Jak wyczyścić podłogę i dywan z trudnych plam?
Wystarczy odrobina nieuwagi, by na dywanie wylądował jogurt, a sos pomidorowy podczas gotowania nakapał na kafelki i białe fugi w kuchni. Rodzice małych dzieci i właściciele czworonogów też doskonale wiedzą, jak trudno utrzymać podłogi w czystości. Na szczęście są sposoby na walkę z brudną podłogą. Podpowiadamy, które środki do czyszczenia wybrać.
Czyszczenie płytek podłogowych i fug
W jasnych łazienkach i kuchniach nie da się nic ukryć. Nieestetyczne plamy widać zarówno na jasnych, jak i ciemnych kafelkach. Dlatego trzeba systematycznie czyścić podłogę. Z pomocą przychodzą specjalne preparaty. Do płytek podłogowych w łazience zastosuj wydajne i skuteczne płyny do czyszczenia płytek w postaci koncentratu. Z nimi bez problemu, bez konieczności szorowania, usuniesz nie tylko świeże plamy, lecz także wcześniejsze, trwalsze zabrudzenia.
Jeżeli zdarzyło ci się kiedyś, by świeżo umyta podłoga nieprzyjemnie się lepiła, prawdopodobnie powodem tego było użycie niewłaściwego środka czyszczącego. Silnie skoncentrowane preparaty należy rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach.
Czyszcząc płytki w łazience, zwróć uwagę na fugi podłogowe: bardzo łatwo brudzą się podczas zabiegów pielęgnacyjnych np. domowego farbowania włosów. W trakcie gruntownych porządków zastosuj więc specjalny preparat do renowacji fug, dzięki czemu bez wysiłku usuniesz nawet silne zabrudzenia.
Jeśli chodzi o produkty do podłóg kuchennych, najlepszym wyborem jest płyn do płytek, który nie wymaga spłukiwania czystą wodą. Skutecznie usuwa nie tylko wszelkie plamy, ale również pozostałości po środkach nabłyszczających. Jeśli do czyszczenia używasz preparatów z naturalnymi składnikami (na bazie substancji pochodzenia naturalnego), możesz wybrać płyn nietestowany na zwierzętach i biodegradowalny.
Usuwanie zabrudzeń z drewna i paneli
Usuwanie plam z drewnianej podłogi wymaga zastosowania odpowiednich detergentów. Preparaty do podłóg z drewna to nie tylko środki do czyszczenia, ale również pasty i preparaty konserwujące drewnianą powierzchnię. Jednak jak czyścić drewno, by nie naruszyć jego struktury?
Plamy na podłogach olejowanych mają tendencję do wnikania w strukturę drewna, dlatego należy działać szybko. Z kolei zastosowanie niewłaściwego środka do czyszczenia podłogi lakierowanej grozi uszkodzeniem warstwy lakieru. Nie należy sięgać po preparaty z amoniakiem czy wybielaczem, ponieważ mogą one odbarwić drewno. Jeśli nie wiesz, czy dany produkt może być wykorzystany do czyszczenia drewnianej podłogi, użyj go najpierw na jej niewielkiej części i sprawdź, jak drewno zachowuje się pod jego wpływem.
W przypadku paneli podłogowych liczy się nie tylko skuteczne usunięcie zabrudzeń, ale również błysk. Preparaty do czyszczenia paneli szybko usuwają brud i pozwalają na uzyskanie połysku, mają również właściwości antystatyczne. Niestety panele nie są zbyt odporne na zarysowania, dlatego bardzo ważny jest wybór nie tylko odpowiednich środków do czyszczenia, ale również narzędzi. Świetnie sprawdza się w tym przypadku miękki mop płaski, ponieważ nie wchłania dużej ilości wody i nie rysuje powierzchni paneli.
Pranie dywanów i wykładzin dywanowych
Skuteczne i bezpieczne czyszczenie dywanów nie jest sprawą łatwą. Jednak odpowiednio dobrane środki do czyszczenia pomogą ci osiągnąć satysfakcjonujący efekt.
Pianki do dywanów działają błyskawicznie: usuwają zabrudzenia, ożywiają kolor i odświeżają cały dywan bez konieczności namaczania go i suszenia. Nowoczesne preparaty pozwalają także na usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Ze środków do czyszczenia dywanów możesz korzystać także wtedy, gdy na jego powierzchni pojawi się świeża plama. Nie czekaj, aż zaschnie i zmieni kolor. Usuń delikatnie zabrudzenie za pomocą ręcznika papierowego lub ściereczki i zastosuj odpowiedni preparat do czyszczenia dywanów.
Jeśli szukasz czegoś naprawdę skutecznego i do tego ekologicznego, zainwestuj w odkurzacz parowy – sprzęt wykorzystujący parę wodną pod ciśnieniem do usuwania zabrudzeń. To skuteczny sposób na czyszczenie dywanów bez użycia środków chemicznych. Odkurzacz parowy może być również używany do czyszczenia tapicerki, luster lub okien.
Jeśli chodzi o odkurzenie i czyszczenie dywanów, prawdziwym wyzwaniem jest dom z psem. Czworonożny przyjaciel przenosi na wykładzinę brud z zewnątrz, a także roznosi kępki swojej sierści. Zobacz nasz poradnik, jak czyścić dywany i inne powierzchnie w domu z psem.
Domowe metody na czyszczenie podłóg i dywanów?
Lista domowych sposobów na usuwanie plam z powierzchni jest naprawdę długa, zarówno jeśli chodzi o czyszczenie dywanów, jak i podłóg.
W przypadku dywanów listę otwiera zastosowanie benzyny ekstrakcyjnej, talku i bibuły do usuwania tłuszczu z ich powierzchni. Tłustą plamę z wykładziny należy przetrzeć benzyną, posypać talkiem, przyłożyć do niego bibułę i przeprasować żelazkiem. Benzyna ekstrakcyjna używana jest także do usuwania śladów po oleju, smole lub obcasach na lakierowanej podłodze. Co ciekawe, trudne, tłuste plamy można również posypać mąką lub talkiem i wyszorować suchymi fusami z kawy albo herbaty.
Natomiast jeśli chodzi o mycie podłóg, nieocenione są artykuły gospodarcze obecne w każdym domu - ocet, sól kuchenna, soda oczyszczona, cytryna. Aby przyrządzić domowy płyn do podłóg, należy zmieszać poszczególne składniki we właściwych proporcjach:
- do 5 l gorącej wody wlej 225 ml octu oraz 10 kropli olejku cytrynowego - otrzymasz ekologiczny i świeżo pachnący płyn do podłóg;
- do 600 ml gorącej wody dodaj szklankę sody - powstałą masę nakładaj miejscowo na uporczywe plamy na płytkach;
- do 5 łyżek soli kuchennej dodaj 2 łyżki soku z cytryny - powstała masa świetnie nadaje się do czyszczenia fug.
Każda z powyższych metod może być skuteczna, o ile zachowasz ostrożność. Domowe metody czyszczenia podłóg mogą inaczej działać z różnymi rodzajami powierzchni. Dlatego, jeśli nie jesteś pewien wpływu domowych sposobów na powierzchnie, nie ryzykuj – lepiej postaw na gotowe, specjalistyczne preparaty i środki czyszczące o sprawdzonym działaniu.