Jak urządzić taras za pomocą dodatków? Zobacz pomysły

Własny taras to przestrzeń do odpoczynku. Wystarczy kilka szybkich zabiegów, aby uprzyjemnić sobie i innym domownikom relaks na świeżym powietrzu przez całą wiosnę i lato. Wybierając meble ogrodowe, źródło światła i zadaszenie, nie można zapomnieć o stylowych dodatkach, bo najlepiej wypoczywa się w przestrzeniach, które cieszą oko.

Wybieramy meble ogrodowe

Podstawą udanego wypoczynku są dobrze dobrane meble ogrodowe. Kluczową decyzją jest materiał, z którego mają być wykonane. Tradycyjne drewniane meble, choć piękne, wymagają pewnego wysiłku związanego z impregnacją, chyba że postawimy na bardzo wytrzymałe drewno egzotyczne. Obecnie olbrzymią popularność zdobywają zestawy wypoczynkowe z rattanu, technorattanu lub tworzywa sztucznego, które nie wymagają przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych.

W przypadku posiadania mniejszych tarasów bardzo istotną cechą mebli, którą warto wziąć pod uwagę podczas zakupu, jest też możliwość ich składania. Dzięki temu łatwiej przechowamy je zimą, ale też szybko zwolnimy miejsce potrzebne do rozłożenia np. leżaka lub dziecięcego basenu. Składane stoliki, ławki i krzesła to produkty wysokiej jakości – często wykonane z drewna – które, po rozłożeniu, niczym nie różnią się od mebli standardowych, a dają nam dużą elastyczność w aranżacji przestrzeni wypoczynkowej. Warto pamiętać, że każda, nawet najmniejsza, zmiana może zmienić sposób, w jaki korzystamy z tarasu lub balkonu. Już niewielki stolik albo barek grillowy pomoże zorganizować przestrzeń. Dzięki niemu będziemy mieli gdzie odstawić kawę lub potrawy z grilla, a to zachęci nas do częstszego jedzenia i picia kawy na świeżym powietrzu. Zakup niewielkiego tunelu balkonowego może natomiast obudzić w nas miłość do modnego ogrodnictwa balkonowego.

Zapewniamy praktyczne i estetyczne źródło światła

Aranżując taras, trzeba wziąć pod uwagę źródło światła, które nierzadko jest podstawą udanego wypoczynku i wprowadza klimat. Najważniejszymi parametrami, które należy rozważyć, jest źródło zasilania oraz stopień ochrony IP. Standard IP to kod złożony z dwóch cyfr, np. IP44. Pierwsza z nich informuje nas o odporności na kurz, a druga na wodę. Przykładowo, lampa elewacyjna oznaczona symbolem IP65 będzie nieco lepiej znosiła kurz i pył niż wodę. Najlepiej wybrać oświetlenie LED – z wbudowaną diodą lub umożliwiające instalację takiej żarówki. Używanie ledów pozwala zaoszczędzić dużo prądu każdego dnia, przez co jest rozwiązaniem ekologicznym.

Warto zadbać o to, aby oświetlenie na taras było nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Szczególnie dobrze sprawdzą się efektowne girlandy, zasilane klasycznie z sieci lub ekologicznie – energią słoneczną. Jeżeli dysponujemy dużym tarasem i ogrodem, trzeba przemyśleć zakup wydajnego naświetlacza, który zapewni efektowne – silne i rozłożone równomiernie światło. Klasyczne lampy i latarenki są uniwersalnym motywem aranżacyjnym. Sprawdzą się jako dodatek do każdego stylu – od tarasów w stylu prowansalskim, poprzez znacznie bardziej surowe aranżacje inspirowane amerykańskimi ranch houses, aż po nowoczesne balkony utrzymane w stylistyce skandynawskiej lub industrialnej.

Wybieramy zadaszenie – parasole i markizy

Wypoczynek na tarasie nie będzie możliwy bez odpowiedniego zadaszenia. Najbardziej popularną i niewymagającą opcją jest zakup tradycyjnego elementu wyposażenia na taras, czyli parasola ogrodowego. Dostępne są w różnych kształtach i kolorach – od zachowawczych bieli i odcieni szarości (dla miłośników klasyki i klimatów skandynawskich), poprzez standardowe zielenie (parasol tego typu bardzo dobrze będzie współgrał z roślinnością), aż po ekstrawaganckie żółcie (dla lubiących eksperymentować z aranżacją przestrzeni). Istotną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest także wybór rozmiaru parasola. Do wyboru mamy nawet parasole XXL, o średnicy przekraczającej 3 metry. Do stabilnego umiejscowienia tego typu zadaszenia na tarasie potrzebna będzie podstawa, którą dobrać można w zależności od wagi parasola (tę informację należy sprawdzić zarówno na opakowaniu parasola, jak i podstawy). Parasol możemy też pięknie przyozdobić dedykowanymi światełkami ledowymi, które dodadzą nastroju wieczorem.

Alternatywą dla tradycyjnych parasoli może być markiza, mocowana do ściany budynku. W tym przypadku nie unikniemy montażu, ale wiele dostępnych na rynku markiz daje się łatwo zdemontować na zimę. Wystarczy zostawić konstrukcję nośną i wyjąć materiałowy „środek”, z czym poradzi sobie każdy.

Personalizujemy taras – dodatki oraz osłony

Dlatego urządzając taras lub balkon, warto zadbać o stylowe dodatki. Ozdobny koc przyda się nie tylko na chłodniejsze wieczory, lecz będzie doskonałym uzupełnieniem aranżacji tarasu lub balkonu. Zupełnie jak miękkie poduszki na meble ogrodowe, które są nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Możemy wykorzystać je do siedzenia lub podparcia.

Do ich przechowania (np. podczas deszczu) warto użyć skrzyni, która pełni jednocześnie funkcję ławki albo siedziska. Majsterkowicze mogą stworzyć siedzisko samodzielnie, montując odpowiedni materiał i wypełnienie na wieku skrzyni. Wybór gotowych produktów niewymagających pracy, jest naprawdę duży. Taras warto ozdobić roślinnością, w donicach i skrzynkach balkonowych. Już mała, ale estetyczna donica na ulubione kwiaty tchnie w taras nowe życie. Większe donice często posiadają kratkę, która bardzo dobrze sprawdzi się jako ozdobna podpora dla pnączy, lecz przede wszystkim stworzy naturalne ogrodzenie naszego tarasu lub balkonu. Wybór takiej donicy to najłatwiejszy sposób na żywą osłonę balkonową. W ofercie są również osłony wykonane z innych materiałów naturalnych, takie jak maty z trzciny, bambusa czy osłony wiklinowe. Jeżeli nie zależy nam na naturalnym materiale, powinniśmy postawić na wytrzymałe, eleganckie i estetyczne osłony z tworzywa sztucznego. Ciekawą opcją jest zastosowanie maty osłonowej, imitującej wiecznie zielone liście. Dzięki niej będziemy cieszyć się zielenią również w zimie.