Jak wyczyścić elewację?

Wybór metody czyszczenia elewacji i dachu domu zależy od ich materiału oraz od rodzaju i stopnia zabrudzeń. Natomiast na częstotliwość mycia wpływa położenie domu i strefa klimatyczna. Budynki znajdujące się w bezpośredniej bliskości lasu, ruchliwych dróg oraz pól narażone są na szybsze osadzanie zanieczyszczeń na ich ścianach i dachach. Istotny jest także sposób wykończenia ścian: brud znacznie łatwiej osadza się w nierównościach i na drobnych detalach architektonicznych. Na szczęście istnieją skuteczne metody czyszczenia ścian zewnętrznych i dachów. Co sprawdzi się najlepiej w przypadku różnych materiałów wykończeniowych elewacji?

Niskociśnieniowe czyszczenie elewacji piaskiem

Ta metoda czyszczenia elewacji wykorzystuje drobinki piasku o odpowiedniej średnicy, które są wydmuchiwane pod określonym ciśnieniem na zabrudzoną powierzchnię i w ten sposób mechanicznie ścierają z niej brud.

Elewacja drewniana

Piaskowanie sprawdza się doskonale na drewnie, choć najpierw należy wykonać kilka prób w celu dopasowania odpowiedniego ciśnienia i granulacji piasku. Piaskowanie pod ciśnieniem stosuje się także do czyszczenia boazerii rozumianej jako częściowe pokrycie zewnętrznych ścian deską elewacyjną.

Elewacja ceglana lub tynkowana

W czyszczeniu elewacji ceglanej metoda ta jest często wykorzystywana zarówno na sucho, jak i w osłonie wodnej. W niektórych przypadkach (na przykład delikatnej cegły klinkierowej) niewłaściwe piaskowanie może uszkodzić powierzchnię cegły. Dlatego, jeśli materiał elewacji twojego domu jest delikatny, wykorzystaj metodę piaskowania w osłonie wodnej. Taki zabieg równie skutecznie usuwa zabrudzenia z powierzchni, ale czyni to poprzez drobną mgiełkę ścierną, która dodatkowo ogranicza pylenie.

Czyszczenie dachu

Piaskowanie czyści dach z mchu, rdzy, porostów i pozostałych zabrudzeń. Wyczyszczona w ten sposób powierzchnia pozostaje sucha i nie tworzy warunków do szybkiego powrotu organicznych wykwitów. Sucha powierzchnia pozwala także natychmiast przeprowadzić prace konserwacyjne, np. impregnowanie. Ponadto, dobranie odpowiedniego ciśnienia umożliwia oczyszczenie dachu wykonanego z delikatniejszych materiałów, np. gontu bitumicznego, ceramicznej lub cementowej dachówki lub dachu z blachy.

Jakie są zalety i wady piaskowania?

Zalety piaskowania:

  • piaskowanie oczyszcza powierzchnię z wszelkich zanieczyszczeń organicznych (mech, porosty), a także brudu i kurzu,
  • likwiduje sinice z powierzchni drewnianych,
  • pozostawia powierzchnię suchą i gotową do dalszych prac (np. impregnacji),
  • piaskowanie to w pełni ekologiczna metoda czyszczenia elewacji — jedyną pozostałością po jego zastosowaniu jest zabrudzony piasek.

Wady piaskowania:

  • piasek w niewielkim stopniu narusza strukturę powierzchni (ściera ją), dlatego częste stosowanie piaskowania może pozostawić trwały ślad na elewacji,
  • piaskowanie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

Chemiczne czyszczenie elewacji

Czyszczenie elewacji metodą chemiczną polega na usuwaniu wszelkich przebarwień, plam, tłustych osadów za pomocą specjalistycznych preparatów, które likwidują zanieczyszczenia na drodze reakcji chemicznych lub biobójczych.

Elewacja drewniana

Chemiczne usuwanie zanieczyszczeń z drewnianych ścian zazwyczaj przebiega dwuetapowo. Najpierw mechanicznie usuwa się porosty, mchy, pleśń i brud z powierzchni za pomocą, np. szczotki drucianej. Następnie aplikuje się na ścianę jeden ze specjalistycznych preparatów biobójczych do drewna.

Elewacja z cegły lub tynkowana

Najskuteczniejszym i powszechnie używanym sposobem czyszczenia elewacji ceglanej jest mycie środkami zawierającymi kwas. Gotowe preparaty są dostępne również w postaci koncentratu, który należy rozcieńczać zgodnie z zaleceniem producenta. Zazwyczaj w proporcji 1:5 lub 1:10 zależnie od stopnia zabrudzenia powierzchni.

Preparaty biobójcze należy zastosować na pojawiające się mchy, porosty, pleśń i grzyby. Po uprzednim oczyszczeniu ściany wodą preparat aplikuje się zgodnie ze wskazaniami producenta, a następnie – jako końcowy etap czyszczenia ścian – nakłada się farbę utrudniającą pojawianie się kolejnych wykwitów.

Jakie są zalety i wady czyszczenia chemicznego?

Zalety czyszczenia chemicznego:

  • dostępne są gotowe preparaty likwidujące konkretny rodzaj brudu z powierzchni,
  • środki chemiczne są dostosowane do działania na konkretnych powierzchniach,
  • preparaty chemiczne skutecznie usuwają zabrudzenia, bez konieczności mocnego szorowania powierzchni oraz stosowania specjalistycznych narzędzi lub urządzeń.

Wady czyszczenia chemicznego:

  • w przypadku drewnianych elewacji dostępny jest tylko preparat biobójczy – pozostałe zanieczyszczenia (inne niż organiczne) należy usuwać za pomocą innych metod,
  • w niektórych przypadkach problematyczne może być usunięcie produktów reakcji chemicznej.

Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową

Myjka ciśnieniowa pozwala usunąć zabrudzenia i osady z powierzchni elewacji i dachu za pomocą strumienia wody. Takie urządzenie powinno być wyposażone w regulację ciśnienia wody oraz jej temperatury. Dobrze, by myjka potrafiła także zmieniać kształt strumienia wody lub rozszczepiać go na kilka mniejszych.

Elewacja drewniana

Mycie ciśnieniowe drewna wymaga starannego dobrania mocy strumienia wody oraz odległości od czyszczonej powierzchni. Zbyt duże ciśnienie może zniszczyć drewnianą powierzchnię, a zbyt słabe pozostawić na niej fragmenty osadów. Wielokrotne stosowanie wody pod wysokim ciśnieniem w przypadku drewna może nie tylko nie usunąć, a wręcz utrwalić głębokie zabrudzenia, wbijając je głębiej w strukturę drewna. Dlatego stosowanie myjki ciśnieniowej do drewnianych elewacji wymaga ostrożności oraz doświadczenia, które zdobywa się metodą prób i błędów. Zawsze lepiej rozpocząć zabieg od ustawienia delikatniejszego ciśnienia myjki i sprawdzić efekt.

Elewacja z cegły lub tynkowana

Mycie ceglanego lub pokrytego tynkiem muru wodą pod ciśnieniem zazwyczaj stanowi wstęp do czyszczenia chemicznego. Jednak w przypadku niewielkich zanieczyszczeń może okazać się wystarczające, aby przywrócić ścianom czysty wygląd. Zwłaszcza jeśli do myjki dodasz chemiczny preparat, który wzmocni czyszczące właściwości strumienia wody. Jednak w przypadku ścian murowanych i tynkowanych wykorzystuj myjkę raczej jako wstęp do właściwej pracy nad stanem elewacji.

Czyszczenie dachu

Z racji stałej ekspozycji na niekorzystne warunki atmosferyczne, na każdym dachu stale gromadzone są zanieczyszczenia organiczne, brud i osady. Umycie powierzchni dachu wodą pod ciśnieniem jest punktem obowiązkowym przed ponownymi pracami konserwacyjnymi. W zależności od rodzaju pokrycia (ceramika, beton, blacha) myjka powinna być ustawiona pod niskim lub wysokim ciśnieniem, a jej dysza pod odpowiednim kątem, aby nie spowodować pęknięć i nie zniszczyć struktury dachu.

Jakie są zalety i wady myjek ciśnieniowych?

Zalety myjek ciśnieniowych:

  • metoda czyszczenia myjkami jest stosunkowo tania – wymaga zakupienia myjki, dostarczenia zimnej wody i ewentualnie detergentu,
  • nie wymaga wykonywania dodatkowych prac – wystarczy spryskać powierzchnię wodą pod ciśnieniem, by uzyskać czystą elewację,
  • myjka ciśnieniowa jest prosta w obsłudze, nie wymaga użycia siły, a za jej pomocą można czyścić górne powierzchnie elewacji (do ok. 2,5 metra) z poziomu ziemi.

Wady myjek ciśnieniowych:

  • myjki zużywają duże ilości wody — do 800 litrów na godzinę, zależnie od ciśnienia strumienia,
  • myjek nie można wykorzystywać zimą, ponieważ woda wnika w szczeliny elewacji i zamarzając, rozsadza ich powierzchnie,
  • czyszczenie elewacji drewnianej tą metodą wymaga długiego czasu schnięcia drewna przed dalszą obróbką.

Czyszczenie elewacji parą

Czyszczenie parą stanowi odmianę mycia wodą pod ciśnieniem. Można stosować ciepłą lub gorącą wodę (o temperaturze nawet ponad 100°C), jednak najczęściej wykorzystuje się zimną wodę. W tym przypadku stosuje się agregaty ciśnieniowe, które mają możliwość podgrzania wody do określonej temperatury. Trzeba pamiętać tylko, że w trakcie mycia woda wraz z detergentem nie powinna swobodnie wsiąkać w grunt. Konieczne jest jej odprowadzenie do kanalizacji. Dlatego, z uwagi na stan środowiska, dobrym rozwiązaniem jest użycie środków czyszczących biodegradowalnych.

Jakie są zalety i wady czyszczenia parą?

Zalety czyszczenia parą:

  • czyszczenie gorącą parą skutecznie usuwa tłusty osad, z którym nie radzi sobie zimna woda,
  • para dobrze rozmiękcza i usuwa wszelkie powierzchniowe zanieczyszczenia,
  • para może współpracować z detergentem, ale nie wymaga jego stosowania do skutecznego usuwania lekkich zabrudzeń.

Wady czyszczenia parą:

  • para wodna nie likwiduje głębokich zanieczyszczeń ze względu na słabe oddziaływanie mechaniczne na powierzchnię,
  • para stwarza ryzyko pęknięcia fasady z cegły lub tynku na skutek szoku termicznego,
  • powierzchnia wyczyszczona parą jest mokra, dlatego przed dalszymi pracami należy poczekać do jej całkowitego wyschnięcia.

Czyszczenie elewacji suchym lodem

Suchy lód to dwutlenek węgla w postaci stałej. Formowany jest w granulat o różnej średnicy lub w większe bloki. Jego największa zaleta to właściwość polegająca na bezpośrednim przejściu ze stanu stałego w gazowy. Jest znakomitym, nieinwazyjnym środkiem czyszczącym. Odpowiednio dobrany granulat wydmuchuje się pod ciśnieniem bezpośrednio na zabrudzoną ścianę. Suchy lód ma temperaturę -78,5°C, która błyskawicznie schładza czyszczoną powierzchnię, powodując zamrożenie i skruszenie wierzchniej warstwy zanieczyszczeń. Stosując odpowiednie ciśnienie i rozmiar granulatu, można tak oczyścić nawet bardzo delikatne elementy.

Czyszczenie suchym lodem to metoda odpowiednia dla wszystkich rodzajów elewacji. Jest nieinwazyjny, nie uszkadza struktury drewna i innych materiałów oraz nie stwarza szkodliwych skutków dla środowiska. Jedynym ograniczeniem jest wysoka cena tej metody czyszczenia – około trzykrotnie wyższa niż usługa piaskowania powierzchni.

Jakie są zalety czyszczenia suchym lodem?

  • Suchy lód nie ma właściwości ściernych, więc nie uszkadza czyszczonej powierzchni;
  • Po zakończeniu prac nie pozostaje żaden ślad – suchy lód ulatnia się, dlatego nie musisz przecierać wyczyszczonej elewacji;
  • Metoda jest uniwersalna — można w ten sposób wyczyścić dowolną powierzchnię;
  • Suchy lód działa bakteriobójczo, niweluje także nieprzyjemne zapachy;
  • Radzi sobie z silnie zabrudzonymi ścianami - usuwa kurz, tłusty osad (sadza, plamy oleju, smary), pleśń i grzyby.