Jak wybrać odpowiednią lodówkę do zabudowy

Sprzęt ukryty pod ulubionym designem frontów to pomysł nie tylko dla estetów. Urządzenia do zabudowy, w tym lodówki, sprawiają, że lepiej rozplanujesz przestrzeń – możesz umieścić sprzęty w słupku (jeden nad drugim) i oszczędzać miejsce w kuchni. Lodówki do zabudowy okazują się funkcjonalnym wyborem także z innych względów. Sprawdź, co obecnie oferują producenci, jak wybrać rozmiar i jakie funkcje powinny mieć nowoczesne chłodzące sprzęty do zabudowy! Kuchnia już dawno przestała być pomieszczeniem, w którym tylko przygotowuje się posiłki. To miejsce spotkań z rodziną lub ze znajomymi. Nic dziwnego, że ich właściciele chcą zadbać o estetyczny wygląd i wybierają urządzenia do zabudowy, które umieszczają pod jednolitą powierzchnią mebli. Nie inaczej jest z lodówkami – można je schować pod eleganckimi frontami, a przy wyborze skupić się tylko na funkcjonalnościach. Czym zatem kierować się przy zakupie lodówki do zabudowy?

Lodówka do zabudowy – wielkość i energooszczędność

Pierwszorzędną kwestią przy wyborze lodówki do zabudowy jest jej wielkość. Standardowo takie sprzęty mają te same szerokość i głębokość (54 lub 55 cm), natomiast różnią się wysokością. Lodówki 170 cm to pojemniejsze sprzęty przeznaczone dla dużych rodzin lub osób, które wolą zrobić większe zakupy raz na jakiś czas. Lodówki 140 cm sprawdzą się w gospodarstwach domowych, w których produkty „schodzą” na bieżąco lub też powierzchnia kuchni nie pozwala na wyższe urządzenie.

Lodówki różnią się też pod względem zużycia prądu, czyli klasy energetycznej. Obecnie najlepiej wybierać te oznaczone „A+++” lub „A++”, co oznacza, że pochłaniają kolejno 25% i 35% normy Unii Europejskiej. Przykładowo lodówka o pojemności 250 l o klasie A zużywa rocznie średnio 320 kWh, a sprzęt o klasie A++ – 200 kWh.

Ciche lodówki do zabudowy

Na poziom hałasu wydostającego się z chłodziarki wpływa przede wszystkim wentylator – od jego jakości zależy, jak głośno będzie pracować sprzęt. Ciche lodówki do zabudowy zwykle posiadają także silnik inwerterowy składający się z mniejszej liczby elementów niż tradycyjne sprzęty, co również wpływa na generowany hałas.

Za ciche uznaje się chłodziarki, których poziom głośności nie przekracza 40 dB. Warto pamiętać, że taki hałas w ciągu dnia nie będzie jednak zauważalny. Co innego w nocy – w tym czasie może okazać się uciążliwy dla mieszkańców, zwłaszcza jeśli domownicy śpią w pomieszczeniu z aneksem kuchennym.

Nie tylko No Frost – funkcjonalności w lodówkach do zabudowy

Obecnie lodówki pełnią już nie tylko funkcje chłodzenia i mrożenia. Od nowoczesnych sprzętów można wymagać o wiele więcej. Jakie opcje znajdują się na wyposażeniu lodówek?

  • Funkcja No Frost – system ogranicza osadzanie się szronu i lodu na ściankach chłodziarki i zamrażalnika. Takie rozwiązanie sprawia, że lodówki nie trzeba rozmrażać, co wiąże się z wyższym komfortem korzystania i oszczędnością czasu.
  • Technologia Multi Flow – polega na równomiernym obiegu chłodnego powietrza wewnątrz wszystkich części lodówki, dzięki czemu przechowywane produkty dłużej zachowują świeżość.
  • Komory z różną temperaturą – nowoczesne lodówki posiadają szuflady i komory, w których można ustawić odmienną temperaturę powietrza. W ten sposób przechowuje się produkty zgodnie z zaleceniami ekspertów, tj. mięso w -10C, a warzywa – w +20C.
  • Tryb wakacyjny – funkcja do włączenia wtedy, kiedy domowników nie ma przez dłuższy czas, co pozwala na obniżenie kosztów energii.

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Lodówki – zarówno do zabudowy, jak i wolnostojące – wybiera się ze względu na funkcjonalności i design, ale to właśnie przede wszystkim wygląd różnicuje te dwie opcje. Lodówki wolnostojące to sprzęty, które można ustawić poza zabudową, co daje większe możliwości ewentualnych zmian. Jeśli okaże się, że lodówka jest za mała lub za duża, można ją wymienić bez kosztownych modyfikacji mebli. W przypadku lodówek do zabudowy wymiana sprzętu na urządzenie o innych wymiarach będzie wiązała się ze zmianą szafek.

Wybierając lodówkę do zabudowy, można uzyskać spójny design wnętrza. Warto jednak pamiętać, że większość sprzętów do zabudowy ma mniejszą pojemność niż urządzenia wolnostojące. Producenci w ten sposób pozostawiają miejsce na wentylację (4 cm z tyłu) i przestrzeń, by można było urządzenie wstawić do szafki. Niektóre lodówki posiadają jednak cieńsze ścianki, dzięki czemu mimo zmniejszonych wymiarów w środku mieści się więcej (technologia Space Max).

Jak montuje się lodówkę w zabudowie?

Lodówka do zabudowy nie jest skomplikowana w montażu. Jeśli nie ma możliwości zatrudnienia fachowca, a w domu znajduje się wkrętarka lub śrubokręt – można poradzić sobie z tym samodzielnie.

Jak zamontować lodówkę w zabudowie?

  • Najpierw wkłada się lodówkę do ¾ głębokości niszy zabudowy.
  • Później trzeba usunąć zabezpieczenia transportowe.
  • Mocuje się dystanse do zawiasów i listwę maskującą na górze urządzenia.
  • Za pomocą wkrętarki lub śrubokrętu należy przykręcić na dole i u góry uchwyty mocujące dołączone do zestawu. Następnie nakłada się na nie plastikowe klipsy.
  • Kolejny krok to przytwierdzanie uchwytów na drzwiach lodówki – również za pomocą śrubek znajdujących się w komplecie.
  • Następuje wyrównanie ustawienia urządzenia za pomocą nóżek poziomujących.
  • Mocuje się uszczelkę z boku lodówki od strony otwierania drzwi.
  • Dosuwa się lodówkę w niszę – ograniczniki w 4 miejscach zapewnią optymalne ustawienie lodówki.
  • Kolejno mocuje się urządzenie do szafki za pomocą śrubek, a następnie usuwa ograniczniki i instaluje plastikowe zaślepki.
  • Na środku drzwi frontowych po wewnętrznej stronie przykręca się stelaż, następnie zawiesza na drzwiach chłodziarki i przykręca.

Po wszystkich czynnościach pozostało już tylko umieścić zaślepki i gotowe. Jeśli powyższe kroki wydają się za trudne do samodzielnej realizacji, warto zwrócić się o pomoc do fachowca.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy lodówka do zabudowy może stać bez zabudowy?

Część konsumentów kupuje sprzęty do zabudowy wcześniej, zanim zamontuje meble kuchenne. Lodówka do zabudowy może być w tym czasie używana bez obudowy, nie ma co do tego technicznych przeciwwskazań.

Jaka wentylacja jest w lodówce do zabudowy?

Aby lodówka do zabudowy działała bez zarzutu, konieczne jest zapewnienie otworów wentylacyjnych. W zależności od rodzaju zabudowy wlot powietrza może być w dolnej części zabudowy lub niżej – w zabudowie z nogami. Wylot powietrza może znajdować się bezpośrednio nad lodówką, blisko górnej płyty zabudowy lub nad lodówką z osobnym otworem wentylacyjnym.

Czy można samemu zamontować lodówkę do zabudowy?

Instalacja lodówki do zabudowy może zostać przeprowadzona samodzielnie. Należy posiadać narzędzia, takie jak wkrętarka lub odpowiedni śrubokręt. Do podniesienia i wstawienia lodówki do wnęki trzeba będzie jednak zaangażować dwie osoby.

Ile kosztuje lodówka do zabudowy?

Średniej klasy lodówki kosztują mniej niż 1500 zł. Za nowoczesne modele wyposażone w funkcje takie jak szuflady z regulacja temperatury, systemem cyrkulacji powietrza i technologią Space Max trzeba zapłacić ponad 2 tys. zł.

Jak rozmrażać lodówkę wolnostojącą?

Pierwszy krok to odłączenie urządzenia od prądu i ustawienie termostatu na pozycję „0”. Następnie należy wyjąć wszystkie produkty z lodówki i zamrażarki, wyjąć półki oraz szuflady. Kolejny krok to dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów. Drzwi pozostawia się otwarte, na podłodze kładzie się ręcznik, który wchłonie zbierającą się wodę. Później całą lodówkę myje się roztworem octu lub specjalnym płynem do mycia lodówki. Po wysuszeniu wkłada się półki i szuflady oraz podłącza sprzęt do prądu.