Jak zrobić domek z narzędziami?
Domek z narzędziami to marzenie każdego majsterkowicza. Czy da się zbudować domek własnoręcznie? Podpowiadamy, jak stworzyć konstrukcję do przechowywania narzędzi.
Domek na narzędzia efektywnie zagospodaruje przestrzeń potrzebną do przechowywania wszystkich narzędzi, kosiarki, grabi i innych akcesoriów ogrodniczych. Zamiast zastanawiać się, czy w szafce w przedpokoju znajdzie się miejsce na nową wiertarkę, lepiej sprawdź, jak zbudować domek narzędziowy samemu, a przy tym zyskaj lepszą organizację i ułatwiony dostęp do narzędzi i sprzętów.
Z czego zbudować domek ogrodowy?
Wybór materiałów, z których może powstać domek z narzędziami, jest spory. Możesz wybrać:
- domek drewniany,
- domek z płyt OSB,
- domek z lekkiej blachy.
Na co się zdecydować? Podczas wybierania materiału weź pod uwagę kilka aspektów. Jednym z nich jest pogoda. Jeżeli mieszkasz na otwartej, wietrznej przestrzeni, postaw na solidną, drewnianą konstrukcję, która wsparta będzie na betonowej wylewce. Natomiast jeśli budynek ma znajdować się blisko okien domu, lepiej zrezygnuj z blaszanego dachu, ponieważ podczas ulewy krople deszczu będą mocno hałasować.
Metalowy domek narzędziowy będzie lekki i łatwy do samodzielnego montażu. Mniej pracy włożysz też w łączenie poszczególnych elementów. Zamiast zbijać kolejne deski, wystarczą cztery kawałki materiału jako ściany. Należy jednak pamiętać, że cienkie ściany mogą nie udźwignąć haków na rower i ciężkich półek. Jeśli chcesz optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń, postaw na drewniany domek narzędziowy.
Aspekty prawne
Przepisy prawa budowlanego to kolejny aspekt, o którym należy pamiętać. Jeśli budynek gospodarczy nie będzie przekraczał 35 m2 powierzchni, nie będziesz potrzebować ani pozwolenia na budowę. Jednak jeśli masz w planach większą konstrukcję, konieczna będzie wizyta w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym.
Wybieramy typ domku
Nowoczesny domek narzędziowy może pełnić więcej niż jedną funkcję w ogródku. Gdy decydujesz się na konkretny projekt lub tworzysz go samemu, pomyśl o dodatkowych możliwościach. Jedną z nich jest domek narzędziowy z drewutnią. Wystarczy wydłużyć zadaszenie lub dodać dwie ściany, by zyskać przestrzeń na drewno do kominka.
Kolejny dylemat dotyczy rodzaju dachu. Dużą popularnością cieszy się domek narzędziowy jednospadowy, ponieważ upraszcza to znacznie kwestię odprowadzenia wody. Taka konstrukcja jest też dużo łatwiejsza, kiedy budujesz domek z narzędziami samodzielnie. To również optymalne rozwiązanie, jeśli planujesz domek narzędziowy przyścienny. Z kolei dach dwuspadowy jest bardziej estetyczny, co jest ważne, jeśli budynek ma pełnić reprezentatywną funkcję w ogrodzie.
Wreszcie, w zależności od rozmiaru domku, warto zastanowić się nad wykonaniem okna. W przypadku małych składzików nie jest ono niezbędne. Jednak, jeśli planujesz ustawić w domku stół do wykonywania różnego rodzaju napraw, okno zapewni dostęp światła do wnętrza.
Jakie drewno na domek narzędziowy wybrać?
Najpopularniejszymi gatunkami, wykorzystywanymi do tego typu konstrukcji są sosna lub świerk. Cechują się lekkością oraz stosunkowo niską ceną. Jeśli chodzi o kantówki i pozostałe kluczowe elementy konstrukcji, warto wybrać słupki z zaimpregnowanego drewna, dzięki czemu będą odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz szkodników.
Jak zbudować domek narzędziowy krok po kroku?
Zanim przystąpisz do właściwych prac, sprawdź, czy dysponujesz kompletem narzędzi, które przydadzą się podczas pracy. W przypadku drewnianego domku narzędziowego niezbędne będą:
- miarka,
- młotki w różnych rozmiarach,
- wiertarka (najlepiej z udarem do kotwienia w fundamencie),
- wkrętarka,
- poziomica,
- piła lub wyrzynarka,
- komplet bitów,
- drabina,
oraz materiały:
- belki na domek (dostępne są komplety z oknami oraz drzwiami),
- metalowe mocowania (w tym wkręty, gwoździe i kołki),
- kantówki,
- okucia budowlane,
- kątowniki, łączniki, wsporniki i zawiasy,
- deski podłogowe,
- listwy wykończeniowe,
- rolka papy bitumicznej na dach lub ozdobne gonty bitumiczne.
Pierwsze pytania nasuwają się same. Na czym postawić domek narzędziowy i jak przymocować domek narzędziowy do podłoża? W przypadku domków drewnianych, zaleca się przygotowanie wcześniej betonowego podłoża, ponieważ stworzysz w ten sposób izolację od wilgoci oraz stabilną podstawę całej konstrukcji. Podłoga osadzona bezpośrednio na ziemi może z czasem gnić, łatwiej też o przedostanie się do środka czynników grzybotwórczych i pleśni.
Na betonie rozłóż legary, które zapewniają przepływ powietrza, zachowując całą konstrukcję w dobrym stanie przez dłuższy czas. Odległość między nimi powinna wynosić od 30 do 50 cm - im grubsza deska tym większy odstęp można zachować. Jak zakotwić domek narzędziowy? Za pomocą wkrętarki lub wiertarki wykonaj otwory na kołki lub kotwy. Na legarach zamocuj pierwsze elementy ścian bocznych. Jeśli wszystko jest w porządku, przymocuj pierwszy rząd belek.
Kolejny krok to podłoga. Układanie desek najlepiej rozpocząć od drzwi. Na początku zostaw trochę miejsca, ponieważ nawet dobrze wysuszone drewno początkowo będzie pracować. Jest to tzw. przestrzeń dylatacyjna. Deskę przymocuj do legara za pomocą wkrętów i wkrętarki, a następnie do kolejnej deski. Między deskami zostaw od 1 do 5 mm wolnego miejsca.
Budowa ścian wymaga przede wszystkim dokładności. Belki trzeba przymocować za pomocą wkrętów równo, najlepiej sprawdzając każdy element przy pomocy poziomicy. Jeżeli projekt domku narzędziowego uwzględniał okno, pamiętaj, gdzie dokładnie ma ono się znajdować. Dzięki gotowym elementom w postaci okien i drzwi, ich montaż jest niezwykle łatwy. Wystarczy włożyć framugę i połączyć ją z resztą konstrukcji.
Wreszcie czas na dach. Najpierw wewnątrz domku zamocuj cztery listwy wykończeniowe, żeby wzmocnić całą konstrukcję. Można powtórzyć ten zabieg także przy podłodze. W przypadku prostych, jednospadowych dachów, wystarczy przybijać kolejne deski elewacyjne, a na całości rozłożyć papę bitumiczną. Plusem dachu jednospadowego jest też wykorzystanie jednego kawałka papy, co zapewnia lepszą szczelność. W przypadku dachu dwuspadowego, kawałki na szczycie powinny na siebie solidnie zachodzić. Na pokrycie dachowe można także wykorzystać gonty, a kalenice pokryć gąsiorami.
Jak ocieplić domek narzędziowy?
Budynek można ocieplić przy pomocy wełny mineralnej. Najpierw należy rozłożyć folię, a następnie wełnę, którą potem można schować za płytami gipsowymi. W ten sposób uzyskasz estetyczne, a przede wszystkim efektywne ocieplenie.
Jak urządzić domek narzędziowy?
Możliwości jest wiele, ponieważ do drewna łatwo i bezpiecznie przymocować półki, haki oraz inne przydatne do przechowywania akcesoria. Planując organizację wszystkich sprzętów, można zainspirować się układem tablicy dla majsterkowicza. Warto znaleźć też miejsca na stół do drobnych napraw.
Zobacz, o co pytali nasi klienci
Z czego wykonać domek narzędziowy?
Jeśli myślisz o prostej konstrukcji, wystarczy blacha, natomiast solidne domki zbudujesz z drewna.
Jak dbać o domek ogrodowy?
Każdego roku przed zimą warto zaimpregnować drewno, żeby dobrze zniosło śnieg i deszcz.
Jak zabezpieczyć domek podczas nieobecności gospodarzy?
Bezpieczeństwo zapewni solidna kłódka i zamek, natomiast w oknach można zamontować okiennice.
Jak wyposażyć domek narzędziowy?
Do wyboru masz wiele półek oraz haków, na których możesz zamontować kuwety czy całe tablice narzędziowe. Przydatny będzie też stół roboczy.
Dlaczego warto ocieplać domek?
Dobre warunki wewnątrz są korzystne dla wszystkich elektronarzędzi. Z kolei latem izolacja sprawi, że wewnątrz będzie chłodniej.
Dlaczego papa bitumiczna na dach będzie dobrym rozwiązaniem?
Jest to tani i solidny sposób, chroniący drewno przed wilgocią.
Jak zbudować drewutnię przy domku?
Można zamontować dodatkowe kantówki lub skorzystać z gotowych elementów.
Jaką jeszcze rolę może pełnić domek?
Np. rekreacyjną. Można to zrobić, montując przed budynkiem taras.