Jak funkcjonalnie urządzić antresolę i jakie warunki musi ona spełnić?

Antresola w domu pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Świetnie sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach, w których stworzy dodatkową powierzchnię użytkową. Takie rozwiązanie ma jednak swoje ciemne strony. Optymalizacja temperatury na dwóch poziomach czy rozchodzące się dźwięki, a przede wszystkim odpowiedni dobór parametrów mogą okazać się wyzwaniem dla projektujących wnętrze. Zobacz, na co należy zwrócić szczególną uwagę!

Antresola – charakterystyka pomieszczenia

Wbrew pozorom nie występuje tylko w starych kamienicach. Pojawia się tam, gdzie istnieje potrzeba i możliwość wykorzystania przestrzeni pod wysokim sufitem. Antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia, która została oddzielona stropem pośrednim. Z założenia ma on mniejszą powierzchnię od bazowej kondygnacji. Antresola nie jest też oddzielona od wewnątrz żadną ścianą, a więc tworzy otwartą przestrzeń. W skrócie mówi się, że jest ona rodzajem półpiętra.

Materiał na ciekawe wnętrze, czyli kiedy i z czego zbudować antresolę

Jeśli antresola jest wzięta pod uwagę w projekcie domu, może być ona stworzona z żelbetu. W przypadku gdy decyzja o jej budowie zapada później, najczęściej wybiera się lite drewno lub stal, a całą konstrukcję podtrzymują słupy. Kiedy konstruktor budynku wyrazi na to zgodę, można zrezygnować ze słupów i postawić na zakotwienie w ścianie.
Dodatkowo trzeba zaprojektować schody. Mogą to być standardowe, jednobiegowe modele, jeśli jest na to wystarczająco dużo miejsca. W przeciwnym wypadku należy zdecydować się na schody kręcone lub na drabinę. Trzeba wziąć też pod uwagę funkcję użytkową i możliwości mobilne mieszkańców (np. osób starszych).

Na jakiej wysokości zbudować antresolę?

Optymalną opcją jest antresola, po której chodzi się w pozycji wyprostowanej. Takie „półpiętro” powinno mieć minimum 220 cm, w tym grubość konstrukcji. Po dodaniu tej wartości do wysokości podstawowej kondygnacji okazuje się, że potrzebna jest przestrzeń minimum 420-centymetrowa.

W przypadku gdy antresola ma być miejscem tylko do spania, nie trzeba aż tak wysokiego sufitu. Wystarczy ok. 140 cm, więc razem z całością pomieszczenia wysokość będzie równa ok. 340 cm. Jeśli natomiast na antresolę w ogóle nie będzie się wchodzić, jedynie sięgać po umieszczone tam książki czy inne przedmioty – można zmniejszyć wysokość do 120 cm, co łącznie daje 320 cm.

Jak zaaranżować antresolę i do czego ją przeznaczyć?

Niskie antresole – aranżacja w warunkach ograniczonych opcji

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest urządzenie na antresoli sypialni. Wystarczy wysokość około 140 cm, aby udało się zagospodarować kącik właśnie w taki sposób. Ma to jednak swoje ograniczenia. W tym wypadku łóżko służy wyłącznie do leżenia, na pozycję siedzącą nie wystarczy miejsca. Oprócz łóżka sypialnianego warto zainstalować niewielką szafkę. Na niej można ustawić lampkę. Przy braku miejsca dobrą opcją jest wbudowanie lamp w ścianę, np. po obu stronach łóżka. Sypialnia na antresoli to propozycja dla osób, którym nie przeszkadza odpoczynek i sen w warunkach otwartej przestrzeni.

Niska antresola może być potraktowana jako schowek lub pomieszczenie gospodarcze (np. na buty, detergenty lub rzadziej używane rzeczy). Można taką przestrzeń zabudować szafkami. Takie rozwiązanie ma jeden zasadniczy minus – w pewnym stopniu zamyka przestrzeń, a typowo praktyczne zastosowanie wiąże się z zaniżeniem wartości dekoracyjnej.W antresoli można postawić półki na książki, by zorganizować małą biblioteczkę. W konstrukcjach o wysokości ok. 140 cm można dodatkowo wstawić wygodny mebel do siedzenia, np. bujany fotel.

Wysoka antresola – pełna pula możliwości aranżacyjnych

Wysoka antresola może być wykorzystywana w podobny sposób jak niska, ale na tym nie kończą się jej możliwości. Sposobów zagospodarowania jest więcej -- można ją łatwiej dopasować do potrzeb. To dobre miejsce na gabinet dla osób wykonujących pracę zdalną. Zazwyczaj wystarczy biurko na komputer i akcesoria oraz wygodny fotel. Istotne jest dobre oświetlenie, które wpływa na komfort pracy. Dodatkową przestrzeń można zagospodarować na szafki.

Innym pomysłem może być stworzenie kącika rekreacyjnego, który może być przedłużeniem salonu (jeśli antresola do niego przylega). Można urządzić w nim „pokój” muzyczny, z wieżą hi-fi lub odtwarzaczem płyt winylowych. To dobre miejsce na zbiór różnorodnych kolekcji (także płyt).Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą zagospodarować przestrzeń na minisiłownię. Nawet na niewielkim obszarze (przy stabilnej, pewnej konstrukcji) uda się wstawić ławkę do ćwiczeń, hantle i sztangi. Dodatkową „atrakcją” jest rowerek lub bieżnia elektryczna.

Czego unikać:

  • aranżacji pokoju dla małych dzieci (ze względu na bezpieczeństwo);
  • budowy aneksu kuchennego.

Do jakiego stylu wnętrza pasuje antresola?

Takie rozwiązanie pasuje do każdego rodzaju wnętrza, jeśli pozwalają na to warunki techniczne. W dużych przestronnych pomieszczeniach loftowych antresola pełni funkcję urozmaicenia aranżacji. Jej stalowe podpory świetnie integrują się z industrialnym stylem mieszkania.
W małych wnętrzach antresola będzie pełnić funkcje przede wszystkim użytkowe, ale może też sprawić, że aranżacja będzie wyglądała na bardziej przytulną. „Półpiętra" wykończone drewnianymi deskami lub panelami inspirowanymi drewnem dodatkowo z dobrze dobranym oświetleniem antresoli podkreślą estetykę stylu skandynawskiego czy rustykalnego.

Wady i zalety antresoli

Maksymalne wykorzystanie miejsca, ciekawa aranżacja, dodatkowe widoki czy oddzielenie stref domu to niezaprzeczalnie plusy wykorzystania antresoli w mieszkaniu. Opisywane rozwiązanie ma jednak również swoje wady.
Przede wszystkim może pojawić się trudność w ogrzewaniu przestrzeni. Ciepło ma to do siebie, że przemieszcza się w górę, zatem na „półpiętrze" temperatura może być za wysoka (zwłaszcza że to często miejsce przeznaczone do spania), a na dole – za niska. W tym wypadku poleca się wykorzystanie ogrzewania podłogowego, którego ciepło jest emitowane najniżej, jak się da.

Kłopotem może być także rozchodzenie się dźwięków. Głosy z telewizora na dole mogą być lepiej słyszane na antresoli, gdzie np. będą spały dzieci.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy antresola jest kondygnacją?

Nie, antresola to nie osobna kondygnacja, ale jej górna część.

Czy antresola wlicza się do powierzchni użytkowej?

To kwestia sporna wśród prawników. Z jednej strony Rozporządzenie o ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. z 2015 r. poz. 542) wyraźnie wskazuje, że do metrażu mieszkania antresoli się nie wlicza. Z drugiej zaś według Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2012 r. poz. 462 ze zm.) powierzchnia użytkowa to taka, której wysokość przekracza 140 cm (wówczas liczy się ją jako połowę) lub 2,2 m. Jeśli antresola przekracza te wymiary, wlicza się je do metrażu.