Jak poprawić jakość snu?
Zdrowy sen jest niezbędny dla poprawnego funkcjonowania organizmu – zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Jest to ważne tym bardziej, że przesypiamy około jednej trzeciej życia, Dlatego czas zadbać o jakość snu. Sprawdź, co możesz zrobić, aby spać lepiej.
Rolety, które ułatwiają zaśnięcie o każdej porze dnia i nocy
Do efektywnego snu ludzki organizm potrzebuje tzw. hormonu snu, czyli melatoniny. Za jego produkcję odpowiada szyszynka, dla której bodźcem jest ciemność. O cichą i spokojną noc nie muszą martwić się mieszkańcy wsi i przedmieść. Jednak miejskie domy i mieszkania narażone są w nocy hałas i sztuczne oświetlenie z ulicznych latarni i neonów sklepowych. Wdzierające się do ich wnętrza światło spowalnia wydzielanie melatoniny u zapadającego w sen człowieka, a tym samym przedłuża ten proces i sprawia, że sen jest płytki.
Dlatego w sypialni miejskiego mieszkania powinny być zamontowane rolety zaciemniające, które zapewniają wnętrzom od 95 do 100% zaciemnienia nawet w środku słonecznego dnia. To doskonałe rozwiązanie także dla osób, które pracują w systemie zmianowym i którym zdarza się sypiać za dnia.
Rolety zaciemniające działają na zasadzie pochłaniania lub odbijania promieni słonecznych. Tkanina, z której są wykonane od strony wewnętrznej wygląda normalnie, natomiast od strony zewnętrznej jest podgumowana lub pokryta warstwą aluminium albo masą perłową.
Materiał rolet albo pochłania światło, praktycznie całkowicie blokując jego dostęp do sypialni i nagrzewając się przy tym odrobinę, albo odbija światło, dzięki czemu w pomieszczeniu jest ciemno, a także nieco chłodniej. Istnieją także rozwiązania hybrydowe, w których podgumowany materiał jest dodatkowo „posrebrzony”, aby się nie nagrzewał.
PAMIĘTAJ! Decydując się na rolety zaciemniające do okien elewacyjnych, masz pełną dowolność wyboru modeli. Jeżeli dobierasz takie rolety do okien dachowych, postaw raczej na te, które się nie nagrzewają i odbijają światło.
Nawilżacze i oczyszczacze powietrza dbające o spokojny oddech
Jeśli w nocy często budzi cię suchość w gardle, duszący kaszel lub „zapchany” nos, rano nie będziesz ani wyspany, ani zregenerowany. Najczęściej winowajcą jest zbyt suche lub zanieczyszczone alergenami powietrze. Łatwo temu zaradzisz, stosując nawilżacze i oczyszczacze powietrza.
Nawilżanie powietrza powinno być obowiązkowe w każdej sypialni w sezonie grzewczym, gdy grzejniki jednocześnie nagrzewają i wysuszają powietrze. Nawilżonym powietrzem nie tylko lepiej się oddycha. Także skóra jest mniej podatna na wysuszenia. Dodatkowo nawilżone powietrze powoduje, że w takim wnętrzu lepiej się pracuje i odpoczywa.
W pomieszczeniach wewnętrznych wilgotność powietrza powinna oscylować wokół 40-60%. Właściwe nawilżenie powietrza zapewniają nawilżacze, które wytwarzają wodną mgiełkę. To niewielkie urządzenia, które możesz wstawić do każdego pokoju. Niektóre modele pozwalają dodawać do wody olejki zapachowe, dzięki czemu para wodna wypełniająca wnętrze roznosi po nim także kojący aromat, np. lawendy.
Szczególnie alergicy powinni zastanowić się nad zakupem sprzętu, który zapewnia oczyszczenie powietrza w sypialni. Takie urządzenia eliminują z powietrza cząsteczki kurzu, pyłki roślin i inne alergeny, a nawet bakterie i wirusy. Nowoczesne oczyszczacze powietrza wyposażone są w filtry antybakteryjne, HEPA, lampy UV oraz jonizatory.
PAMIĘTAJ! Kupując oczyszczacz powietrza, skup się na jego najważniejszych parametrach – rodzajach filtrowania i wydajności (określanej w metrach sześciennych na godzinę). Im więcej powietrza dane urządzenie potrafi przefiltrować w ciągu 60 minut, tym lepiej. Dobrze również, aby pracowało na tyle cicho, by nie przeszkadzać w spaniu. Akceptowalny poziom głośności to 30-40 decybeli.
Rośliny w sypialni, dzięki którym śpi się zdrowiej i przyjemniej
Rośliny wpływają pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniu, a do tego ich zielony kolor działa uspokajająco na wzrok i umysł. Kwiaty doniczkowe w sypialni nie powinny jednak wydzielać silnego zapachu. Nocą powinny wytwarzać tlen, a pochłaniać dwutlenek węgla.
Kwiaty potrafią pochłaniać szkodliwe substancje z powietrza, takie jak dym papierosowy i substancje chemiczne (np. z kleju lub farby po remoncie). W sypialni doskonale sprawdzą się m.in.: paprocie, zielistki, skrzydłokwiaty, bluszcz, aloes i wężownica.
PAMIĘTAJ! Jeżeli nie masz nawyku dbania o rośliny, zapominasz o ich podlewaniu etc., wybierz takie gatunki, które „to wytrzymają” (długotrwały brak wody czy niewielki dostęp do światła), np. dracena, scindapsus lub zamiokulkas zamiolistny.