Jak wykonać meble ogrodowe z palet?

Meble z palet prezentują się oryginalnie – tym bardziej, jeśli stworzymy je samodzielnie i udekorujemy według własnych preferencji. To opcja nie tylko dla fanów recyklingu czy ekologicznych rozwiązań, lecz także dla miłośników ciekawego wzornictwa. Jak wyposażyć taras czy ogród we własnoręcznie wykonane stoliki lub siedziska, które dodadzą przestrzeni designerskiego charakteru?
Meble z palet mają kilka kluczowych zalet: wyglądają efektownie, są wygodne, stabilne, łatwe do samodzielnego wykonania. Doskonale wpisują się zarówno w nowoczesny, skandynawski, jak i klasyczny styl aranżacji ogrodu czy balkonu. Ich ostateczny wygląd zależy od projektu, koloru farby i dodatków. Wykonanie mebli tego typu nie jest trudne i nie powinno stanowić wyzwania nawet dla początkujących majsterkowiczów.

Meble z palet – jakie narzędzia są potrzebne? Jak zabrać się do pracy?

Do budowy ławki czy stolika wystarczą proste narzędzia i kilka akcesoriów, zwykle dostępne w domu lub do zamówienia online.

Podstawą jest:

Potrzebne będą także:

  • kątowniki,
  • masa szpachlowa,
  • śruby,
  • wkręty,
  • impregnat do drewna.

Jakie palety wybrać? Największą popularnością cieszą się mocne, trójwarstwowe palety o wymiarach 120x80 cm. I zwykle takie wykorzystuje się do budowy mebli ogrodowych. Do konstrukcji mebli można także użyć gotowych skrzynek z palet.

Pierwszy krok – przygotowanie i obróbka materiału

Na początku palety powinno się dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń, np. miękką gąbeczką. Ewentualne odpryski i nierówności należy wyrównać, używając szpachelki, nanosząc na ich powierzchnię cienką warstwę masy szpachlowej do drewna.

Po wyschnięciu, można przystąpić do polerowania. Materiał ten często jest nieheblowany, trzeba więc oszlifować go na całej powierzchni. Szczególną uwagę należy poświęcić blatowi (w przypadku stolika) i narożnikom, które mają tendencję do łuszczenia się. Do pierwszego szlifowania warto wykorzystać papier ścierny o grubym ścierniwie (gradacja 80-100), następnie drobniejszy papier (gradacja 200).

Drewno powinno się zaimpregnować już na tym etapie – w ten sposób sprawniej będzie można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Zabieg wykonuje się dwu-trzykrotnie. Preparat nanosi się na drewno pędzlem tak, jak przy malowaniu. Dzięki temu zabiegowi drewno będzie miało większą wytrzymałość i trwałość. Do właściwych prac montażowych można przystąpić dopiero po wyschnięciu impregnatu.

Budowa stolika i skrzyni z palet

Budowa stolika z palet jest prostą czynnością i uda się każdemu, kto ma podstawowe umiejętności majsterkowania. Może to być stolik kawowy z dwóch lub trzech palet lub wyższa konstrukcja, przy której można jeść posiłki. W jaki sposób można go stworzyć?

  1. Wygodny stolik do spożywania posiłków powstaje z 4-6 palet. Poszczególne palety skręcamy za pomocą wkrętów lub śrub. Prace wykonuje się od „dołu”, przekręcając palety odwrotnie i ustawiając je jedna na drugiej. Czynność jest powtarzalna – regulujemy wysokość, dodając kolejne palety.

  2. Innym sposobem jest użycie trzech palet. Dwie z nich ustawia się pionowo i na nich instaluje trzecią, tworzącą blat, usytuowaną w pozycji poziomej.

Warto poddać gotową konstrukcję modyfikacjom:

  • wnętrze stolika można wyciąć, zostawiając same „słupy” zewnętrzne. Wtedy korzystanie z mebla jest wygodniejsze (powstaje miejsce na nogi). Powierzchnie cięcia zawsze powinno się wygładzać;
  • do stolika można zamówić szklaną płytę, przyciętą na wymiar. To pozwoli na utrzymanie czystego blatu i wygodniejsze jego czyszczenie. Do stolików kawowych często dokupuje się i instaluje koła (gotowe kółka przytwierdza się wkrętarką). To rozwiązanie jest wygodne, gdy z mebla korzysta się na tarasie, ale nie na powierzchniach nieutwardzonych, np. na trawniku (trudno jest kółkami manewrować po tego typu terenie);

Najprostszą skrzynię wykonuje się przez połączenie śrubami lub wkrętami pięciu palet, z czego cztery tworzą ściany boczne, a jedna dno. W praktyce taka konstrukcja ustawiona dnem do dołu służy jako skrzynia, a dnem do góry – jako stolik.

Budowa ławki ogrodowej z palet

Budowa ławki ogrodowej jest trochę trudniejsza od budowy stolika czy skrzyni. Do jej wykonania potrzeba więcej pracy i dużej dokładności. Jak zbudować ławkę z palet?

  1. Pierwszy etap to połączenie dwóch lub trzech palet (podobnie jak przy montażu stolika) w taki sposób, by powstało siedzisko.

  2. Następne należy wykonać oparcie. Paleta składa się z dwóch warstw. Jedną z nich powinno się wyciąć (połowę powierzchni) i wypolerować. To będzie miejsce połączenia z siedziskiem.

  3. Oparcie należy postawić pionowo, przystawiając je do siedziska. Oba elementy można połączyć ze sobą za pomocą wkrętów, ewentualnie stalowych kątowników.

  4. Jeśli zależy nam na tym, aby meble były mniejsze i mniej toporne, jako oparcia można użyć samej zewnętrznej, cienkiej warstwy palety.

Malowanie i dekoracja mebli z palet

Malowanie

Farbę w wybranym kolorze należy położyć na oczyszczone i oszlifowane drewno. Aby oszczędzić czas, zamiast tradycyjnej farby do drewna, można wybrać lakier impregnujący w preferowanym odcieniu. Dzięki produktowi tego typu nie tylko chronimy meble przed działaniem czynników atmosferycznych i zawilgoceniem, ale także nadajemy pożądany kolor. Ile warstw impregnatu nałożyć? Jedna warstwa da nam delikatny odcień i wydobędzie wygląd słojów. Dla intensywnego koloru, zaleca się położenie minimum dwóch warstw lakieru.

Dekoracja poduszkami

Poduszki są niezbędne: nie tylko nadają charakteru, ale także sprawiają, że ławka czy siedzisko będą wygodniejsze w użytkowaniu. Świetnym rozwiązaniem są gotowe, dedykowane poduszki na meble z palet (warto dostosować projekt pod ich wymiar), które dzięki piankowemu wypełnieniu nie tracą formy i nie są podatne na odkształcanie. Można prać je ręcznie z zastosowaniem tradycyjnego detergentu.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie palety można wykorzystać do budowy mebli ogrodowych?

Najczęściej wykorzystuje się europalety o wymiarach 120x80 cm. Do budowy można użyć także lżejszych palet budowlanych, produkowanych z drewna o grubości 17mm lub palet angielskich z drewna o grubości 20mm.

Jakie meble da się zbudować z palet?

Z palet można zbudować praktycznie prawie wszystkie rodzaje mebli ogrodowych – fotele, ławy, stoliki, stoły, a nawet leżaki.

Ile kosztują palety?

Ceny oscylują w granicach ok. 20-50zł za paletę. Orientacyjny koszt budowy jednego obiektu wynosi ok. 60-120zł.

Czym pokryć ławy i fotel z palet, aby było wygodnie siedzieć?

Najlepszym sposobem na zwiększenie komfortu korzystania z mebli z palet jest użycie poduszek na siedziska i oparcia.