. Wystarczy, że dobierzesz je do mebli odpowiednio pod względem kolorystyki oraz wzornictwa. Inne bowiem będą pasować do nowoczesnych, a odmienne do klasycznych szafek. Uchwyty relingowe będą doskonałym dodatkiem chociażby do szuflad w pokoju dziecięcym lub kuchni.
Klasyczne gałki do szafek
Mogą mieć różne formy, być mniej lub bardziej dekoracyjne, zrobione z drewna, metalu, tworzyw sztucznych – wybór jest ogromny. Co najważniejsze, gałki w swojej klasycznej formie pasują do mebli w każdym pomieszczeniu. Możesz je również dopasować do niemal wszystkich stylów wnętrzarskich. Plusem jest także łatwość ich montażu. Wystarczy wywiercić otwór w szafce, odpowiednio go oczyścić i włożyć wkręt, dokręcając gałkę wkrętarką (lub śrubokrętem).
Stylowym wyborem są ceramiczne gałki w stylu retro. Świetnie sprawdzą się nie tylko jako dodatek do nowych mebli, lecz mogą również stać się istotnym akcentem w szafkach czy chociażby komodach, które poddane zostały renowacji.
Stylowe uchwyty do szafek – które pasują do aranżacji?
Nowoczesne wnętrza rządzą się innymi prawami niż te projektowane w stylu klasycznym, glamour czy chociażby boho. Pozornie mogłoby się wydawać, że uchwyty i gałki do szafek nie mają większego znaczenia – błąd! Mogą bowiem postawić kropkę nad i, a w efekcie podkreślić charakter całego wnętrza (lub przeciwnie – źle dobrane zniweczą cały efekt aranżacyjny). Jakimi zatem zasadami warto kierować się w trakcie wybierania uchwytów? Doradzamy, jakie wymagania mają konkretne style – oto wskazówki pomocne w czasie wybierania odpowiedniego modelu!
Glamour
Pomieszczenia utrzymane w konwencji glamour nabiorą charakteru, gdy fronty mebli zostaną ozdobione eleganckimi uchwytami. Najlepszym wyborem będą warianty relingowe lub oryginalne gałki. Sprawdzą się szczególnie modele w kolorach złotym, srebrnym bądź pokryte kryształkami – zwłaszcza te kontrastujące z barwą frontów. Jeśli jednak fronty są zdobne, uchwytami do szafek możemy nieco złagodzić efekt finalny – by nie stworzyć wnętrza, które zamiast prezentowania stylu glamour stanie się przykładem kiczu... (a granica w tym konkretnym stylu aranżacyjnym często jest bardzo cienka).
Warto więc unikać przesady i wybierać dodatki stworzone z materiałów wysokiej jakości. Dzięki temu zachowasz nie tylko klasę, lecz także stworzysz wnętrze, które zostanie z Tobą na wiele lat. Wysoka jakość zapewni bowiem trwałość mebli i dodatków, a odpowiednie tonowanie charakterystycznych dla stylu glamour elementów pozwoli na stworzenie ponadczasowych aranżacji.
Boho
Styl boho kojarzy się z nonszalancją i artystycznym nieładem. Wywodzi się z Francji. Wnętrza urządzone w stylu boho to swoisty miks różnych koncepcji. Widać tu wyraźne nawiązania do konkretnych kultur, w tym zaczerpniętych z nich motywów etno, a także natury i kolorów ziemi. Nieraz zdarza się, że uchwyty do mebli w stylu boho wykonane są z takich materiałów, jak: drewno, wiklina, szkło, glina, rattan. Wśród barw prym wiodą odcienie brązu, zieleni, błękitu szarości, czerwieni. Kształty wybranych uchwytów do szafek czy gałek meblowych są zaś sprawą indywidualną – powinny być dostosowane do wzornictwa danego mebla.
Styl loftowy
Styl loftowy w ostatnich latach cieszy się wielką popularnością. Do jego cech charakterystycznych należą prostota formy, minimalizm oraz surowość. Uchwyty loftowych szafek mogą być wykonane z betonu, metalu, drewna, żeliwa lub ceramiki. Najczęściej spotkać można relingowe, o kanciastych zakończeniach. W ostatnim czasie bardzo modne stały się zwłaszcza uchwyty w kolorze miedzianym, ale warto pamiętać, że klasyczna czerń oraz metal nigdy nie staną się passé. Bardzo dobrze komponują się m.in. z cegłą, która jest często wykorzystywanym materiałem w projektach loftowych. Dzięki takim połączeniom możnesz stworzyć ponadczasowe wnętrza!
Styl prowansalski
Styl prowansalski bezsprzecznie kojarzy się z Francją. Meble zaprojektowane w duchu takiego wzornictwa najczęściej wykonane są ze szlachetnego drewna. Często postarza się je celowo, aby dodać im charakteru. Na jakie uchwyty warto postawić w przypadku mebli w stylu prowansalskim? Śmiało możesz sięgnąć po ciepłe, pastelowe kolory. Jeśli natomiast zależy Ci na ożywieniu wnętrza, idealne będą fiolet, zieleń, pomarańcz. Jeśli chodzi o wzornictwo – warto zdecydować się na uchwyty relingowe, kołatki meblowe bądź gałki.
Styl skandynawski
Styl skandynawski charakteryzuje prostota formy oraz jasna stylistyka (najczęściej stawia się na biele, beże, szarości). Uchwyty do mebli zaprojektowanych w tym stylu powinny być więc równie minimalistyczne, najlepiej wykonane z drewna, metalu bądź miedzi. Dobrze sprawdzają się delikatne modele, o małych lub średnich rozmiarach. Kolorystyka? Czerń, biel, szarości, odcienie brązu.
Odnośnie do formy – postaw na relingi bądź gałki meblowe. Będą zarówno stylowe, jak i funkcjonalne. Jeśli wybierzesz meble na zamówienie, możesz pokusić się o niewidoczne uchwyty do szafek. Cechują się wspomnianą już prostotą i podkreślają minimalizm wnętrz (taki wybór trzeba jednak podjąć już na etapie projektowania, ponieważ stolarz musi odpowiednio przygotować fronty).
Jak zamontować uchwyty do szafek?
Montaż uchwytów do szafek wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Wiele zależy od tego, czy zakupione meble są już przystosowane do wykończenia ich uchwytami. Jeśli tak, wystarczą Ci podstawowe narzędzia oraz instrukcja dołączona przez producenta zestawu. Sam montaż zajmie zaledwie kilka chwil!
Wyzwanie pojawia się wtedy, gdy konieczne jest samodzielne wywiercenie otworów. Potrzebne do tego będą: wiertarko-wkrętarka, poziomnica, miara, ołówek i kawałek deski. Pierwszym zadaniem jest ustalenie, w którym miejscu powinny znaleźć się otwory. Tutaj przydatne będą wspomniane poziomnica, miara, ołówek. Dzięki nim sprawnie ustalisz miejsca, w których konieczne będzie przewiercenie frontów meblowych. Możesz także posłużyć się – jeśli go posiadasz – specjalnym szablonem montażowym do uchwytów. To akcesorium pomoże Ci w precyzyjnym rozmieszczeniu otworów bez obaw, że popełnisz jakiś poważny błąd.
Gdy miejsca osadzenia uchwytów meblowych zostaną już oznaczone na frontach, pora zabrać się za wiercenie. To niezwykle delikatna czynność, wymagająca wyczucia oraz precyzji. Wierć w miejscach oznaczonych wcześniej ołówkiem. Ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru wiertła do średnicy śrub, które zamierzasz wykorzystać. Pamiętaj też, że wiertło musi być dobrane pod kątem materiału, z którego wykonane są fronty. Jeśli zależy Ci na tym, by wylot wierconego otworu nie był poszarpany – podłóż pod niego deskę.
Gdy już uporasz się z wierceniem, zamontuj uchwyty. Wykorzystaj do tego wkrętarkę. Ozdobione nimi fronty z pewnością będą prezentowały się fenomenalnie!
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy kołatka meblowa sprawdzi się zamiast uchwytów?
Kołatka meblowa to bardzo specyficzny sposób na ozdabianie frontów szafek. Taka forma uchwytu może być elementem dodającym meblom niesamowitego charakteru – doskonale sprawdzi się w przypadku aranżacji w stylach glamour, klasycznym czy boho. Montuje się ją identycznie jak uchwyty relingowe czy gałki meblowe.
Jak zamontować uchwyty do szafek kuchennych – pionowo czy poziomo?
W tej kwestii trudno o jednoznaczną odpowiedź. Uchwyty zamontuj w taki sposób, by podobała Ci się ich prezencja, a jednocześnie by były wygodne w obsłudze – w końcu jedną z najważniejszych cech dobrze zaprojektowanych mebli kuchennych jest funkcjonalność. Dopasuj więc uchwyty przede wszystkim do własnych potrzeb!