Jak wybrać i zamontować profil progowy?
Profile progowe to stosunkowo niewielki, ale ciekawy element wykończenia podłogi. Montuje się je często również ze względów praktycznych – po to, by połączyć dwie różne struktury podłóg, np. drewniane panele z płytkami w łazience. Listwy progowe o wypukłym designie pozwalają także wyeliminować nierówności między poziomami dwóch podłóg. Zobacz, jakie profile progowe wybrać i o czym pamiętać przy instalacji.Zwykle wykończenie podłóg w mieszkaniu nie jest jednolite. Połączenie dwóch struktur wygląda lepiej, kiedy jest zamaskowane. Profile progowe świetnie sprawdzają się w tej roli. Jednak to nie jedyne funkcje - listwy, w zależności od typu, mogą pełnić różne funkcje.
Rodzaje profilów progowych
- Dylatacyjny – maskuje szczeliny pozostawione przy układaniu podłogi, która „pracuje”, czyli kurczy się i rozszerza pod wpływem temperatury;
- Poziomujący – kiedy powierzchnia np. łazienki i przedpokoju jest nierówna, listwa progowa może zniwelować wizualnie tę różnicę;
- Schodowy – informujący dzieci lub starszych o zbliżających się stopniach;
- Dekoracyjny – określona stylistyka listew, ich materiał i kształt podkreślą charakter wnętrza.
Role są – jak widać – zróżnicowane i nie dotyczą jedynie kwestii estetycznych, ale również bezpieczeństwa domowników. Dzięki profilom progowym będzie można łatwiej i wygodniej poruszać się po mieszkaniu.
Jakie formy mają listwy progowe?
Profile progowe mają różne wymiary, kształty i kolory. Mogą występować w postaci płaskich prostokątów, listew w kształcie litery „L” lub w formie półokręgu. Warto pamiętać, że niektóre profile progowe mogą być łącznikiem posadzek o różnej grubości, natomiast niektóre można umocować jedynie między podłogami laminowanymi.
Z jakich materiałów wykonane są profile progowe?
Listwy progowe mogą być wykonane z różnych tworzyw i surowców. Popularne kiedyś drewniane profile podłogowe teraz zastępuje się nieco trwalszymi elementami wykończenia. Wyroby z mosiądzu, aluminium, MDF czy tworzyw sztucznych są bardziej wytrzymałe na zarysowania i ścieranie.
Listwy mosiężne i aluminiowe sprawdzają się świetnie przy łączeniu dwóch różnych powierzchni, np. drewna i płytek gresowych. Profile z tworzyw sztucznych lub imitujących drewno będą odpowiednie w punktach styku paneli drewnianych lub drewnopodobnych. Należy wówczas albo wybrać podobny kolor do położonych już podłóg, albo zdecydować się na kontrastowy odcień, najlepiej nawiązujący barwą do framug lub listew przypodłogowych.
Jak zamontować profil progowy i listwę progową?
Listwy progowe mają możliwość regulacji – można je docinać w zależności od potrzeb. Należy zwrócić uwagę na zakończenie obciętych krawędzi, tak aby nie były ostre. W przeciwnym wypadku będzie można się skaleczyć.
Producenci niektórych modeli ułatwili montującym zadanie i umieścili na listwach warstwę klejącą, zabezpieczoną taśmą. Należy ją odkleić i umieścić profil w odpowiednim miejscu, a następnie docisnąć. Tradycyjne listwy progowe mocuje się za pomocą specjalnego kleju do podłóg drewnianych, kamiennych lub płytek. Ważne, by użyć odpowiedniej ilości kleju, a ewentualny nadmiar szybko usunąć – kiedy klej wyschnie, może być to trudne.
Listwy przymocowane na klej nie są jednak bardzo stabilne – z każdym uderzeniem czy nadepnięciem na próg profil będzie się luzował. Na dłuższą metę pewniejszą metodą instalacji progów jest wykorzystanie kołków. Należy je umieścić w szczelinie między powierzchniami i stworzyć otwory w listwie, dokładnie tam, gdzie będą znajdować się kołki. Po włożeniu listwy należy dokręcić kołki za pomocą wkrętaka. Można też zamocować listwy z kołkami na szynie, które instaluje się metodą „na dobicie”, najlepiej młotkiem gumowym. Dzięki szynom elementy montażowe nie będą widoczne.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jaka może być różnica poziomów powierzchni, przy użyciu profilów i listew progowych?
Listwy progowe do wyrównywania poziomów o zaokrąglonym kształcie dopuszczają różnice do 20 mm. Uniwersalne listwy progowe mają zwykle ograniczenie do ok. 11 mm w różnicy poziomów.
Jaki profil progowy wybrać do kabiny prysznicowej?
Profile progowe do kabin prysznicowych mają za zadanie uszczelniać wykończenie i zapobiegać przeciekom wody. Zwykle wykonane są z przezroczystego tworzywa i montowane do brodzika za pomocą silikonu.