Jak usuwać śnieg z podjazdów i chodników?
Intensywne opady śniegu zimą dają się we znaki nie tylko drogowcom, ale także właścicielom nieruchomości, którzy muszą wygospodarować czas na odśnieżanie posesji. Aby prace szły sprawnie, warto zaopatrzyć się w przydatne narzędzia i preparaty, które pozwolą szybko i skutecznie pozbyć się śniegu z przydomowych traktów.
Łopaty i zgarniacze
Wybór odpowiedniego narzędzia do odśnieżania wydaje się prosty. Nierzadko jednak zima weryfikuje jego przydatność i często okazuje się, że wybrana łopata czy zgarniacz są niepraktyczne. Warto więc, oprócz ceny, zwrócić uwagę na wygląd, wymiary oraz materiał, z jakiego wykonane jest narzędzie. Łopaty sprawdzą się przy zgarnianiu śniegu z niedużych powierzchni, przy większym terenie lepszym rozwiązaniem będzie bardziej wybór praktycznego zgarniacza. Ma on szeroką szuflę i poręczny szeroki uchwyt, zapewniający dużą wydajność i wygodę pracy. Łopaty do śniegu wykonuje się z tworzywa sztucznego lub stali bądź aluminium. Szufle zgarniaczy do śniegu zwykle są plastikowe. Łopaty, których szufle wykonane są z tworzywa sztucznego z reguły kosztują mniej, niż ich stalowe czy aluminiowe odpowiedniki. Nie są jednak tak trwała jak one. Łopaty z szuflami stalowymi i aluminiowymi są bardziej wytrzymałe i poradzą sobie dobrze nawet ze zlodowaciałym śniegiem. Decydując się na łopatę z tworzywa sztucznego warto wybierać modele, w których krawędź szufli wykończona jest listwą aluminiową. Zwiększa ona wytrzymałość tego elementu, dzięki czemu trafiając podczas odśnieżania na duży kamień czy inną twardą przeszkodę szufla nie ulegnie zniszczeniu, nawet przy silnym uderzeniu, nie będzie się też tak szybko ścierała. Takie wykończenie sprawdzi się dobrze w przypadku stosunkowo równej nawierzchni, jak asfalt czy beton. Do odśnieżania podjazdu czy chodnika o nierównej nawierzchni, np. z kostki brukowej lepiej wybrać łopatę z gumowym wykończeniem szufli – odśnieżanie takim narzędziem nie będzie generowało nieprzyjemnego hałasu. Istotna przy wyborze łopaty do odśnieżania będzie szerokość szufli. Im jest ona szersza, tym więcej śniegu można zgarnąć przy jednokrotnym ruchu narzędziem. Zbyt szeroka szufla wypełniona śniegiem może jednak przy podnoszeniu być trudna do utrzymania w pozycji poziomej. Jeśli zależy nam na szerokiej powierzchni odśnieżania lepiej zdecydować się na zgarniacz. Narzędzia te wyposaża się w kółka bądź odpowiednio wyprofilowane rolki, co jest to bardzo praktycznym rozwiązaniem, ułatwiającym transportowanie zgarniętego śniegu. Wybierając narzędzie do odśnieżania warto też zwrócić uwagę na jego wysokość, która również wpływa na jakość i komfort pracy. Dobrze jest przed zakupem „przymierzyć” do siebie daną łopatę czy zgarniacz. Wyższe osoby powinny sięgnąć po dłuższe narzędzia. Decydując się na łopatę dobrze jest sprawdzić też jej ciężar. Przy długotrwałym odśnieżaniu lepiej sprawdzą się łopaty lżejsze - najlepiej z tworzywa sztucznego i aluminiowym uchwytem, dzięki którym odśnieżanie nie będzie tak męczące. W łopatę lub zgarniacz do śniegu warto zaopatrzyć się jeszcze przed nadejściem intensywnych opadów. Doświadczenie pokazuje, że wraz z ich pojawieniem się, narzędzia do odśnieżania znikają ze sklepowych półek w ekspresowym tempie.
Sole i granulaty
W walce z zimowymi niedogodnościami przydatne będą również preparaty, takie jak sól czy specjalny granulat do odladzania. Do posypywania chodników, ulic czy podjazdów stosuje się najczęściej niedrogą i efektywną sól drogową, która zawiera przynajmniej 90% chlorku sodu. Topi ona śnieg i zapobiega zlodowaceniu oraz przywieraniu do nawierzchni ubitego śniegu. Sprzedawana jest ona w poręcznych workach 25 kg. Soli nie należy jednak stosować w ogrodzie, gdyż jest szkodliwa dla rośli. Należy ja stosować wyłącznie na nawierzchniach utwardzonych. Warto też pamiętać o tym, że sól drogowa niszczy buty, powodują powstawanie na nich nieestetycznych i trudnych do usunięcia nalotów. Może też przyczyniać się lub przyspieszać korozję karoserii samochodu. Warto więc ją stosować tylko, gdy jest to konieczne. Innym rozwiązaniem – bardziej praktycznym, jednak droższym jest zakup granulatu do usuwania śniegu i lodu. Jest to specjalny preparat, który wchodząc w reakcję z lodem lub śniegiem wytwarza ciepło, topiąc go. Nie zawiera on soli, dlatego nie powoduje powstawania białego, brudzącego osadu. Nie niszczy kostki brukowej i płyt chodnikowych. Jest też o wiele wydajniejszy niż sól drogowa i w przeciwieństwie do niej może być stosowany przy temperaturze dochodzącej nawet do -40°C.
Odśnieżarki
Właściciele dużych posesji, na których garaż jest znacznie oddalony od bramy, a powierzchnia do odśnieżania dość duża, powinni rozważyć zakup odśnieżarki. Wybierać można wśród odśnieżarek spalinowych lub elektrycznych. Urządzenia elektryczne są tańsze i lżejsze, niż spalinowe. Nie generują też tak dużego hałasu jak one. Zasięg takiej odśnieżarki ogranicza jednak długość kabla, który może uprzykrzać nieco wykonywanie prac porządkowych. Zaletą dobrej jakości odśnieżarek spalinowych jest z kolei ich niezawodny silnik i większa moc. Umożliwiają one także odśnieżanie rozległych posesji (gdyż ich zasięgu nie ogranicza żaden przewód) oraz grubych pokryw śnieżnych. Wśród odśnieżarek spalinowych do wyboru są urządzenia jedno- i dwustopniowe. Do odśnieżania utwardzonych nawierzchni chodników i podjazdów można z powodzeniem wybrać odśnieżarkę jednostopniową. Wyposażona jest ona w świder, który odpowiada za jednoczesne zbieranie i odrzucanie śniegu. Ma on bezpośredni kontakt z podłożem, dlatego lepiej, aby było ono wykończone nawierzchnią twardą – kostką, betonem czy asfaltem. Do odśnieżania powierzchni żwirowych czy usuwania grubszych pokryw śnieżnych lepszym rozwiązaniem będzie wybór odśnieżarki dwustopniowej. Takie urządzenia poza świdrem zbierającym śnieg, wyposaża się również w wirnik, który odrzuca go na ustaloną odległość. Odśnieżarki dwustopniowe mają też koła, dzięki czemu świder nie styka się z podłożem –sprawdzą się więc dobrze na każdej nawierzchni.