Jak myć okna? Oto skuteczne sposoby!
Myjesz okna dwa razy w roku – przed świętami? A może przecierasz szyby o wiele częściej? Nieważne, do której grupy się zaliczasz – obie łączy niechęć do smug i zacieków! Mycie okien może być prawdziwą katorgą. Na pierwszy rzut oka szyby wyglądają często na umyte i lśniące, jednak wystarczy kilka promieni słonecznych, aby natychmiast pojawiły się nieestetyczne smugi. Jak z tym walczyć i co można wykorzystać, by umyć okna szybko i skutecznie?
Kiedy myć okna?
Okna najlepiej myć wtedy, gdy jest ciepło, ale nie upalnie. Najlepiej więc za czynność tą zabrać się wiosną lub wczesnym latem. Zimą nie ma sensu myć okien, gdyż ujemna temperatura może powodować szybkie zamarzanie wody i powstawanie smug. Jednak co ciekawe – niewiele osób wie, że nie powinno się myć okien również w słońcu. To dlatego, że woda i użyte detergenty szybciej wtedy parują, wysychają, a w konsekwencji prowadzą do powstawania smug na powierzchni. Dodatkowo mycie okien, gdy jest bardzo zimno lub upalnie nie jest po prostu wygodne.
Mycie okien – jak robić to dobrze?
Najważniejsze podczas mycia okien jest to, aby nie pozostawić żadnych smug i aby ostatecznie szyby prezentowały się pięknie i błyszczały. Cały proces można przeprowadzić przy użyciu różnych akcesoriów i preparatów. Na jaką opcję się zdecydować? Jak myć okna, żeby błyszczały i nie było smug?
Jak myć okna ściereczką?
Do umycia ram okiennych możesz sięgnąć po dowolną ścierkę lub gąbkę. Do szyb natomiast koniecznie wybierz profesjonalną ściereczkę z mikrofibry – doskonale sprawdza się zresztą nie tylko do mycia okien! Przydaje się także choćby do luster czy kafelków. W domu nie może zabraknąć kilku ściereczek z tego materiału. Przede wszystkim doskonale zbierają brud z większości gładkich powierzchni. Poza tym mikrofibra bardzo dobrze do nich przylega i jednocześnie nie pozostawia na nich tych wszystkich irytujących, drobnych kłaczków, co w przypadku mycia okien ma niebagatelne znaczenie, ponieważ na szybach widać nawet najmniejszy pyłek. Ściereczki z mikrofibry nie pozostawiają także smug, dzięki czemu czyszczenie okna przestaje być uciążliwym obowiązkiem zajmującym wiele czasu.
Nie każdy także wie, że nie potrzeba żadnych specjalnych preparatów do wyczyszczenia tylko lekko zabrudzonego okna. Wystarczy ściereczkę z mikrofibry delikatnie zmoczyć i przetrzeć nią szyby, zbierając z nich w ten sposób kurz. Przed następnym użyciem ściereczkę należy wyprać.
Jak myć okna dachowe?
Umycie standardowych okien w domu lub w mieszkaniu nie jest zbyt trudnym przedsięwzięciem. Zazwyczaj potrzeba jedynie miski z wodą, środków czyszczących, ściereczki i drabiny, choć w niektórych wypadkach wystarczy po prostu stabilny stołek. Co jednak jeśli do umycia są na przykład okna dachowe, lufciki znajdujące się na dużej wysokości czy duże, tarasowe drzwi przesuwne?
Oprócz odpowiednio wyższej drabiny przyda się również kilka dodatkowych akcesoriów. Przede wszystkim niezbędnym zakupem jest w takiej sytuacji myjka teleskopowa. Dzięki niej umyjesz trudno dostępne szyby oraz ramy okienne. Możesz zastąpić ją także płaskim mopem z nową, czystą nakładką, choć nie będzie on tak dobrze (jak myjka), docierał do wszystkich zakamarków.
Jak myć okna ściągaczką?
Niezależnie od tego, czy myjesz duże okna w całym domu, czy też jedynie mniejsze okno w jednym pomieszczeniu, zainwestuj w ściągaczkę do szyb. Przydaje się do usuwania nadmiaru wody oraz zapobiega powstawaniu nieestetycznych zacieków i smug. Możesz używać jej również w łazience, jeśli denerwuje cię na przykład zaparowane lustro czy krople pozostające na przeszklonych częściach kabiny prysznicowej. Jednak co ważne, aby technika mycia okien przy jej użyciu zadziałała, trzeba robić to poprawnie!
Jak zatem myć okna ściągaczką? Najlepiej zastosować metodę na literę "S". Gdy robisz wycieraczką proste ruchy w dół, sprawiasz, że nadmiar wody kapie na szybę niżej i powstają smugi. Gdy wykonujesz nią natomiast ruchy w kształcie litery S, a każdy ruch nachodzić lekko na poprzedni zapobiegasz powstawaniu smug.
Jakie środki czystości do mycia okien wybrać?
Jeśli chodzi o mycie okien, propozycji jest naprawdę wiele. Jedni zalecają wodę z octem, inni – wodę z płynem do mycia naczyń, jeszcze inni twierdzą, że do mycia okien najlepszy jest denaturat. Możesz podjąć wyzwanie i testować każdą z tych metod lub od razu sięgnąć po skuteczne środki do czyszczenia szyb. W ten sposób zaoszczędzisz wiele czasu i być może nerwów, bo takie metody nie sprawdzają się u każdego.
Ramy okienne umyj zatem najlepiej za pomocą uniwersalnego płynu do czyszczenia lub mleczka. Zacznij od nich, by potem ponownie nie zabrudzić już umytych szyb. Środki do czyszczenia rozcieńczaj w wodzie – działają równie skutecznie, a zmywanie ich z ram okiennych zajmuje mniej czasu. Gdy te świecą już czystością, przejdź do szyb. Specjalne preparaty na bazie alkoholu sprawiają, że wystarczy spryskać nimi szybę i kilkoma ruchami usunąć z niej zabrudzenia czystą szmatką ze wspomnianej już tutaj mikrofibry. W ten sposób błyskawicznie umyjesz każde okno, nawet to z tłustymi osadami, jak okno kuchenne!
Jak myć okna octem?
Jeśli mimo wszystko chcesz przetestować naturalne, domowe sposoby, to stwórz roztwór wody z octem w proporcjach 9:1. Najlepiej mieszankę nanoś przy użyciu spryskiwacza. Nie ma potrzeby zmywania jej wodą. Wystarczy wypolerować okno i gotowe! Mycie oknem niweluje powstawanie smug. Dzięki temu okna są błyszczące i prezentują się perfekcyjnie. Możesz wykorzystać też gotowe produkty na bazie octu.
Koniecznie wypróbuj myjkę parową!
Polerowanie gazetą było jeszcze do niedawna uznawane za jedyny sposób na lśniące szyby bez smug. Na szczęście czasy się zmieniają i teraz w każdym domu można wykorzystywać profesjonalne urządzenia. Myjki parowe są proste i bezproblemowe w obsłudze, a dzięki specjalnym nakładkom można wykorzystywać je także do mycia okien. Efekt jest naprawdę imponujący: czyste i lśniące szyby, bez żadnych smug i zacieków, dostępne dosłownie w kilka chwil – czy to możliwe?
Wystarczy napełnić zbiornik wodą, zaczekać, aż zostanie podgrzana do odpowiedniej temperatury i po prostu przetrzeć specjalną końcówką ramy oraz szyby. Gorąca para wodna usuwa nawet najtrwalsze zabrudzenia, a jednocześnie nie pozostawia nieestetycznych śladów. Co istotne, myjąc okna z wykorzystaniem parownicy, nie trzeba korzystać z żadnych dodatkowych preparatów chemicznych – jest to idealne rozwiązanie nie tylko dla osób dbających o ekologię, ale także dla alergików, astmatyków i osób, które nie powinny mieć zbyt często kontaktu ze środkami chemicznymi. Mycie okien z wykorzystaniem myjki parowej może być wręcz przyjemnością – nie zajmuje zbyt dużo czasu, a efekt widać błyskawicznie. Nie obawiaj się, że kolejny sprzęt AGD zajmie zbyt dużo miejsca w domu, piwnicy czy garażu: myjka parowa to naprawdę niewielkie urządzenie, a do tego uniwersalne. Nadaje się także do czyszczenia luster, szklanych blatów podłogowych i ściennych płytek w kuchni czy łazience. Zdecydowanie warto ułatwić sobie życie!
Sprawdź, o co pytają nasi klienci
Czym myć okna jak nie ma płynu do szyb?
Najlepszą opcją będzie wspomniany ocet, ale to nie jedyna opcja. Okna można umyć także roztworem wody z dodatkiem gliceryny farmaceutycznej lub płynu do płukania tkanin. Sprawdzić może się też denaturat – będzie przydatny, szczególnie gdy z jakichś powodów musisz jednak umyć okna podczas mrozu. Inną opcją jest też woda z sokiem z cytryny! Nie tylko zapobiegnie powstawaniu smug, ale i sprawi, że wnętrzu zapanuje naturalny, orzeźwiający zapach cytrusów!