Jak zabezpieczyć basen na zimę?
Przez całe lato basen dawał ukojenie podczas upałów, lecz już w pierwsze chłodne dni odchodzi w zapomnienie. W tym okresie należy o niego szczególnie zadbać. Jak zabezpieczyć basen na zimę, by za rok znów móc się nim cieszyć? Sprawdź, jak go wyczyścić, czy trzeba spuszczać wodę i czy składanie basenu po sezonie jest konieczne.
Jak wyczyścić basen po sezonie?
Baseny ogrodowe zazwyczaj wykonane są z tworzyw sztucznych, których nie należy wystawiać na działanie ujemnych temperatur. Pod wpływem mrozu tracą swoje właściwości: elastyczność, sprężystość oraz wytrzymałość. Mogą zacząć pękać lub tracić kształt, przez co materiał nigdy nie wróci już do pierwotnego stanu. Basenów rozporowych i stelażowych nie należy więc zostawiać na zimę na zewnątrz. Przed złożeniem trzeba jednak zadbać o ich higienę i przygotować je do ponownego użytkowania w przyszłym roku. Konieczne będzie gruntowne czyszczenie przy pomocy specjalnych akcesoriów, urządzeń oraz środków chemicznych.
Na początku warto zająć się zanieczyszczeniami, które wpadły do stojącej jeszcze wody. Najlepiej usunąć je przy pomocy ręcznego podbieraka lub siatki powierzchniowej w postaci sitka na rączce o regulowanej długości. Dzięki pozbyciu się liści, igliwia, owadów i gałązek będzie można uniknąć zatkania pompy filtrującej. Następnie należy wypuścić całą wodę, a po skończonym czyszczeniu dokładnie wysuszyć basen, aby zamarzające resztki wody nie zniszczyły materiału. Jeśli chodzi o czyszczenie, przy dużych basenach pomocny może okazać się wygodny odkurzacz basenowy, który zajmie się sprzątaniem dna. Można to zrobić także ręcznie, przy pomocy szczotki. Co istotne, najlepiej usuwać zabrudzenia, kiedy powierzchnia jest jeszcze wilgotna.
Nie należy przy tym zapominać o wspomnianych urządzeniach, które pomagały w filtrowaniu wody lub jej ogrzewaniu. Trzeba usunąć z nich całą wodę, aby podczas zimy nie zamarzła i nie uszkodziła konstrukcji. Najlepiej też całość osuszyć, co pozwoli uniknąć rozwoju grzybów i pleśni. Z pompy należy wyjąć filtr i jeśli nadaje się on na przyszły sezon, wyczyścić go z zabrudzeń i dokładnie wysuszyć przed schowaniem.
Do czyszczenia basenów najlepiej używać dedykowanych środków, które zawierają składniki bakteriobójcze, powstrzymujące procesy pleśnienia i gnicia.
Czy przykrycie basenu na zimę wystarczy?
Przykrycie basenu rozporowego lub stelażowego na zimę zabezpieczy go jedynie przed wpadaniem śniegu i zabrudzeń, ale nie uchroni przed niską temperaturą (połączoną z wilgocią), a następnie procesami rozwoju bakterii i grzybów.
Zimowanie basenu stelażowego – co musisz wiedzieć?
Basenu stelażowego również nie należy pozostawiać na zimę bez zabezpieczenia. Należy go dokładnie wyczyścić, spuścić wodę oraz osuszyć. Następnie, podobnie jak w przypadku montażu, należy go złożyć, posiłkując się instrukcją. Ścianki zwija się, zamiast składać, co zabezpiecza materiał przed pękaniem i przecieraniem. Można także dodatkowo sprawdzić, czy na elementach stelaża nie pojawiła się rdza, a gdyby tak się stało, zetrzeć ją drucianą szczotką i pomalować farbą z impregnatem. Zarówno basen stelażowy, jak i rozporowy, powinien być przechowany w dodatniej temperaturze.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak spuścić wodę z basenu stelażowego?
Wodę z basenu stelażowego spuszcza się poprzez odkręcenie zaworu spustowego na dnie lub bocznej ściance bądź używając pompy do wypompowywania wody. Warto jednak wcześniej zaplanować, gdzie zostanie wylana tak duża ilość wody, aby nie poczynić szkód w ogrodzie lub na tarasie.
Jak złożyć basen stelażowy po sezonie?
Na początku należy zdemontować stelaż zgodnie z instrukcją producenta. Następnie zwinąć (nie składać) materiał i zabezpieczyć go dodatkowo folią.
Czym czyścić basen ogrodowy po sezonie?
Należy czyścić go płynami przeznaczonymi do konserwacji basenów, które zawierają środki powstrzymujące rozwój bakterii, alg oraz dezynfekują. Przydatne będą także zestawy akcesoriów: szczotki, podbieraki i sitka, a także dokładny odkurzacz do czyszczenia basenów.