Jak wybrać zmywarkę do zabudowy?

Zakup zmywarki pozwala uwolnić się od uciążliwego na co dzień obowiązku zmywania naczyń. Dodatkowo zmywarka pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, lecz także wodę. Ekologicznie i ekonomicznie, prawda? Pozostaje pytanie, jaką zmywarkę do zabudowy wybrać. Ważne są parametry takie jak wielkość, rodzaj panelu, programy i głośność urządzenia. Nie bez znaczenia pozostają także funkcje dodatkowe, które nowoczesne zmywarki oferują coraz częściej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując ten sprzęt!
Zmywanie naczyń nie należy do chętnie wykonywanych czynności domowych. Obecnie bez problemu można wyręczyć się urządzeniem, które oszczędza czas i pieniądze. Zmywarki do zabudowy o większych rozmiarach ułatwią codzienne życie dużych rodzin, a te mniejsze – sprawdzą się w domach singli. W obu wypadkach uda się zaoszczędzić energię. Jak zatem wybrać najlepszą zmywarkę do zabudowy?

Zmywarki do zabudowy – wielkość i energooszczędność

Podstawowym wyróżnikiem zmywarek do zabudowy jest ich wielkość. W zależności od metrażu kuchni, a także wielkości rodziny , można wybrać jedną z 3 dostępnych opcji: zmywarkę 40, zmywarkę 45 lub zmywarkę 60. Wymiary te odnoszą się do szerokości urządzenia, ponieważ wysokość i głębokość zmywarki do zabudowy mają właściwie te same (81,5 x 55 cm). Mniejsze sprzęty pomieszczą 8–10 kompletów naczyń, a większe – nawet 14.

Przy zakupie urządzenia ważne jest także sprawdzenie poziomu zużycia energii. Warto wybrać zmywarkę o wysokiej klasie energetycznej, dzięki której rachunki za prąd nie będą wysokie. Obecnie najbardziej ekonomiczne pozostają klasy A++ i A+++. Z jakimi kosztami za energię elektryczną trzeba się liczyć? Można przyjąć, że 3–4 osobowa rodzina korzystająca ze zmywarki co 2 dni rocznie zapłaci za korzystanie ze sprzętu ok. 150–160 zł.

Panel sterowania w zmywarkach – odkryty czy zintegrowany

W zmywarkach do zabudowy występują dwa rodzaje panelu, z poziomu którego można ustawić program zmywania. Może on być odkryty, zapewniający dostęp do opcji urządzenia w każdej chwili, oraz zintegrowany – znajdujący się wewnątrz urządzenia.

Panel odkryty może sprawiać problemy przy instalacji frontu – konieczne jest wycięcie fragmentu szafki. Konsumenci cenią jednak ten typ panelu za komfort użytkowania i łatwość kontrolowania pracy zmywarki. Panel zintegrowany pozwala natomiast na uzyskanie spójnej stylistyki wnętrza – zmywarka wygląda jak zwykła szafka i estetycznie komponuje się z całą aranżacją. Dodatkową zaletą jest niedostępność panelu dla dzieci, które mogłyby bawić się przyciskami.

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Obie wersje zmywarek będą spełniały swoje podstawowe funkcje – czyszczenie naczyń i sztućców. Urządzenia do zabudowy są jednak częściej unowocześniane, stąd w takich wariantach dostępnych jest więcej opcji dodatkowych.

Podstawową różnicą jest wykończenie i design sprzętów. Zmywarka do zabudowy może być kompletnie niewidoczna lub widoczny może być tylko panel sterowania. Model wolnostojący prezentuje swój front, ma też swój blat, zwykle w kolorze reszty urządzenia.

Zmywarka wolnostojąca będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli doposaża się kuchnię, która została zaprojektowana wcześniej. We wnętrzach urządzanych od zera poleca się urządzenie do zabudowy – wówczas design całości kuchni będzie utrzymany w jednej tonacji. To ważne zwłaszcza w aranżacjach minimalistycznych.

Jak montuje się zmywarkę w zabudowie?

Podłączenie zmywarki w zabudowie jest nieco trudniejsze od instalacji urządzenia wolnostojącego, jednak w obu przypadkach nie ma konieczności wzywania fachowca. Na początek trzeba znaleźć miejsce dla zmywarki – najlepiej w pobliżu zlewu, gdzie znajduje się instalacja wodna.

Co należy zrobić? Oto instalacja zmywarki do zabudowy krok po kroku.

  • Należy przymocować ochronną metalową listwę do blatu, by chronić go przed działaniem pary.
  • Następnie trzeba podłączyć zmywarkę do prądu.
  • Kolejny krok to przykręcenie zawór do kranu i podłączenie węża odpływowego do kanalizacji.
  • Później trzeba wstawić zmywarkę do niszy pod blatem i wyregulować nóżki, aby dopasować urządzenie do wysokości wnęki.
  • Następnie należy przykręcić front zmywarki przy użyciu ramy montażowej, a w drugiej kolejności – front do urządzenia.
  • Pozostaje przykręcić urządzenie do mebli i gotowe.

Wszystkie etapy można wykonać samemu, jednak w razie wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy fachowca.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy zmywarka w zabudowie może stać obok piekarnika?

Nie ma przeciwwskazań, by zmywarka w zabudowie znajdowała się obok piekarnika. Ścianki dzielące urządzenia stanowią wystarczającą izolację.

Ile kosztuje zmywarka do zabudowy?

Porządną zmywarkę do zabudowy 45 cm szerokości można kupić już za ok. 1500 zł. Większe, rodzinne zmywarki mogą kosztować kilkaset złotych więcej. Im lepsza klasa energetyczna i więcej opcji dodatkowych, takich jak funkcje “Połowa załadunku” czy “Dezynfekcja naczyń”, tym cena będzie adekwatnie wyższa.

Czy zmywarkę do zabudowy można wyjąć bez naruszenia mebli?

Zmywarkę w zabudowie można wyjąć z mebli po uprzednim odkręceniu śrub, które mocują urządzenie w systemie.