Jak sprzątać mieszkanie bez użycia chemii?
Chcesz zadbać o środowisko i mieć czysty dom? Zamiast stawiać na gotowe środki chemiczne do czyszczenia, podczas porządków użyj detergentów, które z łatwością przygotujesz w domu. W artykule znajdziesz proste przepisy na preparaty ze składników dostępnych w domu lub do kupienia online. Marzysz o dokładnym czyszczeniu powierzchni bez użycia chemii? Zobacz, które sprzęty mogą Ci w tym pomóc! Masz w domu małego alergika? Chcesz ograniczyć użycie środków chemicznych? Dbasz o naturę i swoje zdrowie? To tylko niektóre z powodów, które przemawiają za tym, by zainteresować się sposobami na sprzątanie, w których nie używa się popularnych płynów, mleczek i sprayów. Sprawdź, jak możesz posprzątać mieszkanie bez ich stosowania.
Jak zadbać o czysty dom bez użycia chemii?
Aby zminimalizować użycie tradycyjnych środków czyszczących na rzecz przyjaznych dla zdrowia i środowiska, warto rozważyć poniższe sposoby. Jakie metody przyniosą rezultaty?
- sprzęt czyszczący na parę– używając uniwersalnej myjki parowej, pozbędziesz się brudu, grzybów i drobnoustrojów bez stosowania chemicznych preparatów, które w swoim składzie pełne są konserwantów, syntetycznych składników, środków powierzchniowo czynnych i zapachów o działaniu alergizującym. W urządzeniach tego typu zabrudzenia usuwa ciśnienie wytwarzające się z pary wodnej.
- ściereczka z mikrofibry – dzięki swoim właściwościom „chwytającym” kurz taka ściereczka pozwala na dokładne usunięcie roztoczy. Ze względu na wysoką chłonność, jest także przydatna przy wycieraniu powierzchni z płynów (blatów, luster czy okien). Jeśli zaobserwujesz, że traci tę zdolność, wypłucz ją w wodzie z dodatkiem octu.
- detergenty domowej roboty – tanie, ekologiczne, bezpieczne i równie skuteczne, co chemiczne specyfiki. Wykonasz je z łatwością ze składników dostępnych w domu, które wykorzystujesz np. w kuchni lub z użyciem środków, które możesz zamówić przez Internet.
Co będzie Ci potrzebne? - soda oczyszczona,
- sól,
- ocet,
- kwasek cytrynowy lub sok z cytryny,
- olejki eteryczne,
- płatki mydlane.
Czysta łazienka bez chemii
Błyszczące lustro, czyste fugi i kabina prysznicowa bez zacieków? To efekt do osiągnięcia bez użycia środków chemicznych. Jakie sposoby będą skuteczne?
- Zanieczyszczone fugi umyjesz pastą z sody, którą przygotujesz, łącząc kilka łyżeczek proszku z wodą, aż do uzyskania gęstej papki. Rozprowadź ją szczoteczką do zębów, zaczekaj, a następnie lekko wyszoruj ich powierzchnię.
- Z bakteriami i osadem z toalety rozprawi się soda z octem. Pamiętaj jednak, żeby obydwa składniki połączyć dopiero w muszli klozetowej. W przeciwnym razie mikstura sporządzona w zbyt małym naczyniu może szybko i w niekontrolowany sposób „wybuchnąć”.
- Zacieki na kabinie prysznicowej usunie myjka parowa, do użycia której nie musisz stosować chemii. Ciśnienie skutecznie rozprawi się z uporczywymi zabrudzeniami.
- Kamień, brud i osad z powierzchni baterii i armatury zlikwiduje uniwersalny płyn z 1 i 3/4 szklanki wody, 1/2 szklanki octu, 10 łyżek stołowych soli i soku z 3 cytryn. Zagotuj te składniki razem aż do uzyskania gęstej mikstury.
- Pół szklanki octu z 4 łyżkami sody oczyszczonej zadziałają na pleśń, która może pojawić się w obrębie brodzika.
- Do ciepłej wody dodaj 2 łyżki octu, a zyskasz dobry środek nabłyszczający. Zmyjesz nim lustro przy użyciu np. ściereczki z mikrofibry.
- Kamienia pozbędzie się także sam ocet. Tym kuchennym możesz przetrzeć pokryte osadem elementy łazienkowe. Dostępny jest także w formie 14% roztworu w butelce z wygodnym atomizerem.
- Domowej roboty kostki toaletowe wykonasz, łącząc 1 i 1/3 szklanki sody oczyszczonej, pół szklanki kwasku cytrynowego i łyżkę wody (do jej aplikacji użyj spryskiwacza – unikniesz zbrylenia). Gotową papkę przełóż do foremek lub pojemniczków do kostek lodu i odczekaj około 5-6 godzin.
Sprzątanie w kuchni
Dbanie o czystość w kuchni to nie lada wyzwanie. W jaki sposób wprowadzić naturalne metody czyszczenia?
- Kamień w czajniku elektrycznym usuniesz, gotując skórki cytryn w małej ilości wody w jego wnętrzu. Po tej czynności przetrzyj go miękką szmatką.
- Tabletki do zmywarki wykonasz z mikstury szklanki sody, 1/4 szklanki kwasku cytrynowego i takiej samej ilości soli (najlepiej gruboziarnistej). Spryskaj ją lekko wodą, wymieszaj, a powstałą papkę przełóż do pojemnika na kostki do lodu i odstaw do związania się masy (np. na całą noc).
- Zamiast nabłyszczacza do naczyń, możesz użyć łyżeczki octu.
- Przepis na prosty płyn do naczyń to litr wody, po pół łyżeczki sody i octu oraz płatków mydlanych. Opcjonalnie: ulubiony olejek eteryczny (miętowy, pomarańczowy, cytrynowy, z zielonej herbaty).
- Rdzę usunie sok z cytryny. Możesz natrzeć powierzchnie metalowe połówkami cytryny i odczekać.
- Jak usunąć przykre zapachy z lodówki? W jej wnętrzu umieść słoiczek z sodą lub kawą (ziarna dłużej utrzymają zapach).
Sprzątanie w pokoju
- Prosty sposób na czyste podłogi? Dodając do ciepłej wody 2 łyżeczki octu, uzyskasz skuteczny środek do mycia podłóg i płytek. Taki roztwór nie tylko usunie zabrudzenia, ale nada blasku powierzchniom ceramicznym i drewnianym.
- Soda pochłania nieprzyjemne zapachy. „Wczesz” ją w strukturę dywanu czy tapicerki, pozostaw przez noc, a następnie zbierz odkurzaczem.
- Aby skutecznie oczyścić dywan, wybierz odpowiednio fusy z kawy do czyszczenia dywanu w ciemnych odcieniach lub talku do jasnych. Środki rozprowadźmy miękką szczoteczką, a następnie odkurzmy.
- Meble możesz przetrzeć albo suchą szmatką z mikrofibry, albo lekko nasączoną w oliwie, herbacie lub occie.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak zneutralizować specyficzny zapach octu?
Do płynu dodaj parę kropel olejku eterycznego. Zwróć uwagę, czy jest naturalny. Na rynku spotkasz wiele kompozycji zapachowych ze sztucznych aromatów.
Czy soda oczyszczona dostępna jest w większych opakowaniach?
Tak, w asortymencie możesz znaleźć nawet takie o pojemności pół kilograma.
Jakie trzy bazowe składniki powinienem mieć w domu?
Do sporządzenia większości mikstur potrzebujesz sody, octu i soku z cytryn.