Jak odświeżyć fugi?
Ceramika na ścianie i podłodze pojawia się w większości kuchni i łazienek. Takie płytki są praktyczne i atrakcyjne. Dostępne w wielu wzorach i rozmiarach, pozwalają na wyczarowanie aranżacji w każdym stylu. Choć kafle są odporne na wodę i higieniczne, mają swój słaby punkt – podatne na wchłanianie zabrudzeń i kruszenie – fugi. Na szczęście można przywrócić im świetność za pomocą łatwo dostępnych środków i narzędzi.
Jak usunąć zanieczyszczenia z fugi?
Nawet stosunkowo niedawno położone płytki nie prezentują się zbyt dobrze, jeśli fugi znajdujące się między nimi są zabrudzone. Efekt jest tym gorszy, im jaśniejszy jest kolor wypełnień. Biała fuga na przykład pięknie kontrastuje z kolorowymi kaflami, jednak kurz i wilgoć bardzo szybko zmieniają zwykle śnieżną biel w przybrudzony odcień. Materiał wykorzystywany do fugowania jest bowiem bardzo podatny na wchłanianie zanieczyszczeń, które mocno przywierają do jego powierzchni. Nieestetyczny nalot pojawia się przede wszystkim pomiędzy płytkami na podłodze – nawet tej regularnie mytej. Jak sobie z tym poradzić?
Niewielkie plamy oraz w miarę świeże zabrudzenia możesz usunąć za pomocą specjalnej szczotki do czyszczenia fug. Warto zainwestować w takie narzędzie, ponieważ jest ono zdecydowanie wygodniejsze w użyciu od starej szczoteczki do zębów i zarazem na tyle delikatne, że nie może uszkodzić struktury fugi. Zastosuj także specjalny preparat do czyszczenia fug. Nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale również eliminuje grzyby i pleśnie. Może też być stosowany do okresowego czyszczenia i zabezpieczania fug przed rozwojem na ich powierzchni drobnoustrojów.
Mocno zabrudzone fugi możesz wyczyścić także za pomocą myjki parowej. Strumień gorącej pary pod ciśnieniem usunie wszystkie oporne plamy i zdezynfekuje całą powierzchnię. Myjka tego typu może być również wykorzystana do czyszczenia płytek, co szczególnie poleca się astmatykom oraz wszystkim osobom uczulonym na chemiczne środki czystości. Korzystając z takiego sprzętu, nie trzeba ich używać.
W jaki sposób uzupełnić ubytki w fugach?
Czyszczenie zabrudzeń za pomocą szczotki i środka chemicznego sprawdza się tylko wówczas, gdy jest przeprowadzane systematycznie, a fuga jest stosunkowo nowa. Co natomiast w przypadku kafli układanych wiele lat temu, pomiędzy którymi wypełnienie zaczyna się wykruszać? Możesz samodzielnie uzupełnić ubytki w fugach lub nawet wymienić je całkowicie. Jakich narzędzi potrzebujesz? Przede wszystkim musisz kupić nową fugę – jeśli masz zamiar uzupełniać ubytki, dobierz kolor tak, by nie różnił się od obecnego. Przyda ci się również nożyk, skrobak do fug lub inne ostre narzędzie, sztywna szczotka, szpachelka oraz specjalny wodoodporny impregnat.
Pracę rozpocząć należy od usunięcia starej fugi: ostrym nożykiem delikatnie wyskrob spomiędzy płytek jej resztki. Uważaj, by nie uszkodzić przy tym kafelków! Kiedy już usuniesz starą, ukruszoną fugę, bardzo dokładnie wyczyść powierzchnię szczotką – resztki zaprawy mogą bowiem przeszkadzać w prawidłowym aplikowaniu nowego wypełnienia. Następnym etapem jest nałożenie nowej fugi zgodnie ze wskazówkami producenta; w miejscu łączenia nowej fugi ze starą rozprowadź produkt palcem. Im staranniej uzupełnisz ubytki, tym dłużej fugi będą stanowiły skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią. Aby dodatkowo zwiększyć trwałość fug, po wyschnięciu zastosuj profesjonalny preparat impregnujący, który chroni również przed przebarwieniami.
Czy i jak można zmienić kolor fug?
Nie możesz już patrzeć na fugi w swojej łazience? Masz ochotę na inny kolor między płytkami? Znudziła ci się biel i pragniesz teraz czegoś odważniejszego? Możesz samodzielnie wymienić wszystkie fugi (na zupełnie inne), choć jest to bardzo czasochłonny proces. Jeśli nie masz ochoty na wydłubywanie fug w całej łazience, możesz ewentualnie skorzystać ze specjalnych farb lub renowatora. Farby do fug cechuje doskonałe krycie oraz duża odporność na wilgoć; jeśli chcesz przemalować fugi na nowy kolor, zastosuj specjalną farbę do fug, bowiem zwykła farba akrylowa nie jest dostatecznie wytrzymała w kontekście takiej eksploatacji. Najwygodniejszą w użytkowaniu formą są farby w pisaku – dzięki nim szybko i w prosty sposób zmieniasz kolor spoiwa. Renowator do fug to z kolei preparat, który przywraca blask lub zmienia kolor – w zależności od wybranego odcienia możesz nadać swojej łazience zupełnie nowego charakteru.
Jak prawidłowo dbać o fugi?
Przede wszystkim postaw na ich regularne czyszczenie. W ten sposób nie tylko na bieżąco „odświeżasz" kolor fug, ale również usuwasz z ich powierzchni drobnoustroje. Zabrudzone fugi nie prezentują się dobrze: nawet dokładnie sprzątnięta kuchnia czy łazienka przy brudnych fugach dają wrażenie niedoczyszczonych wnętrz. Nie odkładaj więc mycia fug na później – narastająca warstwa kurzu oraz inne zabrudzenia stają się wtedy coraz trudniejsze do usunięcia. Korzystaj także z preparatów do zabezpieczania fug przed działaniem wilgoci, której nie da się przecież uniknąć w niektórych pomieszczeniach. Jeśli zauważysz plamę (na przykład taką z farby do włosów – w łazience), usuń zabrudzenie natychmiast.
Podczas gruntownych porządków w domu rób zawsze szybki przegląd fug. Jeśli zauważysz gdzieś niewielkie ubytki, możesz uzupełnić je bez konieczności skuwania większych części spoiwa. Nie musisz wzywać fachowców, by naprawić drobne uszkodzenia, ale trzeba się tym od razu zająć, bo małe ubytki będą się niebezpiecznie powiększać z czasem. Jeśli nie chcesz spędzać popołudnia na wymianie fug na dużej przestrzeni, zabezpiecz spoiwo i na bieżąco uzupełniaj braki.