Jak ochronić dom i ogród przed burzą?
Burze są gwałtownym i krótkotrwałym zjawiskiem pogodowym, które zwykle występuje w Polsce latem. Ekstremalny wiatr i uderzenia piorunów nie zdarzają się zbyt często, jednak warto odpowiednio przed nimi zabezpieczyć dom i ogród.
Czy burza jest niebezpieczna – co może się stać w domu i ogrodzie?
Burza może być niebezpieczna nie tylko dla przebywających na zewnątrz ludzi, ale też konstrukcji budynków, roślin i mebli ogrodowych. Wiążą się z nią dwa główne zagrożenia, które wymagają innego rodzaju ochrony. Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na ryzyko pożaru powstałego w wyniku uderzających w budynki piorunów. Nie można także zapominać o silnych wiatrach, które mogą nawet przewrócić drzewa, zerwać dach budynku lub spowodować inne zniszczenia.
Jak zabezpieczyć dom przed burzą?
Największym zagrożeniem dla budynków mieszkalnych i gospodarczych jest wybuch pożaru spowodowany uderzeniem pioruna. Podstawowym sposobem ochrony przed nim jest zewnętrzna instalacja odgromowa oraz ograniczniki napięć w instalacji elektrycznej. Cześć z tych rzeczy jest zależna tylko od administratora budynku, ale niektóre zabezpieczenia można zrobić samodzielnie.
Do ochrony przed skutkami pożaru wywołanego uderzeniem pioruna przydatna będzie gaśnica. W przypadku budynków mieszkalnych lub gospodarczych odpowiednia będzie gaśnica proszkowa, przeznaczona do gaszenia urządzeń elektrycznych o napięciu do 1000 V, ponieważ jest ekonomiczna w utrzymaniu i serwisowaniu.
Gwałtowne burze mogą również uszkodzić okoliczną sieć elektryczną. W przypadku odizolowanych gospodarstw domowych przydatne może się okazać awaryjne źródło zasilania. Agregaty prądotwórcze są łatwe w obsłudze i nie wymagają regularnego serwisowania, a mogą podnieść bezpieczeństwo i komfort w przypadku braku prądu w gniazdku.
Jak zachowywać się podczas burzy w domu?
Dom jest najbezpieczniejszym miejscem, w którym można przebywać w czasie burzy. Niebezpieczeństwo porażenia piorunem jest tu bardzo niskie. Należy tylko pamiętać, by podczas burzy zamknąć okna i drzwi oraz zabezpieczyć przed wiatrem przedmioty przechowywane na balkonie, tarasie i podwórku. Jeżeli nie można zaufać zabezpieczeniu linii energetycznej w budynku (np. jest w złej kondycji), warto odłączyć urządzenia elektryczne od prądu.
Jak zabezpieczyć ogród przed burzą?
Burze i nagłe opady deszczu mogą doprowadzić do zniszczeń w ogrodzie i na polach uprawnych. Najbardziej narażone są na nie małe rośliny, które najłatwiej zabezpieczyć przed burzą, przykrywając je beczkami lub wiadrami. Mniejsze drzewka powinny być palikowane, a większe regularnie i symetrycznie przycinane, żeby wiatr nie mógł połamać ich gałęzi. Ponadto należy unikać zbyt dużego stężenia azotu w glebie, bo przyrosty drzew będą szybkie i podatne na złamania. Zniszczenia z powodu porywistego wiatru znacznie ograniczy ogrodzenie ogrodu żywopłotem z roślin zimozielonych.
Narzędzia ogrodowe i rolnicze należy zabezpieczyć w narzędziowniach, a większe maszyny w budynkach gospodarczych lub pod wiatami.
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed wiatrem?
Meble ogrodowe, często wykonane z lekkich, sztucznych tworzyw, wymagają zabezpieczenia przed wiatrem. Można je po prostu schować do pomieszczenia gospodarczego, ale często nie jest to możliwe. W takim wypadku najłatwiejsze będzie przykrycie ich mocnym i dopasowanym pokrowcem. Jeśli meble stoją w ogrodzie zawsze w tym samym miejscu, pomocne może być wzmocnienie ich wbitymi w ziemię kotwami. Najlepiej połączyć je z meblami drewnianymi przy pomocy śrub, a z plastikowymi – mocnym drutem lub opaską zaciskową.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak działa piorunochron?
Działanie piorunochronu jest proste – umieszczenie metalowego drutu w najwyższym miejscu budynku sprawia, że ściąga on na siebie pioruny, które uderzyłyby w pokrycie dachowe. Jest połączony z podłożem, dzięki czemu odprowadza wyładowanie elektryczne do gruntu, zabezpieczając budynek przed wybuchem pożaru.
Dom i ogród – co przyciąga pioruny?
Zarówno w domu, jak i w ogrodzie, pioruny przyciągają zawsze wysokie, spiczaste i odizolowane obiekty, a więc samotne drzewa, anteny, słupy lub latarnie uliczne. Będąc w budynku wyposażonym w piorunochron, można czuć się bezpiecznie. Dobrą kryjówką w czasie burzy jest również samochód. Uderzeń piorunów na terenie ogrodu nie da się kontrolować, ale należy pamiętać, by nigdy nie chować się przed burzą pod samotnym drzewem.
Czy wyłączanie prądu podczas burzy jest konieczne?
Odpowiedź na to, czy wyłączanie prądu podczas burzy jest niezbędne, nie jest łatwa. Instalacje odgromowe i ograniczniki przepięć w instalacji elektrycznej powinny skutecznie chronić zarówno domowników, jak i sprzęty przed efektami uderzenia pioruna.
Niestety, jak to z sytuacjami nadzwyczajnymi bywa, nigdy nie ma pewności co do skutecznego działania awaryjnych systemów. Dla całkowitego bezpieczeństwa lepiej nie korzystać z urządzeń elektrycznych w czasie burzy ani nie brać kąpieli. Metalowa instalacja hydrauliczna może przewodzić niebezpieczny ładunek elektryczny, tak samo, jak sieć energetyczna. W przypadku tej drugiej na przepięcia narażone są zarówno sprzęty elektryczne (a szczególnie elektroniczne), jak i użytkownicy urządzeń podłączonych do sieci. Elektronika korzystająca z baterii jest całkowicie bezpieczna.