Jak urządzić małą sypialnię?

Dla jednych to właśnie ona, a nie kuchnia jest sercem domu. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie od dobrego snu zależy nasze samopoczucie i zdrowie. Zwłaszcza w niedużym mieszkaniu, na sypialnię przeznaczamy na ogół najmniejszy pokój. Ale nawet mikroskopijne pomieszczenie można urządzić funkcjonalnie i atrakcyjnie. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Przeczytaj nasze porady.
Przystępując do projektowania i wyboru mebli do sypialni, najpierw wyraźnie określ, jakie sprzęty są Ci niezbędne. Na pierwszym miejscu, bez wątpienia będzie to łóżko. Nie musi być królewskie, zrezygnuj raczej z baldachimu i masywnych modeli kontynentalne -- pomniejszą optycznie pomieszczenie. Idealnym rozwiązaniem do niewielkiego wnętrza będzie łóżko z materacem o wymiarach 140x200 cm, który zapewnia wygodne spanie parze. Szerokie łóżko, z materacem 160x200 cm, może okazać się już za duże. Jeśli urządzasz sypialnię dla jednej osoby, materac o wymiarach 90x200 cm będzie wystarczający.

Kolory do sypialni i wykończenie

Na początku przemyśl wybór kolorów ścian w sypialni. Nie szarżuj z ciemnymi i intensywnymi barwami – niestety pochłaniają zbyt dużo światła, przez co pomniejszą pomieszczenie. Na ścianach najlepiej sprawdzi się biel, ale ją też wybierz ostrożnie.

Jej czysty odcień sprawia zimne wrażenie, zupełne inne odczucie dają przełamane tonacje off-white – lekko ciepłe, miłe dla oka. W małym wnętrzu dobrze wyglądają delikatne pastele, odcienie ecru bądź szarości – w podobnych odcieniach wybieraj również firany do sypialni.

Kolorami w sypialni możesz także zmienić proporcje pomieszczenia. W przypadku długiej i wąskiej sypialni, jedną z krótszych ścian pomaluj na ciemniejszy kolor – wyda się bliższa, a pokój stanie się przez to bardziej przytulny. Sufit oraz pas ściany pod nim (ok. 10 cm) pokryj kolorem o kilka tonów jaśniejszym – wnętrze będzie sprawiać wrażenie wyższego.

Sama farba również ma znaczenie. Emulsje satynowe i ceramiczne lekko połyskują i lepiej odbijają światło, niektóre farby mają w składzie specjalny rozświetlacz optyczny.

W małym wnętrzu nie warto też stosować tapet w duże wzory – te potrzebują przestrzeni. O wiele lepiej na niewielkim metrażu będzie się prezentować tapeta w delikatny, jasny rzucik. Unikaj zbyt wielu dekoracyjnych drobiazgów. Zabudowa z lakierowanymi bądź lustrzanymi frontami dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. Lżejsze wydadzą się też meble na nóżkach, łóżka z niskim przodem wykonane z płyt MDF albo cienkiej sklejki czy fornirowane.

Klasyczny układ mebli do sypialni – idealne rozwiązanie w sypialni dla dwojga?

Pomysł na sypialnię dla pary? Najlepszym rozwiązaniem będzie centralne ustawienie łóżka. W ten sposób zyskujemy do niego swobodny dostęp z obu stron, a każdy z użytkowników sypialni może swobodnie wstawać, bez wybudzania drugiej osoby.

Po bokach przydadzą się też szafki nocne na odstawienie drobiazgów i lampek nocnych – w takim przypadku ściana musi mieć długość co najmniej 250 cm (przyjmując szerokość łóżka 160 cm i szafek po 40 cm).

Kiedy wiesz już, jakich rozmiarów łóżko do sypialni będzie dla Ciebie najlepsze, czas rozplanować, gdzie je postawić. Pamiętaj, aby miejsca na łóżko nie planować według wymiarów materaca – rama łóżka to nawet kilkadziesiąt dodatkowych centymetrów! Minimalny metraż, jaki potrzebny jest do sypialni z klasycznym układem, to 8 mkw.

Centralne ustawienie łóżka to nie tylko najwygodniejsze rozwiązanie, ale także takie, które wprowadzi do wnętrza wizualny ład i harmonię. Niestety, w przypadku wyjątkowo małego pomieszczenia może zabraknąć miejsca na szafę czy komodę do sypialni, którą można by ustawić prostopadle do łóżka. Jeśli brakuje miejsca na standardowe szafki nocne, można zastąpić je półką nad wezgłowiem.

Łóżko sypialniane ustawione bokiem do ściany

Jeśli na klasyczną aranżację sypialni nie ma dość przestrzeni, można przysunąć łóżko do ściany bokiem albo wręcz dosunąć w kąt sypialni. Zyskamy więcej miejsca, ale stracimy niestety do pewnego stopnia funkcjonalność, zwłaszcza jeśli z sypialni korzystają dwie osoby.

Jednej z nich będzie gorzej wstawać z łóżka, nie będzie mieć też dostępu do własnej szafki nocnej. Co zyskujemy w zamian? Miejsce na szafę na ubrania albo komodę czy toaletkę.

W takim rozwiązaniu nie można zastosować jednak łóżka z szufladami po obu stronach. Najlepszy będzie model z pojemnikiem. Nie sprawdzi się też łóżko z wysokim przednim szczytem – po pierwsze, źle będzie z niego schodzić osobie śpiącej przy ścianie, po drugie – taki mebel wygląda na dużo większy i bardziej masywny, niż jest w rzeczywistości.

Zabudowa nad zagłówkiem łóżka do sypialni

Jeśli przy bocznej ścianie nie znajdziemy miejsca na szafę czy komodę, rozważmy zbudowanie wysokich szaf, choćby wąskich, po bokach łóżka, a nad nim szafek i pawlaczy pod sufitem.

Można w nich zaplanować niewielkie wnęki, które zrekompensują brak stolików nocnych. Tak usytuowane schowki nie są jednak zbyt wygodne w użytkowaniu, trudno bowiem sięga się do szafek umieszczonych najwyżej.

Zagospodarowując ścianę wokół łóżka albo boczną schowkami, wybierz do nich fronty w kolorze pozostałych ścian. Zlewając się z nimi, nie będą rzucać się w oczy i w rezultacie nie zdominują pomieszczenia. Jeśli wnętrze jest małe, ale dość wysokie, można też umieścić łóżko na niewielkim podeście, a w nim zamontować system szuflad i poręcznych pojemników.

Jeśli nie mamy miejsca na lampę do sypialni i nad wezgłowiem łóżka sypialnianego zainstalujemy kinkiety pozwalające na lekturę przed snem, będziemy mogli mówić, że mamy sypialnię nie tylko funkcjonalną, ale i komfortową.

Sypialnia w pokoju dziennym

Salon, jadalnia, pokój do pracy, a czasem nawet kuchnia w jednym wnętrzu. I w tym wszystkim trzeba jeszcze znaleźć miejsce na dobry sen.

W kawalerce albo mieszkaniu dzielonym przez dużą rodzinę pokój dzienny musi być też jednocześnie sypialnią. Idealnie, gdy można wstawić choć najmniejszy model łóżka (dla jednej osoby materac min. 90x200 cm, dla dwóch – materac 140x200 cm).

Dobrze, jeśli uda się oddzielić tę strefę od reszty pokoju. Pozwoli to zachować odrobinę intymności, ukryć poranny bałagan czy odpocząć, gdy w salonie nadal toczy się życie. Jak to zrobić?

Parawan lub ścianka

Najprościej przysłonić łóżko rozkładanym parawanem. Można odgrodzić je też ścianką – wąską sięgającą sufitu albo niepełnej wysokości (około 180 cm), dzięki której łóżko nie będzie widoczne z części wypoczynkowej. Przy okazji ściana przyda się do powieszenia zdjęć czy obrazów do sypialni, od strony łóżka z kolei można przymocować do niej poręczne półeczki.

Wnęka

Doskonałym miejscem na aneks sypialniany są wszelkiego rodzaju wnęki. Te łatwo ukryć za grubą kotarą, łamanymi drzwiczkami albo przegrodą ze szkła, która nie blokuje dostępu światła, sprawia wrażenie lekkiej i mało ingeruje we wnętrze.

Łóżko rozkładane

Osobne łóżko sypialniane w naprawdę małym wnętrzu to prawdziwy luksus. Zazwyczaj kończy się na rozkładanej sofie lub kanapie. W takim przypadku zadbaj o naprawdę wygodny mebel, w końcu posłuży nie tylko do siedzenia. Najlepsze są sofy z funkcją spania codziennego – mają wygodne siedzisko zaopatrzone w solidne sprężyny i pianki. Dobrze, jeśli przy okazji pod nim kryje się pojemnik na pościel. Sofy rozkładane typu belgijka we wnętrzu kryją rozkładany stelaż wraz z piankowym materacem (może bez problemu być rozkładany i zwijany) – ale w tym przypadku potrzebujesz naprawdę solidnej konstrukcji, która nie będzie trzeszczeć przy każdym ruchu.

Wybierając sofę czy kanapę, zwróć uwagę na wymiary – długość powierzchni spania liczona bez podłokietników powinna wynosić minimum tyle, co twój wzrost + dodatkowe 20 cm. Jeśli nie masz gdzie trzymać pościeli, pomyśl o zastąpieniu stolika kawowego dwufunkcyjnym meblem, np. kufrem, skrzynią albo pufem ze schowkiem.

Sypialnia na antresoli

To bardzo praktyczny pomysł na sypialnię, bo zyskuje się niemal pełnoprawną przestrzeń bez ograniczania wielkości pokoju dziennego.

Zgodnie z normami, po zbudowaniu antresoli obydwa poziomy powinny mieć po 2,2 m wysokości. Kiedy dodamy jeszcze grubość materiałów konstrukcyjnych, wychodzi, że pomieszczenie musi mierzyć ok. 4,6 m. Ale bez obaw, także w niższych mieszkaniach jest to możliwe. O czym należy pamiętać?

  • Przede wszystkim trzeba zachować odpowiednią wysokość pod antresolą, ponieważ tej przestrzeni używa się częściej. Przyjmuje się, że już 1,8 m wysokości zapewnia wygodę. Jeśli pozostaje mniej, to zawsze można urządzić tam zamiast kuchni czy gabinetu schowki.
  • Antresola nie powinna być niższa niż 1,2 m.
  • Trzeba zadbać o to, by móc bezpiecznie się na antresolę dostać i z niej zejść. W małych mieszkaniach najczęściej stosuje się strome schody lub drabinki. Nie jest to wygodne. Większy komfort zapewniają schody ze stopniami o wysokości 17 cm i głębokości 28 cm. Warto pomyśleć o stopniach z podstopnicami (nieażurowych). Chociaż zajmują więcej miejsca, dają różnorodne możliwości wykorzystania przestrzeni pod spodem – można je wypełnić półkami, szafkami albo szufladami.