Jak dobrze oświetlić ciągi komunikacyjne?
Strefa komunikacja czyli wiatrołap, hol, korytarze oraz klatka schodowa nadal bywają pozbawione dopływu światła naturalnego, dlatego doświetlenie ich światłem sztucznym jest bardzo istotne. Palując w tych miejscach oświetlenie, pamiętajmy również, że nie pełnią one wyłącznie funkcji komunikacyjnej. Na co więc należy zwrócić uwagę?
Wiatrołap
W starszych domach to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, jednak nie tylko przez nie przechodzimy, ale też to właśnie tu rozbieramy się z płaszczy i zdejmujemy buty. Jeśli wiatrołap jest pozbawiony okna, a w drzwiach wejściowych nie ma przeszklenia, oświetlenie sztuczne jest jedynym źródłem światła. Powinno więc dawać go jak najwięcej. Dlatego stosujmy tam oprawy z kloszami dobrze przepuszczającymi światło. W niewielkiej przestrzeni przedsionka powinny być one zainstalowane wysoko, tak byśmy nie mieli uczucia, że spadają nam na głowę lub utrudniają otwieranie drzwi. Zamiast lamp wiszących dobrze jest zamontować w wiatrołapie plafoniery np. z ruchomymi ramionami, które pozwolą skierować światło w różnych kierunkach. Dobrym rozwiązaniem jest również światło zamontowane w suficie podwieszanym. Gdy wiatrołap jest większy, warto pomyśleć o zainstalowaniu oświetlenia bocznego, np. nad ławeczką lub krzesłem służącymi do zdejmowania obuwia.
Hol
Dziś jest on elementem otwartej strefy dziennej, dlatego światło powinno być w nim zintegrowane z oświetleniem wnętrz, na które się otwiera. Należy o tym pamiętać wybierając oprawy świetlne oraz planując rozmieszczenie punktów świetlnych. Umieszczane w holu oprawy powinny współgrać z oprawami widocznymi z innych aneksów otwartej strefy dziennej. Jeśli hol pełni funkcję garderoby, poza oświetleniem ogólnym należy też pomyśleć o świetle kierunkowym, które będzie skierowane na wnętrze szafy. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie światła nad szafą np. w jej wysuniętym suficie. W takich miejscach należy stosować źródła światła, które się nie nagrzewają np. lampy LED czy odpowiednie świetlówki lub halogeny.
Korytarze
Najczęściej łączą pomieszczenia w strefie nocnej. Wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie w nich oświetlenia orientacyjnego, przydatnego gdy w domu są małe dzieci lub osoby starsze. Dyskretne światło dają np. niewielkie lamy LED wpuszczone w ścianie tuż nad listwami przypodłogowymi. Gwarantują one bezpieczeństwo nocą, gdy np. dzieci udają się do łazienki. Zaletą tego typu lamp są również bardzo małe koszty eksploatacji, nawet gdy będą włączone przez całą noc. Zastosowane w dolnych partiach ścian oprawy powinny być zlicowane ze ścianą. Szlak komunikacyjny można także zaznaczyć montując diody LED na paskach. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie na ścianach kinkietów. Mogą być one nie tylko elementem funkcjonalnym, ale też dekoracyjnym w zazwyczaj nudnych aranżacyjnie korytarzach. Gdy korytarz jest wąski lepiej zastosować kinkiety przylegające do ściany - oprawy z wysuniętymi ramionami mogą zbyt silnie ingerować w przestrzeń. Oprawy mogą być nieprzezroczyste np. z alabastru czy szkła mrożonego lub gipsu - sączące się zza nich światło będzie wówczas bardziej dyskretne. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż zamkniętych plafonier. Przylegające do sufitu dają rozproszone niewywołujące głębokich cieni światło.
Klatka schodowa
Najbardziej nieingerującym w jej przestrzeń, a równocześnie wyznaczającym trakt komunikacyjny rozwiązaniem jest zamontowanie światła w dolnych partiach ścian. Jeśli decydujemy się na montaż światła w górnych partiach ścian klatki schodowej, oprawy będą widoczne zarówno z góry, jak i z dołu w zależności od tego, na której kondygnacji się znajdujemy. Najbezpieczniej więc wybrać oprawy z zamkniętymi kloszami. Jeśli klosze są otwarte starannie dobierajmy źródła światła. Najwięcej efektownych kształtów mają świetlówki kompaktowe. Częstym rozwiązaniem jest również oświetlanie klatki schodowej za pomocą światła ukrytego w suficie podwieszanym.