Jak przygotować się do malowania?
Malowanie ścian i sufitów to z pozoru łatwa praca. Efekt końcowy zależeć będzie jednak nie tylko od naszych umiejętności malarskich, ale również od odpowiedniego przygotowania się do tej czynności. Zacznijmy od uporządkowania przestrzeni malowanego wnętrza, zabezpieczenia powierzchni, które nie będą pokrywane farbą i zgromadzenia najpotrzebniejszych przyrządów i produktów.
Zabezpieczenie powierzchni
Przed przystąpieniem do malowania ścian i sufitu należy wynieść z pomieszczenia wszystkie zbyteczne elementy wyposażenia – fotele, stoły, rośliny doniczkowe. Większe meble, których wyniesienie z malowanego pokoju byłoby sporym utrudnieniem można zsunąć na środek pomieszczenia i przykryć folią malarska, aby uchronić je przed zabrudzeniami i kurzem. Aby folia nie podnosiła się z każdym ruchem powietrza dobrze jest przykleić jej brzegi do podłogi taśmą malarską. Warto też na czas malowania zdjąć skrzydło drzwiowe lub zabezpieczyć je folią. Jeśli zdemontujemy skrzydło, a planujemy przed malowaniem ścian wyrównać je w otworze drzwiowym dobrze jest umieścić kotarę lub osłonę z grubszej folii, która zapobiegnie przedostawaniu się pyłu do pozostałych pomieszczeń domu czy mieszkania. Za ścian należy też zdemontować wszelkie półki, kinkiety, karnisze. Dobrze też na czas malowania zdjąć gniazdka elektryczne i włączniki oświetlenia, nieosłonięte puszki trzeba zakleić taśmą malarską. Gdy przestrzeń pomieszczenia jest już pusta można przystąpić do dalszego zabezpieczania elementów, które chcemy uchronić przed zabrudzeniem farbą. Aby uniknąć problemów z odrywaniem taśmy, należy używać produktów przeznaczonych do prac malarskich. Najczęściej sięgamy po taśmy malarskie papierowe. Są cienkie, łatwo się je zdejmuje i bardzo dobrze sprawdzają się w maskowaniu różnych powierzchni. Taśmy z PVC sprawdzają się w czasie prac tynkarskich lub podczas nakładania gipsu. Aby zabezpieczyć kable czy przewody warto sięgnąć po taśmy maskujące. Wybierając odpowiednią taśmę warto zwrócić uwagę na jej szerokość, Niezbyt szerokie wybierz do osłonięcia węższych elementów, szersze np. do zabezpieczania listew przypodłogowych. Odpowiednio dobranymi taśmami malarskimi należy zabezpieczyć m.in. ościeżnice okien i drzwi. Do osłonięcia podłogi warto sięgnąć po folią maskującą z taśmą. Jest ona przyczepiona wzdłuż krawędzi folii, dzięki można ją jednocześnie rozwijać i przyklejać. Taśmę najlepiej zamocować do listew przypodłogowych. Taki, odpowiednio docięty produkt sprawdzi się również przy zabezpieczaniu parapetów oraz grzejników.
Dobór narzędzi
Jeśli masz już wybraną farbę, którą pomalujesz ściany i preparat gruntujący czas na zgromadzenie w malowanym pomieszczeniu niezbędnych narzędzi. Zacznijmy od pędzli i wałków. Malowanie oraz gruntowanie powierzchni ścian i sufitów pójdzie sprawnie i szybko, jeśli wybierzemy odpowiedni wałek. Do gruntowania ścian najlepiej wybrać wałek z krótkim runem – zbyt duże nasiąknięciem wałka gruntem mogłoby skutkować zaciekami. Do malowania wybierzmy wałek z dłuższym runem. Jeśli malujemy chropowaty tynk warto kupić wałek z włosiem sznurkowym, który zapewni lepsze dotarcie do szczelin. Trudno dostępne miejsca pomalujemy mały pędzlem – naroża i kąty większym. Warto zaopatrzyć się również w zakrzywiony pędzel, tzw. kaloryferowiec, którym pomalujemy ścianę za grzejnikiem. Nie obejdzie się również bez kuwety ułatwiającej równomierne nabieranie farby na wałek. Przed użyciem należy też dokładnie wymieszać farbę – przyda się do tego drewniane mieszadło lub kawałek grubszej listewki. Do malowania wysokich ścian i sufitów przyda się teleskop, na którym można osadzić wałek lub drabina. Warto zaopatrzyć też się w niewielkie wiaderko z ciepłą wodą i gąbkę, które przydadzą się do bieżącego usuwania zabrudzeń z farby.
Praktyczne wskazówki
Taśmę malarską przyklejajmy do zabezpieczanej powierzchni tylko jej krawędzią. Dzięki temu po zakończeniu malowania łatwiej będzie ją zdjąć. Nie dociskajmy jej mocno do podłoża, róbmy to delikatnie, lecz starannie. Unikniemy w ten sposób odrywania się fragmentów tynku razem z taśmą. Nowy wałek przed użyciem warto pozbawić luźnego włosia, które mogłoby się przykleić do malowanych powierzchni. W tym celu należy owinąć go taśmą malarską i niezbyt mocno ją zerwać. Przed malowaniem dobrze też jest go zmoczyć – farba lepiej wchłania się w mokre runo.