Jak urządzić małą łazienkę?

Trudno je zaaranżować, ale nadal stanowią standard nawet w nowym budownictwie mieszkaniowym. Podpowiadamy, jak dobrze rozplanować strefy w małej łazience, jakie sprzęty i meble wybrać oraz jakie triki sprawią, że uda się optycznie powiększyć łazienkę.

Jak zaaranżować małą łazienkę – planowanie

Podczas aranżowania małych łazienek szczególnie ważne jest wstępne rozplanowanie potrzebnych stref. Z racji niewielkiej przestrzeni ważne jest, aby mądrze wykorzystać każde miejsce, zagospodarować wnęki i zastanowić się nad rozmieszczeniem mebli oraz sprzętów łazienkowych.

Jak zaplanować przestrzeń w małej łazience? Należy zacząć od spisania własnych potrzeb i oczekiwań względem łazienki. Trzeba wziąć pod uwagę to, co będzie w niej przechowywane (np. kosmetyki, rzeczy do prania, detergenty, akcesoria do sprzątania). Warto zastanowić się nie tylko nad tym, jakie urządzenia wpasują się w metraż, ale także gdzie będzie można schować m.in. mop, szczotkę do zamiatania, deskę do prasowania, suszarkę (jeśli nie ma na nie miejsca w innym pomieszczeniu w domu).

Ważne, aby wziąć pod uwagę preferencje domowników. Inne potrzeby będzie miała rodzina z małym dzieckiem, która doceni wygodę wanny lub głębokiego brodzika, w których można wykąpać malucha. Inaczej będzie wyglądać mała łazienka wielbicieli szybkich pryszniców.

Planując rozmieszczenie sprzętów, trzeba jeszcze pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji, aby nie przeładować aranżacji niepotrzebnymi elementami i optycznie jeszcze bardziej nie zmniejszyć pomieszczenia. Istotne są także odległości między sprzętami. Układ pomieszczenia musi umożliwiać swobodne korzystanie, np. otworzenie pralki ładowanej od frontu na całą szerokość lub swobodne i bezpieczne korzystanie z prysznica.

Jakie płytki do małej łazienki?

Małą łazienkę można optycznie powiększyć, przygotowując bazę z jasnych, odbijających światło kafelków na ścianach. Ucieczką od monotonii będą trójwymiarowe płytki w kolorach: bieli, beżu, szarości, błękitu oraz kolorowe wstawki dekoracyjne. Dobrze sprawdzi się drewno lub jego imitacja (np. jako dekoracyjny panel za umywalką lub wyłożone na całej podłodze), modne wzory marokańskie lub kolorowe mozaiki. Należy pamiętać, aby niskich pomieszczeń nie przedzielać dekorami ułożonymi w poziomie. Jeśli sufit w łazience umieszczony jest nieproporcjonalnie wysoko, można pomalować go na ciemny kolor.

Jakie meble do małej łazienki?

W przypadku mebli do małych łazienek liczy się przede wszystkim funkcjonalność i sprytne rozwiązania, pozwalające na zachowanie porządku na małej przestrzeni. Jeśli w łazience ma stanąć pralka ładowana od frontu, warto kupić tę do zabudowy i zamontować regał na całej wysokości ściany, ewentualnie półki nad urządzeniem. Dobrym rozwiązaniem jest również ustawienie jej w szafce pod umywalką,z większym blatem i szufladą na podręczne akcesoria. Dzięki temu w prosty sposób można zyskać miejsce do przechowywania detergentów lub składania prania. Półki można zawiesić również nad pralką ładowaną od góry (przeznaczoną właśnie do niewielkich pomieszczeń), pamiętając jedynie o pozostawieniu przestrzeni na otwieranie drzwiczek i swobodne ładowanie prania.

Funkcjonalnym rozwiązaniem do małych łazienek będzie też umywalka z szafką lub wolnostojąca do zamontowania na dowolnym meblu łazienkowym. W ofercie dostępne są kombinacje o bardzo niewielkich rozmiarach, które wpasują się w każdą przestrzeń, nawet tę o nietypowych wymiarach.

Szafki łazienkowe warto umieścić również we wszelkich wnękach lub przeznaczyć na nie jedną ze ścian. Warto zastosować minimalistyczne blaty bez uchwytów i o gładkiej, połyskliwej powierzchni. takie meble odbijają światło, optycznie powiększają i rozjaśniają małe aranżacje.

Jaka umywalka do małej łazienki?

W małej łazience dobrze sprawdzą się umywalki o szerokości około 50 cm. Taki wymiar pozwoli na wygodne mycie rąk, ale spełni również inne funkcje, np. pozwoli na zrobienie szybkiego prania ręcznego bez rozchlapywania wody na posadzkę. W małych łazienkach wygodniejsza będzie również umywalka głębsza, a więc wyższa. Na rynku dostępne są umywalki o wysokości nawet ok. 18 cm.

Wybór modelu podwieszanego sprawi, że pod umywalką znajdzie się jeszcze miejsce na ustawienie dodatkowych sprzętów, np. kosza na bieliznę. W zależności od aranżacji warto wybrać model do montażu na blacie, a jeszcze lepiej na szafce lub też umywalkę zintegrowaną z szafką. Do dyspozycji mamy szafki z drzwiami skrzydłowymi lub typu cargo – z wysuwanymi szufladami. Gdy miejsca jest niewiele, lepiej sprawdzi się cargo, gdyż nie potrzeba wówczas przestrzeni na otwarte skrzydła.

Wanna w małej łazience – czy to możliwe?

W małej łazience nie trzeba rezygnować z wanny. W pomieszczeniach o prostym układzie warto zamontować ją przy najdłuższej ścianie. Może to być tradycyjna wanna prostokątna o wymiarach 120x70 cm lub 130x70 cm. Ponieważ tego typu wanna może optycznie zmniejszać wnętrze, najlepiej gdy w łazience można ją umieścić we wnęce. W małej łazience można też zamontować wannę asymetryczną o boku 125 cm. Ścięte brzegi sprawiają, że tego typu wanna ułatwia aranżację, poza tym mamy gwarancję, że nie będziemy się obijać o jej ostre kanty.

Wygodną kąpiel na małej przestrzeni zapewni też wanna asymetryczna, z jednym bokiem ściętym lub wymodelowanym w kształcie fali. Niezależnie od kształtu wanny trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jej głębokość oraz na to, jak uformowane jest jej wnętrze. Może być ona wyposażona w wymodelowane siedzisko lub zagłówek, co w przypadku niewielkiej wanny podnosi komfort kąpieli. Małą wannę można też wyposażyć w szklany parawan, dzięki czemu będzie pełniła funkcję kabiny prysznicowej. To sprytne rozwiązanie zwiększy funkcjonalność małej łazienki. Dzięki szklanym parawanom na małej przestrzeni można uzyskać zarówno miejsce do wygodnej kąpieli, jak również szybkiego prysznica.

Prysznic do małej łazienki – jaki wybrać?

Jaki prysznic sprawdzi się w małej łazience? Niewiele miejsca zajmie kabina o wymiarach 70x70x185 cm lub 80x80x185. W ofercie można znaleźć modele wykonane na planie ćwiartki koła lub prostokąta. Kabiny prostokątne wizualnie porządkują przestrzeń, natomiast mniej miejsca zajmie kabina o płynnej łukowej linii.

Kolejnym trikiem, który optycznie powiększy przestrzeń i nie wprowadzi niepotrzebnych podziałów, jest zamontowanie praktycznie niewidocznych ścianek z przezroczystego materiału, np. transparentnego szkła. Nietypowe, bardzo małe łazienki, w których trudno zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty, można wyposażyć w parawan. Można będzie go zwinąć po kąpieli, zyskując więcej miejsca. Takie rozwiązanie jest typowe dla bardzo małych mieszkań japońskich, w których cała przestrzeń łazienki pełni raz funkcję kabiny prysznicowej, innym razem toalety.

Ze względu na oszczędność miejsca warto też zdecydować się na kabinę z drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi. Na rzecz przestrzeni będzie też działał płytki brodzik, np. o głębokości 1,2 cm. Sprawdzą się także kabiny typu walk-in, czyli bez brodzika. Jeśli jednak prysznic ma pełnić funkcję wanny, wybierzmy model o głębokości np. 28 cm z wyprofilowanym siedziskiem.

Sedes w małej łazience

W ofercie WC można znaleźć modele stojące oraz wiszące. W małej łazience warto zamontować te drugie. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca, a przestrzeń, która jest wynikiem zabudowy stelaża, służącego do zawieszenia miski sedesowej można efektownie zaaranżować jako półki. Niewiele miejsca zajmie model o wymiarach 35x35x39,5 cm. Sedesy wiszące są także znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości. Warto wyposażyć miskę sedesową WC w baterię bidetową, która dodatkowo podniesie funkcjonalność małej łazienki.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie dodatki do małej łazienki?

W małych łazienkach powinien królować minimalizm, ponieważ zbyt duża ilość przedmiotów i dekoracji stworzy wrażenie chaosu i przytłoczy aranżację. Najlepszymi dekoracjami będą powiększające przestrzeń lustra oraz akcesoria funkcjonalne, a jednocześnie dekoracyjne, np. ciekawe ramy, pojemniki na mydło, lampy, wieszaki na ręczniki, półki w kształcie drabiny.

Jakie oświetlenie do małej łazienki?

Dobór oświetlenia do małej przestrzeni (zazwyczaj bez okna) to jedna z kluczowych kwestii. W niewielkich łazienkach często brakuje światła, dlatego warto zamontować wiele punktów o różnej intensywności lub możliwości zmiany natężenia. Przyda się lampa nad lustrem i umywalką, główna lampa lub plafon oraz ewentualne podświetlenia listwami LED. Warto wybrać ciepłą temperaturę światła, która sprawi, że wnętrze będzie przytulne.

Czy duże płytki pasują do małej łazienki?

Płytki wielkoformatowe, które przez ostatnich kilka sezonów stały się bardzo modne, można położyć również w małej łazience. Warto jednak rozplanować ich ułożenie, ponieważ zbyt wiele cięć nie będzie służyło aranżacji. Przed zakupem należy więc dokładnie wymierzyć ściany lub podłogę i dobrać taki wymiar płytek, który nie będzie wymagał nieestetycznego cięcia w wielu miejscach. Dobrze też kłaść płyty bezfugowo lub z bardzo niewielkimi odstępami.